Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Nasihatnâme 4.bölüm6 dk okuma süresi

0 130

    ☆ Oğlum.. hile ile, torpil ile kazandığın hiç bir şeyin değeri yok. Bu şekilde kazanacaksan kaybetmen daha güzel olur. Onurunla kaybetmek hile ile kazanmaktan binlerce kat daha güzel.

     ☆ Oğlum..yaptığın işte başarısız olursan üzülme, batarsan iflas edersen her durumda kendinle dalga geçmeyi bil, en başta sen kendine gül.

  ☆ Bir işi yapamadığın da sadece o işin öyle yapılmayacağını öğrenmiş olursun. O zaman başka bir yol denersin.

    ☆ Yavrum..Bir olayı tek taraflı dinleyerek karar verme. Bütün muhataplarını dinle, her açıdan bak öyle sonuca var.


Bir annenin oğluna nasihatleri

    ☆ Oğlum hatada ısrarcı olma. insanlar hata yapabilir bu kabul edilebilir, yalnız yaptığının yanlış olduğunu anladığında yapmaya devam etmesi akılsızlık belirtisidir.

     ☆ Oğlum ne  iş yaparsan yap kendinden bir şeyler kat. O işe yenilik kat ileriye taşı. Ve daima yüz yıl sonrasını düşünerek yap. Yani bir yol yapıyorsan, bir bina yapıyorsan bu yıkılıp tekrar tekrar yapılan bir iş olmamalı

  ☆ Kuzum… Bugün söyleyeceklerinden yarın sorumlu olursun. Ona göre düşünerek konuş, ileride pişman olacağın sözler telaffuz etme.

   ☆ Bitanem..beş on yıl sonrasına git ve oradan bak bakayım kendine. Utanacağın, pişman olacağın bir şey yapıyor musun şu anda.

   ☆ Kuzum..Eğer gün gelir de sana iyilik edenler bunun karşılığında kötü şeyler yapmanı isterlerse yapma.
Elbette iyilik edenlerin yanında bulun sende onlara iyilik yap, ama senden yanlış bir şeyler yapmanı isterlerse, onların iyilikleri karşısında kendini borçlu hissedip kötü bir şey yapma. Çünkü iyilik zaten karşılık beklenmeden yapılır. 

      ☆ Yavrum..Ne dağ gibi görünenler korkutsun seni nede karınca gibi küçük olanlar basit görünsün. Arkasından çıkan şeyler onlarla alakasız olabilir.

       ☆ Kuzum.. Bazı insanlar sevdikleri işi yaptığını unutup sadece kazanmaya odaklanıyorlar ve yaptıkları işten keyif almayı unutuyorlar.kazanma hırsı onları eğlenmeyi unutturuyor. yavrum  kazanma hırsın olsun lâkin keyfini çıkaramazsan kazanmanın anlamı olmaz ve bir işi keyif alarak yaptığında kazanma olanağın daha yüksek olur.

     ☆ Bazen hiç anlaşamadığın insanlarla gün gelir çok yakın olabilirsin. Yine aynı şekilde çok iyi anlaştığın insanlarla gün gelir  ters düşebilirsin. şartlar insanı değiştirebilir bu sebeple kimseye kesin kanı ile bakma.

    ☆ Oğlum.. insanlar doğarken hiç bir şey bilmezler. Ne insanlara nasıl davranmayı bilirler ne de diğer canlılara. Çocuklar hayvanlardan korkmazlar mesela, onlara hayvanlardan korkmaları gerektiğini büyükleri söylerler. İnsanlara güvenmemeleri gerektiğini büyükleri söylerler.Tabi ki bunu kendi tecrübelerine dayanarak söylerler. Ama bunlar her zaman doğru olmayabilirler. Sen her zaman neyin doğru neyin yanlış olduğunu süzgeçten geçir öyle karar ver.  

Konuyla İlgili:  Nasihatnâme 3.bölüm

Bir annenin oğluna nasihatleri

     ☆ Bitanem.. olur da  zor bir durumda kalırsın bunlar senin suçundur, o durumdan kurtulmak için asla kötü bir şey yapmaya kalkma. 
Başkaları senin o durumdan kurtulman için kötü şeyler önerirlerse sakın kulak asma

    ☆ Her söylenene inanma. Suçlanan biri varsa gerçekten suçlu olup olmadığını öğrenmeden başkalarının söylemleriyle, görüşüyle kimseyi itham etme.
  
    ☆ Yavrum bir yerde isyan varsa, yada buna benzer sorun varsa sorunun ne olduğunu anla ve çöz. Bunlar isyankâr, anarşist dersen sorunu çözemezsin  iyi bir lider ve iyi bir insan olamazsın.

     ☆Oğlum.. dürüstlüğünle, bilginle, hoşgörülüğünle, sana her baktığımda gururla “o benim oğlum”demeliyim.

  ☆ Oğlum.. dostun yaptığın hataları görmez. görse de söyleyemez. Nasıl biri olduğunu ne durumda olduğunu düşmanından öğren.

  ☆ Oğlum.. Anne babaların küçük çocukların her istediğini yapmaları doğru değil. başka insanları rahatsız etmemeyi öğretmenleri gerekir. Gerektiğinde ağlayacaklar, üzülecekler ama insan gibi insan olacaklar. Terbiyeden geçmeyen çocuk insanlar, önce kendi anne babasına zarar verirler sonra bütün topluma. 

 ☆ Oğlum; sakın yemek yerken ağzını şapırdatma! o ses çok rahatsız ediciyken birde ağzının içindekiler görünüyor bu daha da kötü. Buna çok dikkat et yavrum..

   ☆ Oğlum toplum içinde birinin ayıbını söylemem, onun değil senin ayıbındır.

     ☆ Her gün  bir şey öğren. Her gün öğrenecek bir şey bulursun yeter ki bilgiye açık ol.

    ☆ Oğlum Her yaşta bilgi birikimin artmalı. Senden on yaş küçük birinden, on yıl fazla bilgin olmalı.Ömrünü boş ve bilgisiz geçirme. Yaşınla bilgin eşit orantı da olmalı. 

   ☆ Ben sana doğru yanlışı mümkün mertebe anlatırım ama yine de büyüdüğünde neyin doğru neyin yanlış olduğunu kendin düşün öyle karar ver.

Konuyla İlgili:  Delilikle velilik arasındaki ince çizgi

   ☆Çevrende ki insanlar seni yanlış yönlendirmeye çalışsalar da yanlış yaptığını söyleseler de hatta aptal olduğunu düşünseler bile sen her zaman doğru bir insan ol ve kendinden taviz verme. 

   ☆Can parçam..Karşında ki insanın zayıf noktasıyla alay etme. Şişman birine “sen şişmansın”Evlenmemiş birine “evde kaldın” Çocuğu olmayana “niye çocuk yapmıyorsunuz?” ve buna benzer durumlar da böyle şeyler söyleme.
Birincisi; durumlar onları o hale getiriyor olabilir.
İkincisi; kimse senin gibi olmak zorunda değil.
üçüncüsü; Yemek yemek onu zayıf olmaktan daha çok mutlu ediyorsa öyle yapması daha doğru olur kanımca. Şişman olmak kötü bir şey değil.

   ☆Görgü kuralı:Sana soran olmadıkça kötü eleştiri de bulunma. Fikrini sorarlarsa beğenmediğini söylersin. Beğendiğini söyleyebilirsin onda sakınca yok.  🙂

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.