Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Necip Fazıl Kısakürek kimdir?

Necip Fazıl kimdir? Necip Fazıl Hayatı ve Eserleri

1 14

Kalemi kılıçtan keskin ‘Üstad Necip Fazıl Kısakürek’

Necip Fazıl Kısakürek kimdir?

Asıl ismi Ahmet Necip Fazıl Kısakürek olan yazar 9 Haziran 1904’de doğup 25 Mayıs 1983’de vefat etmiştir. Kabri ise Eyüp Sultan Mezarlığında bulunmakta.

Necip Fazıl Kısakürek Hayatı

Kalemiyle, fikriyle geleceğe ışık gençlere ise örnek olan bir üstad. Gençlik yıllarında şiirle ilgilenmeye başlamış buna annesi vesile olmuştu. İlk şiir kitabı olan Örümcek ağını 1925’te çıkarmıştır. 1928 yılında ise kaldırımlar şiiri ile üne kavuştu. Buda onun 2. Şiir kitabıydı. Ama o sadece şiir kitabı yazmadı fikrini hissiyatını hayata yazdı. Şiirleri Milli Eğitim Bakanlığının ders kitaplarında okutuluyordu hala da olduğu gibi. Onun için yazmak bambaşka bir şeydi. Yazmak neydi tam olarak?

İnandığın değerler adına, doğruyu haykırmak adına mı yazmak yoksa yazmak için mi yazmak?

Necip Fazıl Kısakürek Yaşamı

Demiştim ya kalemiyle, fikriyle geleceğe ışık gençlere ise örnek olan üstad diye. İşte yazmak neydi? Sorusunun cevabı. O hayatını hep bir amaç uğruna yaşamış inandığı değerleri savunmuş. İnandığı dava uğruna şuan bana bu yazıyı yazdırıyor size de bu yazıyı okutuyor.

1942’ de askerde yazdığı siyasi bir yazı yüzünden ilk kez hapis cezası aldı. Demiştim ya kalemi kılıçtan keskin diye gerçekten de öyleydi. 1982 yılında Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu isimli eseri münasebeyitle Yılın Fikir ve Sanat Adamı Seçildi.  O yazmaktan fikrini hayata uygulamaktan hiçbir zaman vazgeçmedi. Hapisteyken de hastayken de yazmaya devam ediyordu.

Ona sadece şair veya yazar demek haksızlık olurdu çünkü o aynı zamanda fikir adamı, tiyatro yazarı, felsefecidir, aynı zamanda tarihle de savaşıyordu.

Necip Fazıl Kısakürek edebi kişiliği

Necip Fazıl çok sevilen biriydi edebiyattan siyasetçisine herkesle bir muhabbeti vardı. Nitekim Necip Fazıl vefat ettiğinde mahşeri bir kalabalık vardı. Bu kalabalıkta kısa bir süre sonra başbakan olacak Turgut Özal’da vardı. Necip Fazıl aynı zamanda yüzü aşkın hitabelerde bulunmuş bin kişilik salonda 5 bin kişiye hitap ettiği de olmuştur. Anadolu’nun hemen hemen her yerinde kurtuluş, cemiyet, ruh ve ahlak gibi manevi konular üzerine konferanslar verdi. Hitabeti çok güçlüydü anlatmak için anlatmayan muhataplarının ayaklarına kadar giderek onları anlamaya çalışırdı. Onun bütün konuşması kitaplaşacak şekildeydi uzun ve anlamlı fikir cümleleri… Muazzam nitelikteydi. Şimdi ise hala fikirleri bu zamana ışık tutuyor.

Konuyla İlgili:  Bayezidi Bistami kimdir

Necip Fazıl Sözleri

Necip Fazıl Kısakürek şiirleri kısa

Necip Fazıl Şiirleri;

‘Tarih bir masal albümü değildir.

Tarih, bir kıymet hükmü tablosu…’

Necip Fazıl Şiirleri

Aslında oda kendini Üstad olarak görüyordu. Belkıs İbrahımhakkıoğlu anlatıyor;

Necip Fazıl her ay Türk Edebiyatı dergisine yeni yazdığı şiirleri gönderiyordu. Şiirlerin alınmasında ve telifin ödenmesinde muhatabı bendim. İlk haberleşmede telefon hatlarındaki parazit dolayısıyla sesini alamadığımdan ‘Buyurun Necip Bey’ diye hitap etmiştim. Üstad demeyişim canını sıkmış olmalı ki Kabaklı Hoca’ya ‘Kim o vakıftaki hadsiz?’ diye sormuş. Ertesi gün hoca gülerek ‘Sen ne yaptın da üstadı kızdırdın?’ dedi. Sonraki haberleşmelerde arayı düzeltmiştik.

O kalemi kılıçtan keskin fikir ve sanat adamıydı. Allah Rahmet Eylesin…

Necip Fazıl Kısakürek’in Eserleri

ŞİİR

– Örümcek Ağı (1925)

– Kaldırımlar (1928)

– Ben ve Ötesi (1932)

– Sonsuzluk Kervanı (1955)

– Çile (1962)

–  Şiirlerim (1969)

ÖYKÜ VE ROMAN

– Ruh Burkuntularından Hikayeler (1965)

– Aynadaki Yalan (1980)

– Kafa Kağıdı (1984)

TİYATRO

– Tohum (1935)

– Bir Adam Yaratmak (1938)

– Künye (1940)

– Para (1942)

– Namı Diğer Parmaksız Salih (1949)

– Reis Bey (1964)

– Abdülhamit Han (1969)

MONOGRAFİ-MAKALE-FIKRA-HATIRA

– Birkaç Hikaye Birkaç Tahlil (1933)

-Namık Kemal (1940)

– Çerçeve (1940)

– Son Devrin Din Mazlumları (1969)

– Hitabe (1975)

– İhtilal (1975)

– Yılanlı Kuyudan (1970)

– Hac (1973)

– Babıali (1975) İman ve İslam Atlası (1981)

Kaynak: Derin Tarih Dergisi Mayıs 2016

https://www.timeturk.com/necip-fazil-kisakurek/biyografi-724065

 

 

 

 

 

  1. KFS dedi

    Üstad Necip Fazil kisakürek (şair) hakkinda daha kapsamli bilgilerde verebilirdiniz bilmiyenler için ögrenilmesi daha kolay olurdu sayın Yılmaz

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.