Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi eleştiri-yorum12 dk okuma süresi

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi yorumları

15 2.028

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizi yorumları

Maksadımız kuru kuruya yanlı bir eleştiri yapmak değildir. Ön yargılı biçimde kanal, yapımcı veya kişilerin şahsi hayatı üzerinden dizi değerlendirmesi yapmıyoruz. Sinemaya merakı olan sıkı bir izleyici ve tarihçi olarak diziyi yorumlayacağız. Zira daha önce burada Diriliş Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamid tarih dizileri ile ilgili eleştiri-yorum yapmıştık.

Son yılların en popüler dizi konusu tarih dizileri. Özellikle Diriliş Ertuğrul ile birlikte reyting rekorlarının kırılması, prestijli ödüllerin alınması ve 60’dan fazla ülkede izlenmesi yapımcıların gözünü tarih dizilerine çevirdi. Tarih dizisi seyretmek her ne kadar görsel olarak keyifli olsa da riskli bir alan. İzleyiciyi olayın yaşandığı tarihe götürecek altyapı hazırlığı olmadığı zaman ilk bölümden çuvallayabiliyorsunuz. Sizlere daha önce tarih dizisi çekmenin zorluklarından bahsetmiştik. Şimdi twitter’da izleyici yorumlarıyla başlayacak gördüklerimizi usta eleştirmenlerin yorumlarıyla birlikte yazmaya çalışacağız.

 

Dönem dizisi çekmek zordur, birde konusu tarih olunca işiniz çok daha zorlaşıyor. Gerçekten çok iyi oyunculara sahip olabilirsiniz. Çok büyük bütçeniz olabilir. Dizi müzikleriniz muhteşem olabilir. Lakin sizi reytinge dolayısıyla başarıya ulaştıracak olan bunların hiçbiri değil. 

İzleyiciyi tarihin yaşandığı döneme sokamazsanız hapı yuttunuz demektir. Bunun için doğru mekanları bulmanız, hatta ‘yapmanız’ gerekir. Doğru mekanları yaptınız. Bu mekanlarda izleyiciyi tarihe götürecek olan dekorları, kişilerin kostümlerini, kullandıkları eşya ve aksesuarları A’dan Z’ye hazırlamanız gerekir. Bunları sadece tasarımcılarla başaramazsınız. Dönemin yaşantısını en ince ayrıntısına kadar bilen uzman tarihçilere ve konsept danışmanlarına ihtiyacınız var. Onlarla birlikte ahenk içinde el birliğiyle çalışarak birşeyler ortaya çıkarabilirsiniz. Olayın geçtiği tarihi dönemde yeme-içme, aile hayatı, sokak âdâbı, savaş sahneleri, şahıslar arasındaki diyolaglara kadar her detayı ince eleyip sık dokumak lazım.

Fatih Sultan Mehmet için 1.bölüm

Fatih Sultan Mehmet hiç şüphesiz tüm dünyanın saygı duyduğu, Avrupalılar’ın  ‘Conqueror‘ ‘Fatih’ adını verdiği, çağ açıp çağ kapatan Türk tarihinin en büyük komutanlarından biri. Zekası, bilim adamı kimliği, edebi kişiliği, siyasi başarıları, fetihleri ile Türk Tarihi’nin en fazla saygı duyulan, hürmet edilen sultanlarından biri. Hal böyle olunca yaşadığı dönem, hikayeler insanların daha çok ilgisini çekiyor ve merak uyandırıyor. Bu yapımcılar için hem avantaj hemde dezavantaj. İzleyici Fatih Sultan Mehmed için projelere bir fırsat veriyor. Lâkin beklenti çok büyük olduğu için projeler altında kalabiliyor. Tıpkı 2012 yılında vizyona giren Fetih 1453 filminin gişe başarısına rağmen fethin ve fatihin hakkını vermediği için sinema dünyasında ağır bir şekilde eleştirilmesi gibi.

Konuyla İlgili:  Bitki çayları ve faydaları

Seyirci öyle hassas ki bu konuda yine Kanal D yapımı Mehmet Akif Alakurt’un başrolde oynadığı Fatih dizisi 5 bölümden öteye gidemedi.

