Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Nasihatnâme 2.bölüm5 dk okuma süresi

2 186

   ☆ Dinle oğlum.. Sen birini haklı çıkarmak istersen bunun bin bir yolunu bulursun. Savunduğun bir düşünce varsa o düşünceyi güzel göstermek için bin bir yol bulursun. İşte diğer insanlar da aynen böyle yapıyorlar. Sevdikleri insan/inanç yanlış da olsa mantıksız da olsa ille de masum, hayırlı gösterecek bişey bulurlar. Sen böyle yapma. Kuru kuruya bir düşünceyi savunma.


  ☆ İnsanları motive et oğlum. Çevrende ki insanları güzel söz söylemeyi ihmal etme. Çayı güzel yapan birisine “sen çayı çok güzel yapıyorsun” dediğinde o insan çok mutlu olur, motive olur ve işine daha özen göstermeye başlar. Abartmadan, iyi bir şey yaptıklarında insanları takrir et mutlaka.

   ☆ Başkasında olan şeylere gözünü dikme sakın. Başkasında olan sende de olmak zorunda değil. Dünya herkese yetecek kadar büyük.

   ☆ Diğer insanlar da olup da sende olmayan şeyler için üzülme. Sen de olması için mücadele et ama yok diye asla üzülme. Kıyafetle mal ile mülk ile kendini eksik hissetme diğerlerinden. Onlar olmasa da olur. Ama kendini bilgiden yana eksik görüyorsan bilginin yerini hemen doldur. Aç kal fakat bilgisiz kalma.

    ☆ Canım.. toplum içinde sesli konuşma, (hitap konuşması yapmıyorsan) başka insanları rahatsız edecek davranışlar da bulunma. Diğerlerinin seni, senin de onları rahatsız etme hakkınız yok.

    ☆ Kuzum.. Hoşgörülü ol. Ortam içinde nasıl davranacağını bilmeyen insanlar görürsen, ukalalık yapma, tepeden bakma kimseye.
 
    ☆ Gözümün nuru.  Bir sıkıntı yaşadığında hemen oturup ağlama. Neler yapabileceğini düşün. Sorunu gidermenin yollarını bul. Çözülemeyecek tek bir sorun bile yok dünyada. Yine de altından kalmayacağını düşünüyorsan elinden geleni yaptıktan sonra oluruna bırak. Su akar yolunu bulur. Her ne yaşarsan yaşa geçecek. Zaman geçiyor çünkü. Uzun bir süre sonrasını düşün, bu sorun öyle yada böyle geçmiş olacak.
Ve dünyanın geçici bir yer olduğunu her şeyin biteceğini unutma. Rahat ol her anın tadını çıkar.

Konuyla İlgili:  Ne zaman biter bu kavga


  ☆ Çalışmak kötü bir şey gibi anlatacak, hissettirecekler. Bence öyle değil. İnsan vücudu, beyni çalışmak üretmek üzere dizayn edilmiştir. Çalışmak üretmek her zaman insana iyi gelirken, çalışmamak aynı etkiyi yapmaz. Kısa bir süre için iyi gelebilir ama uzun süre çalışmamak kendini boş ve işe yaramaz hissettirecek sana.
  
   ☆ Her zaman sevdiğin zevk aldığın işi yap. Ama zorunlu olarak da sevmediğin bir işi yapıyorsan hakkıyla yap. Ne iş yaparsan yap en güzelini yap.

  ☆ Çevrende ki insanların seni üzdükleri zamanlar olacak. Ama onların amacı seni üzmek değildir, sadece kendi mutlu oldukları şeyleri yapıyorlardır. Meselâ sen çok istediğin, ama benim hiç hoşuma gitmeyen bir şey yaptığında amacın beni üzmek değildir, ama netice itibarı ile ben üzülmüş oluyorum. Sende bunu bil kimseye kızma.

