Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi eleştiri-yorum

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi yorumları

2 178

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizi yorumları

Maksadımız kuru kuruya yanlı bir eleştiri yapmak değildir. Ön yargılı biçimde kanal, yapımcı veya kişilerin şahsi hayatı üzerinden dizi değerlendirmesi yapmıyoruz. Sinemaya merakı olan sıkı bir izleyici ve tarihçi olarak diziyi yorumlayacağız. Zira daha önce burada Diriliş Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamid tarih dizileri ile ilgili eleştiri-yorum yapmıştık.

Son yılların en popüler dizi konusu tarih dizileri. Özellikle Diriliş Ertuğrul ile birlikte reyting rekorlarının kırılması, prestijli ödüllerin alınması ve 60’dan fazla ülkede izlenmesi yapımcıların gözünü tarih dizilerine çevirdi. Tarih dizisi seyretmek her ne kadar görsel olarak keyifli olsa da riskli bir alan. İzleyiciyi olayın yaşandığı tarihe götürecek altyapı hazırlığı olmadığı zaman ilk bölümden çuvallayabiliyorsunuz. Mehmet Akif Alakurt’un başrolde oynadığı Fatih dizisinin başına gelenler hâlâ hafızalarda. Sizlere daha önce tarih dizisi çekmenin zorluklarından bahsetmiştik.

Kenan İmirzalıoğlu için ilk bölüm

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde II.Mehmet karakterini usta oyuncu Kenan İmirzalıoğlu oynuyor. Aşağıda sayacağımız nedenler yüzünden izlemeyecek olan izleyiciler bile sırf Kenan İmirzalıoğlu için ilk bölümü izledi. Lâkin hiç tahmin etmedikleri şekilde hüsrana uğradılar.

Dönem dizisi çekmek zordur, birde konusu tarih olunca işiniz çok daha zorlaşıyor. Gerçekten çok iyi oyunculara sahip olabilirsiniz. Çok büyük bütçeniz olabilir. Dizi müzikleriniz muhteşem olabilir. Lakin sizi reytinge dolayısıyla başarıya ulaştıracak olan bunların hiçbiri değil. 

İzleyiciyi tarihin yaşandığı döneme sokamazsanız hapı yuttunuz demektir. Bunun için doğru mekanları bulmanız, hatta ‘yapmanız’ gerekir. Doğru mekanları yaptınız. Bu mekanlarda izleyiciyi tarihe götürecek olan dekorları, kişilerin kostümlerini, kullandıkları eşya ve aksesuarları A’dan Z’ye hazırlamanız gerekir. Bunları sadece tasarımcılarla başaramazsınız. Dönemin yaşantısını en ince ayrıntısına kadar bilen uzman tarihçilere ve konsept danışmanlarına ihtiyacınız var. Onlarla birlikte ahenk içinde el birliğiyle çalışarak birşeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Olayın geçtiği tarihi dönemde yeme-içme, aile hayatı, sokak âdâbı, savaş sahneleri, şahıslar arasındaki diyolaglara kadar her detayı ince eleyip sık dokumak lazım.

Ömrünün çoğunu seferlerde geçirmiş bir cihan padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ı tarih biliminin kaynaklarda anlattıklarının aksine haremde gösteren Muhteşem Yüzyıl büyük tepkiler almıştı. Özellikle dönem kadınlarının giyim-kuşam tarzı tarihçiler tarafından en çok eleştirilen konuydu. İzleyici haklı. Zira en iyi müzik dalında Oscar’a aday olan Çağrı Filmi, Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn’in benzersiz oyunculuğu kadar, büyük bir prodüksiyon olması ve Hz. Muhammed’i göstermeden, dönemin insanlarını giyim-kuşamlarına kadar olduğu gibi aktardığı için islam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplamış bir yapımdı.

MEHMED Bir Cihan Fatihimehmet-bir-cihan-fatihi-1

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ dizisi Kanal D resmi tanıtım afişi

Mesele sadece kadınların giyim-kuşamı değil lâkin dönem dizisi yapıyor izleyiciyi o tarihe götürmek istiyorsanız herşeyi olduğu gibi göstermelisiniz.

İstanbul’da, Anadolu’da ve dahi birçok yerde yetimler ve düşkünler için imarethaneler yaptıran hatta Kudüs’te bu amaçla yaptırdığı yetimhanelerde hala yetim çocuklar barınan Hürrem Sultan‘ı psikopat ve seri katil olarak gösteren Muhteşem Yüzyıl hüsranından sonra üstüne böyle bir hata yapması izleyici vicdanında hoş karşılanmayacak Kanal D yapımı tarih dizilerine ön yargı oluşturacaktır.