Kenan İmirzalıoğlu için izleyenler

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde II.Mehmet karakterini usta oyuncu Kenan İmirzalıoğlu oynuyor. Birçok izleyici dizinin ilk bölümünü sırf Kenan İmirzalıoğlu için ilk bölümü bitirdi.

Kimsenin emeğine saygısızlık etmek istemeyiz. Hiç ara vermeden saatlerce çalışılmış. Milyarlarca tl para harcanmış, emek verilmiş bir yapım. Dizi çekimlerinde kullanılan açılar fevkâlede. Drone ve steadicam gibi yeni nesil kamera ekipmanları da çekimlerde kullanılmış.Özellikle savaş sahnelerindeki 100 kare slow motionlar dikkat çekici. Eksik olan nedir?

Kanal D’nin yeni dizisi Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinde olmayan “dönemin ruhu” Bu olmayınca izleyiciyi oyunculuk sektörünün en iyi oyuncuları, milyarlarca tl masraf edilmiş mekanları bile ekranda tutamıyor.

Diyaloglar zayıf. Senaryonun altı çok sağlam değil. Bu nedenle karakterlere çok fazla yüklenilmiş. Kenan İmirzalıoğlu ve Çetin Tekindor yükün altında ezilmiş. Kurguda kopukluk hissediliyor. Diyaloglar zayıf. Karakter eşleşmeleri, sahne çekimleri ve sunuş tarzı açısından Muhteşem Yüzyıl ve Diriliş Ertuğrul’dan fazlasıyla etkilenmiş. Kendine has bir tarzı yok. Dizi yorumlarını severek takip ettiğim

İlk bölüm bu büyük beklentinin altında ezilirmişçesine ağzına kadar tıka basa doluydu. Elinde ne kadar oyuncak varsa hepsini bir anda ortalığa saçıp havasını atmak isteyen sabırsız bir çocuğa bakıyormuşum gibi hissettim kendimi. Benim açımdan çoğu yerinde bu kadar iddialı ve büyük bütçeli bir prodüksiyonun yarattığı beklentiyi karşılayamayan zayıf bir ilk bölüm oldu.

Açıkçası ortada karakter özelliklerine pek de vakıf olamadığım bir sürü “tipleme” olunca, bir süre sonra izlediğim şey karakterler değil de kadrodaki isimlerin ünlü suretleri oldu. Birçok sahnede zaman zaman öyle zayıf ve yapay replikler vardı ki oyuncular profesyonel anlamda ellerinden geleni yapmış olsalar da o sahnelerde rollerini gerçekten inanarak oynayamadıkları duygusu oluştu.

Mehmed Bir Cihan Fatihi görsel anlamda kendisinden birkaç yıl önce çekilmiş benzer yapımların da gerisinde kalmıştı maalesef.Bir çok sahnede ışık kullanımları şaşırtıcı bir şekilde yapaydı ve oyuncuların yüzlerinden yansıyordu. Gece sahnelerinde bitmez tükenmez bir duman basma sendromu vardı ki bir yerden sonra gerçekten yadırgadım. Final sahnesindeki grafikler ve ekrandaki yerleştirilmeleri ise böyle bir yapıma yakışmayacak derecede kötüydü. Özellikle Kenan İmirzalıoğlu’nun atının üstünde Yeniçeriler’le karşılıklı durduğu karelerde iki taraf arasında tuhaf bir orantısızlık vardı.

