Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Müslüman toplumun hastalığı “Aldırmamazlık!”2 dk okuma süresi

0 124

[su_dropcap style=”flat” size=”5″]A[/su_dropcap]slında anlattıklarımın aslı, anlatmak istemediklerimi anlatmaya, anlamlandırmaya çalışmaya, sebep-sonuç ilişkisi bağlamaya, ben-ve diğerleri- kurgusunun neden-sonuç tepkimesi!? Korkmayın yazıya girişimden bilimsel bir yazı yazmaktan öte aslında sencil,bencil ve “bizcil” olacak 🙂 İnsan kendinde gizlediklerini bazen başkalarında izliyor, bunu yaparken algılıyor haksızlıklarını, bencilliklerini en çokta ego ivmesini ölçüyor. Öz eleştiriye kapalı insan, kendini yargılamaya en önemlisi de günün sonunda vicdani muhasebesini yapmadan rahat uyumaya alışması son asrımızın bir virüsü…

Aldırmamazlık artık “Toplumsal vebâ” …

Yaşanılan toplumda olaylara karşı “farkındalık” kavramı resmen çökmüş, yerini tedavisi neredeyse mümkün olmayan bir ağır-alternatif olan “aldırmamazlık” almış, insan madden duyarsız hale gelmiş/getirilmiş! Adeta kendi evrenine duyarsızlaştırılmıştır…
Peki Çözüm nerede ki? Öz orada olsun?!
Ebu Bekr Sıddık (r.a.) anlatıyor: “Biz mağarada iken başlarımızın üstünde (bizi aramaya gelen) müşriklerin ayaklarına baktım: ‘Ey Allah’ın Resulü! Bunlardan biri eğilip de iki ayağı hizasından baksa bizi muhakkak ayak hizasının altında görecektir’ dedim. Allah Resulü (sav): ‘Ey Ebu Bekr! Üçüncüsü Allah olan iki kişiyi ne zannediyorsun?’ buyurdu.”
Allah için bir araya gelmek…
Farkında olmak…
Değerli okurlarım;
Üçüncümüz Allah olsun istiyorsak toplumun (müslüman toplum), küresel toplumdan aldığı değerleri bilinçli ve bilinçlendirerek kullanma oranı nedir? neleri almıştır ailemiz? eşimiz, çocuğumuz? biz neleri aldık? İnternetten? Tv’den ve asrın teknolojisinden biz neleri kattık “bize”? kattığımız katık mı? yoksa zehir mi oldu? Bunu soralım gür bir sesle ruhumuza lütfen?!
Hiç kimse kusura bakmasın “üçüncüsü” internet olana? telefon olana! yan yanayken bile birbirini maddi-manevi duyumsamayanın Allah (c.c.) “dördüncüsü” olmaz! kimse kusura bakmasın! Olamaz!
Ahlakı yok sayarsak, güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiş bir Peygamberin ümmeti nasıl oluruz? Oralı olmama lüksümüz değil, kurtuluşumuz değil helâkımız olur.

Ümidediyorum ki acizane kalemden size akan bu yazı, bir nebze olsun uyanışımıza vesile olur, en önemlisi ise “duâ” çünkü;

”Duâ, günahları terk etmektir.” | Bişr-i Hâfî (rahmetullahi aleyh)
Konuyla İlgili:  Eğitim şart mı?

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.