Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Nasihatnâme 3.bölüm5 dk okuma süresi

1 118

   ☆ Güzelyavrum, Doğru bir insan olursan herkes seni zaten sever.Kimse için doğru davranışlarını değiştirme. Eğer yanlış bir şeyler yapmankarşılığında seni sevecekler ise bırak birkaç kişi eksik sevsin.

Bahar Göncü

Bir annenin nasihatleri…

☆Oğlumarkadaşların yanlış yaptıklarında sende onlara uyma. Bırak onlar seni örnekalıp yanlışlarını düzeltsinler. Hata yapan sayısı birken iki yapma.
 
   ☆Kuzum. Oğlum herzaman çevrendeki insanlara yardımcı ol fakat kendini helak etme. Sorunlar vesorunlu kişiler hep olabilir. İyi olmak için onları bekleme. Elinden geleni yapsonra mutlu olmaya bak.
 
   ☆Oğlum çok güçlü,çok zengin bile olsan bu sana her şeyi yapma hakkı vermez. 

   ☆Başka insanlarıneşyalarına  izinsiz elini sürme.

   ☆Oğlum.. Bilgiyisenin bilmen yetmez. Öğrendiğin bilgileri diğer insanlarla da paylaş.

  ☆Kendini övmeyavrum.. Kendini bil. Doğru yaptığın da iyi bir şeyler yaptığında kendinlegurur duyabilirsin ama başka insanların yanında kendini övmen görgüsüzlüktür.

  ☆Canım oğlum..kuzum.. insan dediğin güvenilir olmalıdır oğlum. Sende güvenilir ol.

  ☆ Bir tanem.. İnsanlarınbüyüdükleri çevrede öğrendikleri bazı yanlış düşünceler yada davranışlarolabilir. Bunu onlara söylediğinde sana kötü tepkiler verebilirler. Kızma vekorkma. İnsan daha önce duymadığı görmediği bir şeye yabancılık çeker ve serttepki verebilir. Sen yumuşaklıkla bunu birkaç kez dile getirdiğinde yavaş yavaşbenimseyeceklerdir.

  ☆ Oğlum izinsiz kimseninmalını alma, dokunma, özel eşyalarına bakma.

  ☆Bebeğim..çevrendekiler bazen yanlış kararlar alabilir, farkında olmadan yanlışdavranışlar sergileyebilirler. Senin görevin onları kırmadan uyarmaktır.

  ☆Canımın içi..Tatlı dilli ol. Düşünerek konuş. Kimsenin kalbini kırma. 

  ☆ Oğlum.. Eğer insanlardangizlediğin bir şey varsa ve  açığa çıkacak diye korkuyorsun, bir an önceaçıkla gitsin. Çünkü içinde kaldıkça seni daha çok yoracak. Kim ne düşünürsedüşünsün açıkla ve rahatla. Yüreğine yük yapma. İçinde kaldığı sürece sana ağırgelecek o yüzden söyle ve ne yaşayacaksın bir kere de yaşa bitsin gitsin.

  ☆ Oğlum.. Yalana asla başvurma. Bu sadece o an ki durumu daha sonra çok daha büyük bir soruna çevirir.Sorun küçükken hallet. Kötü bir şey yaşayacaksan o anda yaşa bitsin.

   ☆ Kuzum.. Her gün aynı şeyleriyapma, aynı yollardan gitme.  Farklı yollar dene, farklı bir şeyler yap.Yeni şeyler deneyip öğrenmezsen beynin aktif çalışmaz. 

    ☆Kuzum.. Kimseninsorumluluğunu üstüne alma. Yardım et, yol göster ama kendi halletmeleri gerekenkonulara karışma. Sorumluluk insanı güçlü yapar. Yardım edeceğim diyebaşkalarının sorumluluklarını üstüne alma. Yoksa onlara iyilik değil kötülükyapmış olursun .

☆ Canımın içi.. Bir insanakarşı kötü düşüncelere sahipsen bunu bizzat o kişiye söyle sadece, başkainsanlara anlatma, diğer insanların da başka insanlar hakkında ki kötüdüşüncelerini sana anlatmalarına müsaade etme

    ☆ Oğlum ne ararsan onubulursun. İnsanlarda da güzellik ararsan güzellik, kötülük ararsan kötülükbulursun. Sen her
daim insanların güzel yanlarına odaklan.

    ☆ Kuzum.. insanların bir gündedeğişmelerini bekleme.

     ☆ Oğlum.. Çocuklar için en iyiilaç oyundur. Bu konuda çocuklara yeterli zamanı tanıyın.

   ☆Yavrum Canımıniçi.. Oğlum cahiller zorba olur, güçlü olur, baskın olurlar. Haklı olduğundurumlar da hatalı olduklarını kabul etmez ve sana zorbalıkla istediklerinikabul ettirmeye çalışırlarsa izin verme. Eğer sen korkup geri çekilirsen onlarbundan yüz bulup istedikleri şeyleri herkese zorbalıkla yaptırmaya başlarlar.
 
    ☆ Kuzum.. bebeğim söylediğin sözleri aklında tut. Bir yerde söylediğin sözleri zaman geçiphatırlamadığında “yoo ben öyle bir şey söylemedim” dersen yalancıkonumuna düşersin ve insanların sana güveni kalmaz. Bir insanda olmazsa olmazbaşlıca niteliklerinden biri güvendir.

     ☆ Canım bitanem… ben; bebek,büyük  ve yaşlıların iç içe yaşamasından yanayım. Böylece etkileşim içindeolurlar. çocuklar yaşlıları görüp bir şeyler öğrenir, yaşlılar ise çocuklarıgörüp yaşama sebebi bulur. Yaşlıları bir yere kapatmak çok yanlış geliyor bana.Huzur evine göndereceklerse de en azından sabah gidip akşam gelsinler.

     ☆ Canımın parçası.. güzeloğlum bazen bakıyorum insanların hayatını kolaylaştıran öyle makineler, icatlaryapılmış ki bunları yapanların isimlerini bile bilmiyorum ama  onlara müteşekkirimve gurur duyuyorum. Umarım sende insanlara, insanlığa faydalı işler/icatlaryaparsın. Ama hiç bir şey yapamayacaksan da en azından iyi bir insan ol.

    ☆ Kurban olduğum..Dilerim yaptığın işte bir rakibin olsun. Rekabet seni daha iyisini yapmayazorlar. İşine heyecan katar. Sakın rakibinin ayağını kaydırmaya çalışma. Vezamanını onu eleştirmekle harcama. sadece yaptığın işle onu geçmeye çalış,bundan keyif al, onun başarısıyla da mutlu ol.

     ☆Kuzum.. Doğruolan güzeldir, insan doğru olanı sever. Yani ben iyi bir anne olursam beniseversin, Kötü bir anne olup sana zarar verdiğimde sevmezsin ki benim sanazarar vermem doğru bir şey değil.

      ☆ Başarılı olman yetmezbaşarıyı devam ettirmem gerekir.  Geçmişte başarılı olduğun bir konuda övünüpdurma.

   ☆ Can parçam.. Başarılıolduğunda ego’na yenilme. Kibirlenip her şeyi yapabilme gücüne sahip görmekendini. Öyle yaparsan hırsına yenilip yaptığın işten keyif alamazsın. Hem deSenin gibi başka hırslı ve güçlü  insanlar da var böyle yaparsanyenilirsin.  

Konuyla İlgili:  Nasihatnâme 2.bölüm
  1. Beyda'nın Kitaplığı dedi

    Bende oğluma hiç bir şekilde değişmemesini, hayatında az ama kendisine yetecek öz insan olmasını söylüyorum.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.