Tabii bir de dizide kullanılan setler mevzusu var. Hazırlanan ilk setlerin yeterince iyi bulunmadığı ve bu nedenle yeni baştan bir plato inşa etmektense TIMS Productions’tan Muhteşem Yüzyıl setlerinin alınarak kullanıldığı basında zaten yazılıp çizilmişti. Şartlar bunu gerektirmiştir elbette ama yine de oldukça tuhaf bir seçim olduğunu söylemek zorundayım. TIMS Productions kendi çekeceği herhangi bir başka benzer yapımda aynı setleri kullanmaya devam etse bir şey diyemezdik belki ama başka bir yapım şirketinin çektiği bambaşka yeni bir yapımın görsel dünyasının çok büyük ölçüde Muhteşem Yüzyıl’ın dünyası üzerine kurulmuş olması seyirci olarak benim açımdan her şeyden önce çok büyük bir eksi puan. Keşke bunca beklendikten sonra dizinin gösterimi birkaç ay daha ertelenip bu sene hiç başlatılmasa, elde olan zamanda en baştan yepyeni setler ve yepyeni bir görsel dünya yaratıldıktan sonra seneye yeni sezonda seyirci karşısına çıkılsaymış.

Konuyla İlgili:  İnternetten ücretsiz kitap indirme siteleri

Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi eleştiler ve hatalar

Diriliş Ertuğrul’un bu kadar çok izlenmesinin en önemli faktörü nedir? diye soracak olursak cevabı izleyiciler veriyor.

Dizinin konusu itibariyle çekildiği alanlara, 13.yüzyıl yaşantısını aynen yansıtmasına büyük önem veriliyor. Alınan görüntülerin gerçeğe uygun olması, çekimlerde kullanılan alanların o yüzyılın izlerini taşıması ve seyirciye bu hissi vermesi dizinin başarısını belirliyor.

Geçmiş dönemi en gerçekçi şekilde yansıtmak için büyük emek harcanıyor. Yaklaşık 250 kişilik set ekibinin yoğun çalışması sayesinde ortaya çıkan dizinin çekimleri için yaklaşık 80 bin metrekarelik bir alan kullanılıyor. Dizide yer alan 32 ana karakterin yanı sıra, yaklaşık bin kişilik figüran kadrosu mevcut. Türk televizyonlarının alışkın olmadığı gerçekçilikte aksiyon sahneleri, güçlü prodüksiyon ve dikkat çeken senaryoyu profesyonel oyuncularla buluşturan yapım, her sezon popülerliğini arttırıyor.

Dönemin diyologlarını, giyim-kuşamını, örf-âdet ve geleneklerini, oba hayatını, Türk, Bizans kültürünü detaylarına kadar anlatıp izleyiciyi 13.yüzyıla götürmeyi başarıyor.

MEHMED Bir Cihan Fatihimehmet-bir-cihan-fatihi-1

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ dizisi Kanal D resmi tanıtım afişi

Mesele sadece kadınların giyim-kuşamı değil lâkin dönem dizisi yapıyor izleyiciyi o tarihe götürmek istiyorsanız herşeyi olduğu gibi göstermelisiniz.

Daha önce Kanal D’nin “Muhteşem Yüzyıl” “Kösem Sultan” ve “Vatanım Sensin” dizisinden benzer bir vukuatları bulunuyor.

Ömrünün çoğunu seferlerde geçirmiş bir cihan padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ı tarih biliminin kaynaklarda anlattıklarının aksine haremde gösteren Muhteşem Yüzyıl büyük tepkiler almıştı. Kösem Sultan ve Muhteşem Yüzyıl’da dönem kadınlarının giyim-kuşam tarzı tarihçiler tarafından en çok eleştirilen konuydu. İzleyici haklı. Zira en iyi müzik dalında Oscar’a aday olan Çağrı Filmi, Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn’in benzersiz oyunculuğu kadar, büyük bir prodüksiyon olması ve Hz. Muhammed’i göstermeden, dönemin insanlarını giyim-kuşamlarına kadar olduğu gibi aktardığı için islam’ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla dünya çapında izleyicinin beğenisini toplamış bir yapımdı.

İstanbul’da, Anadolu’da ve dahi birçok yerde yetimler ve düşkünler için imarethaneler yaptıran hatta Kudüs’te bu amaçla yaptırdığı yetimhanelerde hala yetim çocuklar barınan Hürrem Sultan‘ı psikopat ve seri katil olarak gösteren Muhteşem Yüzyıl hüsranından sonra üstüne böyle bir hata yapması izleyici vicdanında hoş karşılanmayacak Kanal D yapımı tarih dizilerine ön yargı oluşturacaktır.

