Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Murphy Kanunları Nedir?2 dk okuma süresi

0 167

Murphy Kanunları Nedir?

Murphy Kanunları Tanımı

Murphy Kanunları ve Anlamı

Edward Murphy’e göre yapılacak bir işte olması ihtimal dahilinde olan ihtimali ne kadar küçük olursa olsun en kötü sonuç gerçekleşir.Bu durumda plan yaptığınızda en kötü sonucu kabul etmeniz ve ancak kabul etmeniz şartıyla plan yapmamız mantıklı olacaktır.Tabi bu durumda günlnük hayatımızda olan olaylara bakışımızın ciddi biçimde değişmesi de gerekiyor. Bunu insan çabalarının tam verim almaması olarak değerlendirebiliriz.Termodinamik yasalarıyla bir benzerlik (analoji) kurarsak bu durum bir hayli tam verimli bir bir makinenin olamayacağı kuralına (entropi) uygundur.

Ayrıca günlük hayatta dönen küresel durumlar bundan kurtulamayacaktır.Yani küresel ekonomide borsanın günü kapadığı sonuç en üst çırpınışlarda bile tam verim alamayacaktır ve verilen çabanın tam karşılığı alınamayacaktır.Bu sonuçlar bizim hayatımızı şekillendirmesi durumunda farklı etkileri olabilir. Murpy kanunları ne gibi örneklerle bunu anlatmış peki?
Her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, senin dünyadan haberin yok. Daima yarışta hızlı ve savaşta kuvvetli olan kazanmaz, ama sen yine onların tarafını tut. Çok üstüne düşme, bozarsın.
Yeni kravat, çorba çeker. Geri tepmesiz tüfekler geri teperler. Kolay yol her zaman mayınlanmıştır.

Önemli olan şeyler daima basittir. Basit olan şeyler her zaman zordur. Bir şeyin olma olasılığı, istenme olasılığı ile ters orantılıdır. Ne zaman bir şeyden vazgeçseniz, vazgeçtiğiniz o şey size geri gelir. Olmuyorsa zorlayın, kırılırsa zaten değişmesi gerekirdi. Ne kadar beklersen bekle istenmediği zaman gelecektir… Yere düşen her şey ulaşılması en zor köşeye yuvarlanır.
Bir işi ne kadar önceden planlarsanız, ters gitme olasılığı o kadar artar. Beyin x Güzellik = Elde etme oranı her zaman sabittir. Birinin seni sevme oranı, senin onu sevme oranının tamamen tersidir. Her hareket düşündüğünüzün tersi bir reaksiyon gösterir. Eğer gerçek olabilecek kadar mümkün gözüküyorsa mümkün değildir.

Konuyla İlgili:  Kara Delikler ve Evrenin Sonu

Tabi bunlar bizlere biraz haklı bir şekilde karamsar görünebilir ama bütün bunlar doğru olsa bile işleyişin aynı olması sebebiyle düzenden taviz vermemiz pek akıllıca gözükmüyor.Bu durumun en mantıklı kullanım yolu bir girişimde bulunulacaksa en kötü sonucu kabullenip öyle girişimde bulunulması gerektiğidir.

Kanunları detaylı ve maddeler halinde incelemek için bu adresi inceleyebilirsiniz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.