Daha önce Kanal D’nin “Vatanım Sensin” dizisinden benzer bir vukuatı bulunuyor. Sabah’tan Yüksel Aytuğ yazmıştı: Burada anlatılan olay ve kişilerin gerçekle ilgisi yoktur’ deyip sorumluluklarınızdan kurtulamazsınız. Bu hataya son olarak Kanal D’nin dizisi ‘Vatanım Sensin’ düştü. Dizide Çerkes Ethem’in, ‘hain’ diye nitelendirerek kendi eliyle öldürdüğü kardeşi Çerkes Reşit’in yaşayan akrabaları isyan ettiler. Devlet belgeleriyle ortada bir ihanet olmadığını kanıtladılar. Çerkesler ise ‘Bizden asla hain çıkmaz’ diyerek Kanal D’yi boykot etme kararı aldılar.

Barbar sözcüğü insanlık tarihinde yakıp yıkan yağmalayan öldürerek, gasp, tecavüz ederek elde eden insan toplulukları için kullanılmıştır. Örneğin İnkalar’ı yok eden Portekiz ve İspanyol krallıkları sömürge düzeninin ilk oyuncuları ve modern çağın ilk barbarlarıydı. Onların ataları olan barbar kavimler Roma İmparatorluğu gibi bir medeniyeti yerle bir ederek bugünkü Avrupa toplumlarının temelini oluşturdular.

Türkleri barbar olarak gösteren Avrupalılar, aslında barbar kelimesini dünya tarihinde ortaya çıkartan Germenler, Gotların, Vandallar, Anglosaksonlar, Normanlar, Anglusların çocukları. Bizi anlatan dizileri izlerken insanlığa hizmet eden bir medeniyeti mi anlatıyor yoksa barbar, zevk, sefa düşkünü bir milleti mi anlatıyor bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Not Defteri Tarih Topluluğu

Kimsenin emeğine saygısızlık etmek istemeyiz. Hiç ara vermeden saatlerce çalışılmış. Milyarlarca tl para harcanmış, emek verilmiş bir yapım. Dizi çekimlerinde kullanılan açılar fevkâlede. Drone ve steadicam gibi yeni nesil kamera ekipmanları da çekimlerde kullanılmış.kullanımını çok beğendim. Özellikle savaş sahnelerindeki 100 kare slow motionlar dikkat çekici. Eksik olan nedir?

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi eleştiler ve hatalar

Diriliş Ertuğrul’un bu kadar çok izlenmesinin en önemli faktörü nedir? diye soracak olursak cevabı izleyiciler veriyor.

Dizinin konusu itibariyle çekildiği alanlara, 13.yüzyıl yaşantısını aynen yansıtmasına büyük önem veriliyor. Alınan görüntülerin gerçeğe uygun olması, çekimlerde kullanılan alanların eski dönemlerin izlerini taşıması ve seyirciye bu hissi vermesi dizinin başarısını belirliyor.

Geçmiş dönemi en gerçekçi şekilde yansıtmak için büyük emek harcanıyor. Yaklaşık 250 kişilik set ekibinin yoğun çalışması sayesinde ortaya çıkan dizinin çekimleri için yaklaşık 80 bin metrekarelik bir alan kullanılıyor. Dizide yer alan 32 ana karakterin yanı sıra, yaklaşık bin kişilik figüran kadrosu mevcut. Türk televizyonlarının alışkın olmadığı gerçekçilikte aksiyon sahneleri, güçlü prodüksiyon ve dikkat çeken senaryoyu profesyonel oyuncularla buluşturan yapım, her sezon popülerliğini arttırıyor.

Dönemin diyologlarını, giyim-kuşamını, örf-âdet ve geleneklerini, oba hayatını, Türk, Bizans kültürünü detaylarına kadar anlatıp izleyiciyi 13.yüzyıla götürmeyi başarıyor.

Kanal D’nin yeni dizisi Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde olmayan “dönemin ruhu” Bu olmayınca izleyiciyi oyunculuk sektörünün en iyi oyuncuları, milyarlarca tl masraf edilmiş mekanları bile ekranda tutamıyor. Bizden söylemesi.

Mehmed Bir Cihan Fatihi ile ilgili gördüklerimizi yazmaya dolayısıyla ilerleyen günlerde eleştiri-yorumları güncellemeye devam ederiz. Bu konuda sizlerin düşünceleri önemli. Siz dönem dizileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce tarih dizileri çekilirken nelere dikkat edilmeli?

 

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ DİZİ FRAGMANLARI

Dizinin Kanal D resmi Youtube kanalı tarafından yayınlanmış 3 fragmanı bulunuyor.

  1. Engin Şaşmaz dedi

    Bu kadar ön yargılı olmayın dizi bir başlasın önce görelim nasıl giyiniyorlar. Ayrıca giyime bu kadar takılmayın bence. Önemli olan senaryo, kurgu, prodüksiyon ve oyunculuk. 1400^’lü yıllara götürdükten sonra bizi sorun yok 🙂

  2. modir dedi

    Bir çok kişinin aksine maden deresini ben çok sevmiştim. Çok güzel bir yer.

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.