Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Ocak ve ankastre ocak satın alma rehberi2 dk okuma süresi

0 1.496

Yemekleri odun ateşinde toprak kapta güveçte, haran da veya bakır kaplarda pişirmeyi bırakalı uzun zaman oldu. Lakin yemek pişirdiğimiz ocakların önemi hiçbir zaman azalmadı. Mutfağın en önemli köşesini uzun yıllar odun ateşiyle yemek pişirdiğimiz ocaklara ayırdık. Ardından tüplü ocaklara geçiş yaptık. Şimdi artık doğal gazlı evlerimizde yüzlerce çeşit set üstü ocak ve ankastre ocak çeşitleri mevcut. Ocak seçimi yapmak en az fırın satın almak kadar önemli.

1.Ocak Türü

İlk karar vereceğimiz şey normal set üstü ocak mı satın alacağız? Ankastre ocak mı satın alacağız? Eğer evinizin mutfağında ankastre ocak için kestirdiğiniz özel yer veya bölme yoksa set üstü ocak tercih edebilirsiniz. Şimdi artık genellikle ankastre ocaklar için evlerin mutfaklarında ankastre ocak, fırın, davlumbaz veya aspiratör için ayrılmış bölüm bulunuyor.

2.Ölçüler

Alacağınız set üstü veya ankastre ocak ölçülerinin mutfakta koymayı düşündüğünüz yerin ölçülerine uygun olması gerekmektedir. Ocak satın almaya gitmeden önce ölçüleri bir yere not almanızda fayda var.

3.Pişirme

Gerek set üstü ocak gerekse ankastre ocak satın alırken dikkat ettiğimiz en önemli nokta pişirme. Ocak gözlerinde yanan ateş miktarı, ocak gözlerinin konumu, tencerelerin, tavaların koyulacağı yerler, pişirmeyi en iyi şekilde sağlayacak ısı miktarı gibi özellikler ocağı alırken göz önüne aldığımız pişirme özellikleri.

4.Güvenlik-Gaz Emniyet Sistemi

Ocaklar tüpe bağlı çalıştığı için mutlaka gaz emniyet sistemi bulunmalı. Ucuz bir ocak markası alıp ucuza halledeyim derken güvenliğinizi tehlikeye atmayın. Olur da gaz kaçağı veya herhangi bir sorun olursa ocağınızın gaz emniyet sistemi devreye girerek güvenliğinizi sağlıyor.

5.Temizlik

Ocağınızın iyi pişirmesi kadar kolay temizlenmesi de önemlidir. Ocağın cam, beyaz, ınox[gri] olması ve üstündeki ızgaraların döküm[demir] yada emaye olup olmaması temizliği etkileyen faktörlerdir. Ocakların emaye ızgaraları döküm demir ızgaralara  göre daha kolay temizlenirken zamanla köşelerden atma yapabiliyor. Demir ızgaralarda ise çizilme problemi olabiliyor. Burada tercih tamamen müşteriye kalıyor. Set üstü ocaklarda en fazla beyaz ocaklar tercih ediliyor. Ankastre ocaklarda da Inox ocaklar. Son zamanlarda temizliği kolay olduğu için siyah ve beyaz cam yüzeyli ocaklar da popüler.

Konuyla İlgili:  Elektrik Süpürgesi satın alma rehberi

6.Sağlamlık

Özellikle ocak düğmeleri, ocak gözleri ve ocak ızgaralarının dayanıklı malzemeden üretilmesi ve garanti süresi ocak alırken dikkat edeceğimiz özelliklerdendir.

Set üstü ocak alırken ve ankastre ocak seçimi yaparken en önemli 3 nokta iyi pişirmesi, kolay kullanımı, temizlenmesi ve gaz emniyet sistemidir. Bunun dışında diğer ekstra özellikleri ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.