Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Nasihatnâme 5. ve son bölüm5 dk okuma süresi

0 93

Birini kırdığın zaman  (bilerek yapmazsın elbet) sakın gönlünü almadan bırakma.  İnsanlar genelde birini bilmeden kırıp bunun farkına varsalar bile bunu düzeltmek yerine oradan uzaklaşıyorlar. “Onun yüzüne bakmaya yüzüm yok” diye hiç bir şey yapmıyorlar.

Ne kadar yanlış bir düşünce. Hata bir iken iki yapıyorlar. Şimdi beni kıran biri birde benden özür dilemezse bu beni daha da kızdırır. Halbuki gelip özür dilese büyük ihtimalle herkes affeder.

O yüzden sen birinin kalbini kırarsan özür dile. Bırakıp gitme öyle. Affetmezse bir daha dile. Bir daha, ve bir daha. Yani kırdığın kişi seni affedene kadar devam edeceksin. “Bir kere diledim affetmedi” deyip bırakma. 

Oğlum.. Güzel yavrum, canımın parçası, Dünya da insanların büyük bölümü bilgisizdir. Doğruyu yanlışı birbirinden ayırt edemezler.
Yanlışı doğru bilirler, yanlış yapmak onlara daha doğru gelir. Seni de buna inandırmaya çalışacaklar, onlar gibi olman için seni zorlayacaklar, onlara uyma.

Bir bardağa su doldurmayıp sonra da “bu bardak niye boş” diye kızamazsın. Öğrendiklerini her zaman paylaş ki diğer insanlar da öğrensin, bardak dolsun. Sonra o bardaktan içebilesin. 

Aşkımm.. yavrucuğum.. Geç kalmak görgüsüzlüktür oğlum.
Bunu çok normal gibi karşılamaya başladı herkes ama öyle değil. Başka insanların zamanlarını seni bekleyerek geçirmelerine neden olma. Ayıp bir davranış  ve kimsenin zamanını almaya hakkın yok.

Oğlum.. Bir işe başlıyorsan onu bitir. Yarıda bırakma. Ama ille de yapamayacaksan yapamayacağını söyle. Yapacağım diyerek yada ya da yapamayacağını söyleyecek cesaretin olmadığı için insanları daha fazla oyalama. Utansan da rezil olsan da bunu göze alarak dürüstçe itiraf et.

Oğlum.. Mutlu olman için önüne gerekçeler koyacaklar. Meselâ “araban olursa, evin olursa, yazlığın vs. mutlu olursun” diye bir düşünce empoze etmeye çalışacaklar. Bunlar olmadan da çok mutlu olursun. İstiyorsan alırsın tabi, ama almadan da mutlu ol. Bunlar çok basit şeyler. Mutluluğunu araç gereçlere bağlama, İçinden üret. 

Konuyla İlgili:  Çocuk ve insan

Kuzum.. bebeğim.. sana hep diyorum ya her duyduğuna inanma diye, bazen gördüğüne bile inanma. Kendi gözünle gördüğün şeyde bile yanılma payın vardır. Konu her ne olursa olsun iyice anlayıp öğrenmediğin sürece kimseyi yargılama, kesin sonuca varma. 

Görgü kuralı: Oğlum konuşan insanın sözü kesilmez, kesmen gerektiğinde izin iste. 

Oğlum bunları sana anlatıyorum ama kızım olsaydı aynı şeyler onun içinde geçerli olurdu. Eğer birde kızım olursa ve ben yanında olmazsam bu öğrendiklerini kardeşine de anlat. Sadece kardeşine de değil, herkese. Bilgiyi paylaş oğlum. Bilgi paylaşmak fidan dikmek gibidir. Yarın o fidan büyür ve meyvelerini yersin. 

Kuzum.. Dünyada ki bütün çocuklar bizim evlatlarımız. Seni ben doğurdum ama sen bütün dünyanın evladısın. Aynı şekilde bütün dünya senin eşin dostun, kardeşin. Herkesi gözet, koru sahiplen.

Oğlum.. Çocuklara karşı hep dürüst ol. Sırf mutlu olsunlar diye yapamayacağın şeylere yaparım deme, ağlamasınlar diye de yalan söyleme. Eğer ağlayacaklar ise ağlasınlar bir şey olmaz.
Canı acıyacağı bir durumda “acımayacak” gelmeyeceğin bir durumda “geleceğim” deme.

Nasihatnâmeden hisse

Benim güzel yavrum, para ve mal mülk hırsına kapılıp yanlış şeyler yapma. Dünyanın en zengini de olsan en güzel koltuğunu da alsan oturacağın yer poponun üstüdür.

— Bahar Göncü

 Dünyanın en güzel evini de alsan orda yaşamak bir kaç gün sonra sıradan gelecek.

Bir tanem .. Kuzum.. her şeyim.. Çevrendeki olaylara kayıtsız kalma oğlum. Kötü bir durum varsa müdahale et, yardıma ihtiyacı olanlara yardım et.
Bak oğlum başkasına yapılan haksızlık kötülük her ne ise müdahale etmezsen kötülüğü yapanlar yüz bulur ve herkese yapmaya başlarlar tabi bunların içinde sen de varsın. Zor durumda olan da benim evladım sayılır.
Ve senin de kardeşine sahip çıkman lazım.

Konuyla İlgili:  Unutulan değerler, yitirdiğimiz şeyler...

Eğer bugün sen ona sahip çıkmazsan ona kötü muamele yapanlar kimsenin karışmamasından yüz bulup yarın da sana kötü şeyler yaparlar.
Hem seni hem diğer evladımı korumuş oluyorum. Kötülerin de cesaretini kırarak aynı şeyi bir daha yapmalarını engellemiş oluruz. Böylece uzun vadede güven de olursunuz. 

Canımın parçası oğlum…insan çevresinden etkilenir, onlar gibi yaşar, onlara benzer. Yani bir sorunla karşılaşınca hemen sızlanan insanlar ile sorunu çözüp herkese faydalı olmak için uğraşan insanlar da çevreyi örnek alan insanlardır. Çevre insanı etkisi altına alabilir.  Bu sebeple sen çevrene karşı her daima uyanık ol. Davranışlarını sık sık gözden geçir.

Oğlum kötü muameleye maruz kalırsan  kimseden utanıp çekinme. Utanıp çekilmesi gereken maruz kalanlar değil, kötü muamele yapanlardır.  

Oğlum Doğru karar vermen için objektif olman gerekir. Bir konuyu öğrenmek istediğin de ilk okuduğunu doğru bilgi kabul etme ve başka kaynaklara bak, sonra  kendi düşüncen ve fikirlerinle harmanla öyle sonuca var. 

Yavrum.. Senin kendi beynin var, kendi düşüncelerin de olmalı. Kimseye bağlı olmak, kimsenin peşinden gitmek zorunda değilsin. Sevdiğin bir önder, bir lider bile olsa onun da hata yapabileceğini unutma. Nice insan var ki bilgisiz bir kimsenin peşine takılıp katliam yapıyorlar. Çünkü kendi düşünceleri yok. O sebeple sen, kim olursa olsun söylediği şeyleri tartıp biçmeden hak verme, peşinden gitme. Doğru yaptığında doğru, yanlış yaptığında yanlış yaptığını söyleyin. Ki o kişi de hatasını düzeltsin. Bu şekilde ona da iyilik yapmış olursunuz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.