Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Neden sürekli satın alıyoruz?

0 142


İhtiyaçlar ve satın alma

Satın alma ihtiyaç hasıl olduğunda insanoğlunun en tabi haklarından. Peki hiç düşündünüz mü eskiden gerçekten ihtiyaç olduğunda satın alınırken bugün neden sürekli satın alıyoruz?

Neden satın alıyoruz?

Kapitalist sistemde herşey planlı ve programlı ilerliyor. Ürünler tüketim planına uygun pazara çıkıyor. Nasıl ki hd teknolojisini bize sunarken Ultra HD hazırsa bundan 5 yıl sonra çıkacak telefon ve uygulama modülleri çoktan belirlendi testleri tamamlandı. Biz mevcut olan teknolojiyi tükettikten sonra ellerindeki yeni malları sunacaklar. 

Sistem bizi yenisini almaya zorlayacak ve alacağız. Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum bazı ürünlerde ve modellerde belirli dönemlerde yenisi piyasaya geç çıkar. Bunun nedeni önceki modelin satışlarının yeteri kadar olmamasıdır. Sabah uyandığımızda o telefonu kontrol etmemizi bize beynimiz değil sistem öğretti.
Google, msn ve hotmail’in ilk dönemlerini hatırlayın insanlar kısa zamanda evlerine dsl bağlattı. Ardından adsl şimdi de fiber. 3G, 4G, 5G aslında hali hazırda mühendislerin ürettiği testlerini yaptığı markaların tüketiciye ürünleri hazırladığı teknolojiler. Zamanı gelince cebimizdeki üç kuruşu da almak için piyasaya çıkacak. Herkes evine bilgisayar ve kamerayı aldı ertesi gün dizüstü bilgisayar çıktı kendinden kameralı,herkes dizüstü bilgisayar aldı bir süre sonra kameralı telefonlar sürüldü piyasaya. Herkes kameralı telefonu aldı bir süre sonra bayatladı akıllı telefonlar çıktı.

Para harcama isteğini nasıl dizginleyebiliriz

Neden hep sürekli satın almak zorundayız? Eskiden beyaz eşyaları 15-20 yıl düşünerek alırdık. Şimdi öyle mi? En fazla garanti veren 10 yıl o da parça garantisi değil motor garantisi. Tabiki teknoloji durağan değil sürekli gelişecek, değişecek lâkin insanların satın alma ihtiyaçları gelirlerinin çok ve çok üzerine çıktı vesselam. Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler?

Konuyla İlgili:  Çağın Hastalığı Panik Atağı - Panik Bozukluk (Anksiyete)

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.