Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Monolog Röportaj

0 11

Monoloj nedir?

Monolog Röportaj

Monolog Röportaj- Metnin anlamının okur tarafından şekillendirildiği gerçeğimi yoksa şairin anlamını yazdığı şekilde mi şekillenir?

Monolog Edebiyat

-Penceremizin kenarında parlayan güneş ışığı gibi içimizi ısıtan şiirlerle yolculuk yaptığımız röportajımıza, kaldığımız yerden devam edelim. Sayın Gülveren tekrardan hoş geliniz. Sizce şair istediği gibi şiiri yazsın, yazdığı bu şiirdeki metnin anlamının okur tarafından şekillendirildiği gerçeğimi yoksa şairin anlamını yazdığı şekilde mi şekillenir?

-Hoş bulduk, bazı şiirlerde yazarın amacının tam olarak bilinemediği gerçeği yokta değil yani, bu nedenle yazarın niyetinin anlamlandırma sürecinde okuyucu çözemediği anlarda yazarın tek doğru kabul edilemeyeceğini, anlamını okur kendisi karar verir. Zaten şairin anlamını okurun tek başına anlamlandırma sürecinde aktif olmasını isteyerek yazar, eksik bırakır anlamı manayı ister ki okur anladığı ölçüde şiire okuduğu metnin başarı ölçütünün de okur yorumlayarak cevap versin ve okurda bıraktığı etkiye görerek bu ölçütle nasıl yol aldığını görmek ister elbette ki.

Monolog Şair

Şair hangi sokağa girse, duvarlara, pencerelere şiirler yazar arar gözleri şiir okuyan var mı, boş duvarlara sokaklara mı yazmış şiirlerini. Her sokağın başına şair duygularını anlatan bir sürü dize bırakır, arar gözler bu dizeleri okuyan var mı? Bilir şair bu yolda yalnız değil, okuyucularıyla yola çıkmıştır, onlar için yazar anlatır mütemadiyen. İster sokağın dışarısından ister içerisinde gezinerek bakınsın, gözü kendisi gibi sokağın içinde pencerede olan çok kişi vardır,  kimisi kendini pencereye çıkararak sokaklardaki şiirleri duyguları okur şairi mutlu ederler, ya da kendi içlerine gömerler kendilerini görünmez olmak isterler, işte şairde çoktur sokaklar pencereler sevdası? Şair mütemadiyen gezer sokakları gözetir pencereleri bu evin penceresi değildir, gönül penceresini gözetler, gönül penceresi dışarıya açılıyor mu yoksa her daim kapalımı kalıyor. İşte sizin de sorduğunuz gibi şair istediği gibi şiiri yazsın, yazdığı bu şiirdeki metnin anlamının okur tarafından şekillendirildiği gerçeğini şair arar, yoksa şairin anlamını yazdığı şekilde mi şekillenmesinden ziyade okurun içine kattığı gönüldeki değerdir katkısı önemlidir.

Konuyla İlgili:  Nasreddin Hoca'nın içkiciyle sohbeti

-İsterseniz bir demli çay arası mola verelim, sonrasında kaldığımız yerden devam edelim.

 

Mehmet Aluç

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.