Konuyla İlgili:  Mark Zuckenberg ve Çin

Sabah’tan Yüksel Aytuğ yazmıştı: Burada anlatılan olay ve kişilerin gerçekle ilgisi yoktur’ deyip sorumluluklarınızdan kurtulamazsınız. Bu hataya son olarak Kanal D’nin dizisi ‘Vatanım Sensin’ düştü. Dizide Çerkes Ethem’in, ‘hain’ diye nitelendirerek kendi eliyle öldürdüğü kardeşi Çerkes Reşit’in yaşayan akrabaları isyan ettiler. Devlet belgeleriyle ortada bir ihanet olmadığını kanıtladılar. Çerkesler ise ‘Bizden asla hain çıkmaz’ diyerek Kanal D’yi boykot etme kararı aldılar.

Güncelleme:

MEHMED BİR CİHAN FATİHİ DİZİSİ FİNAL YAPIYOR?

mehmed-bir-cihan-fatihi-dizisi-final-yapiyor

Ranini TV’nin ve haber sitelerinin internet sitelerinde paylaştığı haberlere göre Mehmet Bir Cihan Fatihi dizisi 6. bölümüyle final yapacak. Yüksek maliyetiyle dikkat çeken dizinin, ilk bölümünden itibaren aldığı reytingler kanalı memnun etmemiş. Mynet, Haberler.com ve diğer haber sitelerinde yazılan haberlere göre; yurt dışı satışları düşük kalan yurt içinde reytinglerde aradığını bulamayan Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisi dünkü reytinglerde Total’de 5., AB’de ise 4. sıralara gerileyince bu sabah dizinin yayından kaldırıldığı ekibe ilan edilmiş. Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin ne zaman final yapacağı ile ilgili henüz kesin bir bilgi ve resmi bir açıklama yok.

Dizinin ilk bölümden itibaren başarısız olma sebeplerini, verdikleri emeği reytinglerde alamama nedenlerini yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. İnşallah Tarih dönem dizisi çekecek olanlara önemli bir örnek ve tecrübe olur.

Barbar sözcüğü insanlık tarihinde yakıp yıkan yağmalayan öldürerek, gasp, tecavüz ederek elde eden insan toplulukları için kullanılmıştır. Örneğin İnkalar’ı yok eden Portekiz ve İspanyol krallıkları sömürge düzeninin ilk oyuncuları ve modern çağın ilk barbarlarıydı. Onların ataları olan barbar kavimler Roma İmparatorluğu gibi bir medeniyeti yerle bir ederek bugünkü Avrupa toplumlarının temelini oluşturdular.

Türkleri barbar olarak gösteren Avrupalılar, aslında barbar kelimesini dünya tarihinde ortaya çıkartan Germenler, Gotların, Vandallar, Anglosaksonlar, Normanlar, Anglusların çocukları. Bizi anlatan dizileri izlerken insanlığa hizmet eden bir medeniyeti mi anlatıyor yoksa barbar, zevk, sefa düşkünü bir milleti mi anlatıyor bunlara dikkat etmek gerekiyor.

Not Defteri Tarih Topluluğu

Mehmed Bir Cihan Fatihi ile ilgili gördüklerimizi yazmaya dolayısıyla ilerleyen günlerde eleştiri-yorumları güncellemeye devam ederiz. Bu konuda sizlerin düşünceleri önemli. Siz dönem dizileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce tarih dizileri çekilirken nelere dikkat edilmeli?

 

 

 1. Engin Şaşmaz dedi

  Bu kadar ön yargılı olmayın dizi bir başlasın önce görelim nasıl giyiniyorlar. Ayrıca giyime bu kadar takılmayın bence. Önemli olan senaryo, kurgu, prodüksiyon ve oyunculuk. 1400^’lü yıllara götürdükten sonra bizi sorun yok 🙂

 2. modir dedi

  Bir çok kişinin aksine maden deresini ben çok sevmiştim. Çok güzel bir yer.

