Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Nasihatnâme 1.Bölüm4 dk okuma süresi

0 230

Özür dilerim oğlum..

Ben dünyayı pek sevemedim. Ama çocukları çok sevdim. Bunu yapmaya hakkım yok belki. Yine de hayata biraz da olsa bağlanmak yaşamayı sevmek en azından güzel ve yaşanılır kılmak için seni dünyaya getireceğim.
☆ Sana vasiyetim, her durumda mutlu olman. Ayağında pabuç kıçın da don yokken bile, cebinde on ‘un gelecekte son ‘un olmasa bile mutlu olman 🙂

☆ Dış çevre mutlu olman için birçok koşul önüne sürecek. Bu şeylere sahip olursan mutlu olacağını söyleyecekler. Ben yaşarsam bunlara izin vermem. Fakat ölürsem.. İşte o zaman nasihatlerim seninle..

Yediğin her yemeğin tadını çıkar.

☆ Kuru ekmek de yesen ne kadar lezzetli bir şey yediğinin farkına var. Çünkü yiyecek hiçbir şey bulamadığında kuru ekmek öyle lezzetli gelecek sana. O yüzden yediğin her yemek de mutlu ol.

☆ Hiç bir zaman aç gözlü olma oğlum. İki lokma ekmeğin varsa yanında ki de açsa bir lokmasını ona ver. Bir lokman varsa yarısını ver. O anda açlık ağır basacak vermek istemeyeceksin belki, ama o duyguya yenilme.

☆ Başkalarının iyiliği başarısı seni de mutlu etsin

☆ Yavrum.. Dünya bütün insanların ortak yaşam alanı. Sözlerinle, davranışlarınla, hareketlerinle kimseyi rahatsız etme, diğerlerinin de seni rahatsız etmelerine izin verme.

Güvenilir bir insan ol.

☆ Söz verdiğinde her ne olursa olsun sözünü tut. Söz dediysem yemin billah edilen sözlerden bahsetmiyorum. İnsanın ağzından çıkan her laf sözdür. Zaten laf ve söz eş anlamlı kelimelerdir. O yüzden ağzından çıkan her söze dikkat et. Yapamayacağın şeylerin sözünü etme, ettiysen de yerine getir.

☆ Kuzum.. Kimsenin kalbini kırma. Kalp kırmak bir insana yapacağın en kötü şeylerden. Karşında ki seni kırsa bile sen aynısını yapma. Yanlış yapan kim olursa olsun onlara uyma. Hata yapan insan sayısı birken sende yaparsan iki olur.

Konuyla İlgili:  Nasihatnâme 5. ve son bölüm

☆ Biri sana kötü muamele yaptığında git kendisini güzel bir dille uyar. Yapmaya devam ederse onunla ilişkini kes. Kızma. Çünkü oda bilgisizliğinden yapıyor  unutma.

☆ İnsanların kusurlarını yüzüne vurma.

Mümkün mertebe kusurları ört. Yanlış yaptıklarını davranışlarınla kırmadan hissettir. Öyle olmazsa güzel bir üslupla söyle incitmeden.

☆ İnsanların sorunları olduğunda onlara arkanı dönme. Elinden geldiğince yardımcı ol, yalnız bırakma. İlle yardım istemelerini bekleme, onlar istemeden de belli etmeden yardım edebilirsin.

☆ Bitanem.. Dünyanın geçici heveslerine kapılıp kendi çıkarın için kimseyi ezme. Başka insanların kötü olmalarına sebep olup iyi yaşama. Sen nasıl ki benim oğlumsun o insanlar da başka ana babaların evladı. Ben nasıl ki diğerlerinin seni üzmelerini istemem, sende diğer ana babaların çocuklarını üzme.

☆ Her zaman en iyisi olmak için, en iyisini almak için  çalış. Ama olduğun yerde mutlu olmayı da asla unutma.

☆ Oğlum sana nasihat’ım; ne hata yaparsan yap onu ikiletme. Kötü bir şey mi yaptın, birde onu inkâr ederek, yada başkasının üstüne atarak veyahut  başka bişey yaparak hatayı bir iken iki yapma.

☆ Canım kuzum.. Bir söz söyleyen kim olursa olsun önce ne söylediğine bak. Bunu söyleyenin genç, yaşlı, çoluk, çocuk, güçlü, zayıf, zengin fakir, dost, düşman oluşuna bakmadan sadece doğru olup olmadığına bak. Mantıklı ise sana da doğru geliyorsa kabul et.

☆ Kimsenin etkisi altında kalma. Herkes hata yapabilir.

☆ İnsanlar genelde bilgi sahibi olduktan sonra henüz o bilgiyi öğrenmemiş olanlara kızarlar ve kendilerini üstün görmeye başlarlar. Sen bu hataya düşme.

☆ Doğruyu yanlışı ayırt edebilmen için senin de yeterince bilgiye tecrübeye, yaşanmışlığa  erişmiş olman lazım.

☆ Hiç bir zaman benim bildiğim doğru diye diretme, kendi düşünceni başka insanların da uygulamasını bekleme, zorlama.

Konuyla İlgili:  Türkiye'de işsizlik sorunu ve çözümü

☆ Çok şey bilsen de her şeyi bilemezsin. Bu mümkün değil.

☆ Binde bir de olsa yanılma payın vardır.
Sabit fikirli olma. Yeni şeyler öğren yeni duygular yaşa ki başka insanları anlayabilesin.

☆ Herkesin senin gibi olmasını, senin gibi düşünmesini bekleme, isteme. Farklı olmak her zaman iyidir. Yoksa hepsi senin kopyan olurlardı.

☆ Doğru bildiğin şeyi bile sık sık sorgula

☆ Hiç bir zaman haksız kazanç elde etme. Hak etmediğin bir şeye elini sürme.

☆ Bak oğlum hayatta başaramayacağın tek bir şey bile yok.

“Denedim olmadı” diye bişey kabul etmiyorum. Demek ki denemeye devam edeceksin. İstediğini bir kerede de başarabilirsin bin kere denemiş olmana rağmen hâlâ başaramamış da olabilirsin. Ama hedefine ulaşana kadar “olmadı, olmuyor”u kabul etmem.

Nasihatnâmemizin ilk bölümü şimdilik bu kadar. Sizin de aklınıza gelen not defterinize yazdığınız nasihatleriniz varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Haftaya kaldığımız yerden 2.bölümde görüşmek üzere.

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.