  ☆ Oğlummm.. İnsan oğlu her an değişebilen bir varlıktır. O yüzden “asla bunu yapmaz” demek mantığa aykırıdır. İnsan mantıklı olarak mutlu olmak ister, ve bu nedenle kendini mutlu edecek kararlar alırken “asla yapmaz” diye düşündüğün şeyleri yapabilir.
    
   ☆ Oğlum Her zaman bilgiye açık ol. “Ben her şeyi biliyorum” deyip insanların sana anlattıklarını göz ardı etme. Çok şey bilsen de her şeyi bilemezsin.

    ☆ Kuzum… Ne iş yaparsan yap, asla mesleğini kötüye kullanma. Doktor oldun diyelim, ve kötü insanlar gelip birini öldürmeni istediler. Sen benim oğlumsun. Para için kötü bir şey yapmaz, hele birini öldürmeyi asla kabul etmezsin. Ama ailenden birini öldüreceklerini söylerlerse de kabul etme. Gerekiyorsa gelip bizi öldürsünler. Bizim canımız öldüreceğin insandan üstün değil. (Dip not: Senden bunu isteyenlere çare bul, yol bul, yol göster, bir çözüm üret.)
   Hakim oldun diyelim yine ne olursa olsun doğru kararlar ver. Mantığın ve vicdanınla karar ver. Çıkar doğrultusunda kararlar verme.
Sen doğru yaptığın da, diğeri doğru yaptığında, öteki doğru yaptığında yani doğrulukta kendinizden taviz vermediğiniz de o zaman yanlış yaptıracak kimseyi bulamazlar.

  ☆ Oğlum… Karşında ki insanın Yaşına, cinsiyetine, maddi durumuna, unvanına mesleğine, kim olduğuna bakmadan, herkese eşit davran. Karşında ki bir insan, ona sevgi ve saygıyla yaklaş.

   ☆ Nerde konuşman nerde susman gerektiğini bil.

  ☆ Kibirden uzak dur. Böbürlenme.

   ☆ Kendini bil. Eğer yanlış yaptığını söyleyen olursa otur düşün yanlışın varsa düzelt, yoksa seni yanlış anlamış oldukları davranışlarını gözden geçir. 

    ☆ Kimsenin başarısını, malını mülkünü mutluluğunu kıskanma oğlum. Onlar mutlu olduklarında senin mutluluğunu çalmış olmuyorlar yada senin mutluluğun azalmış olmuyor.

   ☆ İnsanlar her kötülüğü yapabilirler ama başkaları onlara yapınca çok kızarlar. Senin buna müsamaha göstermeni istemiyorum.

   ☆ Oğlum.. Her şeye anlayış gösteririm ama insanları kandıran, dolandıran, zor durumların da sömüren faydalanan insanları asla affetmem. Sende asla öyle biri olma, olanlara izin verme.

    ☆ Bir insanın saf olması, kimseye onu kandırma hakkı vermez. İnsanların zayıflıklarından, saflıklarından beslenme.

   ☆ Oğlum bilmediğin konu hakkında fikir beyan etme. yanlış konuşmaktansa bilmediğin konuda susman daha doğru olur.

  ☆ Güzel yavrum.. kuzum arkadaşlarından ilgini sevgini eksik etme.

   ☆ Oğlum olurda bir gün her şeyin kötü gittiği bir dönemde kendini karanlıkta kalmış hissedersen şunu asla unutma yaşadıklarının hepsi geçecek. Elinden geleni yaptıktan sonra rahat ol. Her şey yoluna girer bir şekilde

Konuyla İlgili:  Nasihatnâme 3.bölüm
  1. Alper dedi

    Tam bir nasihat cetveli olmuş ve hiç bir ayrıntı atlanmamis. Guzel paylaşım için teşekkürler.

    1. Bahar dedi

      Çok tşk ederim. takip etmeye devam edin çok daha iyilerini bulacaksınız 🖒😊

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.