 3. gülten dedi

  Gayet basarılı buldum. Oyunculuk çekimler ıyı. evet dıyologlar geliştirilmekteyim ister ama bence önemli olan emek oyunculuk ve konunun sunulur biçimidir. sonuçta bu bir kurgudur.

 4. fatma dedi

  böyle bir rezillik görmedim ben yıl 1450 kadinlar acik sacik. namaz kilarken bile baş açık kanal d yine kendini gösterdi tebrik ediyorum

 5. Yunus dedi

  Merhabalar, tüm yazıyı okudum. Söylediklerinize aynen katılıyor ve eklemek istiyorum. Evet ortada büyük bir çalışma “emek” var lakin bu dizinin aldığı konu neticesiyle “kolay para” insanları ekran başına 1 sefer dahi olsa çekmeye yetecektir. Bu dizideki ihmaller , ihmaller diyorum çünkü dizi sanki yurt dışında yabacı bir firma tarafından yapılmış türkçeye çevrilmiş gibi. Bi tabi bu Kanal D yabancı bir ülkenin yükselişini anlatan bir dizi yapsa zannımca kendi soyunu (ve dinini) yerin dibine soktuğu kadar o diziyi göklere çıkaracak kabiliyettedir. Tarih dizisinde tarih yanlış nakş ediliyor ise eğer ki başı yarı açık namaz kılan bir sahne mevcut İslam’ı bile tam manasıyla yansıtamıyacaksan bu işi yapmayacaksın. Konu çok güzel temennim yanlışdan dönülmesi. RTÜK Şikayet ettim. Tarihi bilmez eyw cahildir ama dinimizi heleki namaz gibi önemli bir ibadeti insanlara örnek teşkil edebilecek yanlış algılar yaratabilecek bir hatayı affetmek imkansız. Din oyuncak değildir. Tarihi değiştirir senaryoya uydurabilirsin (buna sessiz kalınabilir) ancak senoryoyu DiN e uydurmak zorundasın.

  1. Ahmet AKDEL dedi

   Katkılarınız için teşekkürler. Seyirci gereken tepkiyi ekranda gösteriyor. İnşallah Fatih Sultan Mehmet Han’ı tarihi belge ve kaynaklara uygun daha iyi anlatabilecek projeler çıkacaktır. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

 6. Erson dedi

  Merhabalar 1.si Fatih o dönem yaşı küçük kaç yaşında fetih yaptı 2 .si diyaloglar günlük Türkçe malesef 3.sü ise Kenan bey ezel gibi oynamaya devam ediyor bu diziyi 16 .lıktan kurtarmak istiyorsanız sayın yönetmen…. Kenan beyin sesini başkası seslendirsin …saygılarımla.

 7. mine dedi

  bitmiştir dizi bizim için

 8. mine dedi

  kılık kıyafet tartışılır demişler, tartışılamaz kardeşim o dönemin kadınlarını ingiliz kıyafetleri stiliyle yarı çıplak bizlere sunamazsınız.. kadınlar kapalı olunca dizi seyredilmeyecekmi.. namaz yarı başı açık kılınıyor peki bu neyin amacı neyin göstergesi.. hadi kanal D yapımını biliyoruz kimler için çalıştıklarını anlatmaya gerek bile yok, peki kenan imirzalıoğlu peki sen.. Biz sen olduğun için aylarca bekledik bu diziyi büyük heyecanla, sen nasıl böyle bir senaryonun içinde yer alabildin, [para için] mi? atalarımızın hanımlarını eşlerini kızlarını yarı çıplak göstermelerine gönlün razı olabildimi.. inan çok şaşırttın bizi Kenan İmirzalıoğlu.. Dizi bizim için BİTMİŞTİR

 9. Kum dedi

  Lütfen dizinin ışık kalitesini düzeldin bir çizgi filmi deyil bir cıhan Fatihi dizisini tarihi dünyaya tanıdıyorsunuz ayıptır çok ayıp çok utanın

 10. tarih delisi dedi

  kimse kusura bakmasın abuk subuk yorumlar yapmayın özellikle yorumlara baktım bayanların baya tepkisi var evlendirme programı olsa başından ayrılmazsınız dizi 10 numara 5 yıldız izlemiyosunuz bari saçma sapan yorumlar yapmayın

 11. Sany dedi

  Haftaya salı günü final bölüm yayınlanacak da ne demek?!

  ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi’ Türk tarihinin Fetih 1453’ünü en iyi anlatan kadroyu bir araya getirmişken nasıl olur da bu diziyi sonlandırırsınız?
  Mesele Reyting ise! – Reyting’in canı cehenneme!
  Milletçe kuş bakışı bakmayı öğrenip tarihimizi, siyasi zekamızı, savaş taktiklerimizi ve müslüman cesaretini dünyaya göstermek olmalı amacımız.
  Amaç ayrıntılarda boğulmak değil. Resmin tamamını görün ve gurur kaynağı bu diziyi harcamayın.
  Türk olduğum için en büyük gururu Fetih 1453’ü izlediğimde yaşadım. Bu film bizi dünya gözünde yücelten ilk büyük film oldu.
  Bu dizi ‘Fetih 1453’deki eksikleri tamamlayan nitelikte. Oyuncu kadrosu kusursuz seçilmiş. Karakterler rollerini karşılıyor. Bu dizinin tamamlanmasının önemini kavramış olmanızı umarım. Bu diziyi tamamladıktan sonra film olarak kurgulayıp ‘Fetih – 1453’ ün ikinci versiyonunu dünya vizyonuna çıkarmak mükemmel olur.

  Farklı düşünen varsa, bir daha düşünsün!

 12. Mehmet dedi

  Admin bu muhteşem ve tam 12den vuran yorumun için çok teşekkür ederim. Icimdekileri bukadar güzel ben bile anlatamazdım

  1. editor dedi

   Eyvallah mehmet bey. O sizin güzel gören gözleriniz. Dilimiz döndüğünce, elimizden geldiğince karaladık.

 13. Murathan dedi

  Öncelikle Başta kenan imirzalıoğlu Olmak üzere Çetin Tekindor ve ,, Emek ,, Sarfetmiş Tüm Oyunculara Teşekkürler Mehmed Anlatmaya bile gerek Olmayan Peygamber Efendimiz ( / S/A/V ) in Övgüsüne Vâkıf Olmuş Bir Komutan Ve Asker’i Dehadır İşte Böyle bir ” Tarih Adam’ını ” Anlatmak için kanal d Had’inden fazla ” Acele Edince ” Dizi (( oyuncu kadrosu olsun Set arkası çalışan ekibi olsun Herşeyi ile İyi olan Bir Yapım’dan Bahsediyoruz Boolywood ‘ Tadında .. Fakat ‘ Nasıl olsa Ne Çeksem İzlerler ! ‘ ( Mehmed’e hitaben ! ) diye düşünen kanal d daha set platolârı bile Çakma Özgün Olmayan Bir kanal d vardı .. ) ( Sıkı bir Tarihçi olarak söylüyorum dizi uzun vâde’de iş yapardı ama salı yanlış tercihti ” ve Osmanlı Türkçe’si ” tam olarak kullanamayan Bir Fatih’ oluşturulmuştu aslında Kenan ve Tekindor Hariç .. o ikisi yalan olmasın Şimdi ” Hayatının Rollerini “‘ oynayarak adetâ diziyi kurtarmaya çalıştılar Hatta Bir Noktaya Kadarda Başarılı olduklarını söyleyebilsekte bir diziyi sadece iki (( = 2″)) oyuncu kutrtarmîyor defalarca gördük ve Kurtaramazda diyalog eksikleri olsun 2018 Türkçe’si olsun .. eksi olarak yazdığım şeylerin başında gelmekte bu tip
  daha br çok ” Eksiklik ” sayabiliriz Fakat Dizinin Yeniden Farklı Bir Kanalda Ekranlara geleceği söylenmekte Şu Anda Umarm Ekranlarda Gorürüz ve Bu Hataları Tekrar etmeden Zevkli bir Yapım olur ve Biz keyifle İzleriz..

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.