Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Mark Zuckenberg ve Çin

Kimdir bu Mark Zuckenberg efendi?

0 114

Mark’ın Çin-Vietnam asıllı Priscilla Chan ile evliliği, sık sık Çin’e ziyarete gitmesi, Çince öğrenmeye çalışması bana milattan önce Çinli prenseslerin Türk hakanları ile evlenerek Türk ülkelerine girmesini hatırlatıyor. Zira Çin ticaret hacmi olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni geçti. Dünyanın en büyük pazarı ve Amerikan şirketleri bu pazarda yeteri kadar güç sahibi değil. Peki neden Mark?

Mark Zuckenberg ve Dünya Liderleri

Mark, Amerika’nın ve dünyanın en popüler adamlarından biri. Dünyadaki bir çok lider Mark Zuckenberg ile görüşüyor.

Mark Zuckerberg ve Facebook

Mark’ı diğer teknoloji devlerinden ayıran en önemli faktör hiç şüphesiz facebook’un ceosu ve kurucusu olması. Facebook’un etkisini şu şekilde mukayese ederek anlayabiliriz. 2018 yılında dünyada 4 milyar internet kullanıcısı var. Ocak 2018 itibariyle Facebook 2.1 milyar üyeye sahip. Yani internete giren her 2 kişiden birine ulaşıyor.

İnternet gün geçtikçe resmen facebook çemberine alınıyor. Facebook, uygulamaları, platformaları, satın aldığı şirketler, kendi içinde kurduğu start-uplarla adeta interneti örümcek ağı gibi sarıyor. Uzmanlar bunu bir tehlikeli olarak görüyor. Çok yakında artık internete değil sadece facebook’a girilecek.

Son Amerikan seçimlerinde Rusya’dan satın alınan facebook reklamları  Arap baharı’nda facebook‘ta örgütlenen gruplar, Mısır Devrimi’nde sosyal medya etkisi gibi faktörler yukarıdaki dünya liderlerinin Mark ile neden bu kadar yakından ilgilendiği ile ilgili fikir veriyor.

Konuyla İlgili:  Facebook mu Google mı?

Eskiden devletler şirketleri yönetir, üzerlerinde tahakküm kurarlardı. Keser döndü sap döndü gün geldi hesap döndü. Artık şirketler devletler üzerinde etkili olabiliyor. www. ‘nın yani web’in kurucusu Tim Berners-Lee ‘de bir makalesinde bunu ifade etmişti. Mark’da bunun en güzel örneği. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.