Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Kuzey Kore’nin Hidrojen Bombası Bilimsel İncelemeler3 dk okuma süresi

0 85

(Güncel Değerlendirme)

3 Eylül 2017 ‘de Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi yapmıştır.Bu deneme sonucunda ya da öyle gösterilmek istenen bir durum olan 6.3 büyüklüğünde deprem meydana geliyor.Bu deprem ABD Jeolojik Araştırma Merkezi ve Çin Deprem Yönetim Merkezi doğruluyor.Güney Kore ise bu depremin sebebini balistik füze olarak bildiriyor.Japonya ise bu durumu destekler niteliğinde davranıyor.Ama birçok belirsizlik bulunmaktadır.Hatta nükleer silah uzmanı Catherine Dill hidrojen bombasının olmayabileceği ama ihtimal içi olduğunu söylemekte.

Öncelikle bu konuyu bilimsel olarak incelersek ilginç ve şaşırtıcı durumlarla karşılaşabiliriz.(Tıpkı 11 Eylül gibi)  Bu görsellerdeki bilgilerden yararlanırsak 6 ile 6.9 büyüklüğündeki deprem için megaton ile ifade edilmesi gereken bir enerji açığa çıkması gerekmektedir.(Görselden hesaplanabilir.) Ancak açıklamalara göre 120 kilotonluk bir bomba patlatılmış olması ve 6 büyüklüğünde bir depremin açığa çıkması gerçekten ilginçtir.(Deprem bilimci olmamamız sebebiyle hatalı bir bakış açısı geliştirmiş olabiliriz. Bu sebepten bu yazı bir ufak bilimsel hesaplama temelli bir yorum yazısıdır.)  Atılan bombanın fay hattını etkilemesi ile anlık doğal depremi tetikleme gibi bir durum da akla gayet yatkındır.

Ancak farklı bir bakış açısı geliştirmek istersek akıl siyasi açıklamanın getirilmesi gerektiğini belirtmektedir. ABD tarihte uyguladığı gibi canavarlaştırma ve o bölgeyi istimlak etme yönetimi etkinliğini kaybetmemiştir .Yani belki deprem bahanesinin uydurulması da ihtimal içi. Kuzey Kore ABD tarafından hep canavarlaştırılmıştır Rusya , Çin , İran vs. gibi. Sebeplerini düşünürsek Kuzey Kore zengin maden yatakları bulundurmaktadır.Uranyum, kömür(genellikle her bölgede bulunur),metalik madenler bolca bulunur.Ayrıca komünist bir devlet sistemi işler. İşi stratejik olarak ele alırsak NATO ‘nun kurulumundaki sebeplerden olan Spykman’ın Rusya’yı çevreleme politikasıyla paralellik gösterir. Ayrıca Çin denizi üzerindeki hakimiyetin kurulması için(Çin ‘e baskı yapmak ve Mackinder ‘in deniz politikası uygulaması) , Asya bölgesi üzerinde hakimiyet sağlamak için işe yarar bir yöntemdir.

Konuyla İlgili:  Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi eleştiri-yorum

Basın artık Kuzey Kore’yi canavar gibi gösterip ABD’nin oraya girmesi gerektiğini haklı çıkardıklarından haberdar oluyorlar mı acaba? Deprem olsa bile bunları göze sokmanın amaçları insanların bilincini yönlendirmekten başka bir şey değil. Sırf bu gerginlikler sebebi ile Lockheed Martin gibi ABD’li silah şirketleri para basıyorlar resmen. Esas kazançlı olan bölge huzursuzluğunu tetikleyen şirketler oluyor sanılanın aksine insanlık değil. Rusya destek vermekle cesaretli bir adım atıyor. Basının dikkatini çekmemek için zorunlu olarak destek verebilme ihtimaliyle beraber bölgeden pay alabilme peşinde. Çin ise sürekli ABD ‘nin bölgeye müdahale etmemesini Kuzey Kore’nin de denemelere son verme taleplerinde bulunuyor ama Çin ABD’ye ekonomik olarak bağımlı.ABD ise Çin’e bağımlı ancak ABD alımlarına son verirse başka yerlerden çoğunluğunu karşılayabilir.Ancak Çin alıcı bulmakta zorlanabilir.Bu sebeple Çin ‘de aradan çekilip tarafsız kalmak ile bölgeden pay alma yöntemine itilebilir.Güney Kore ‘nin zaten canına minnet.Japonya ise petrol olarak yüzde doksan ABD’ye bağımlığı.Yani zorunluluk onun içinde bulunmakta.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.