Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Okuduğum en güzel edebiyat sitesi4 dk okuma süresi

7 3.117

Okuduğum en güzel edebiyat sitesi

Herkesin hobisi olur ya… Benim de en büyük hobim internette varolan bilim, tarih, kültür sitelerini ziyaret etmek. Bu siteleri bulmak için internette pek çok araç kullanıyorum. Google’da özelleştirilmiş arama, Alexa’da kategorilerine göre siteleri listeleme, sosyal medyada arama, fenomen blog siteleri ve yorum bölümleri, büyük forum sitelerinin site tanıtım bölümleri kategorilerine göre listelenmiş blog siteleri bu araçlardan bazıları.

en-guzel-edebiyat-sitesi
Okuduğum en güzel edebiyat sitesi

Bu keşif maceralarından birinde denk geldiğim içi dop dolu bir blogdan bahsedeceğim sizlere. Edebiyat alanında özgün bir blog oluşturmak zordur. Hele aynı kulvarda yıllanmış edebiyatdefteri, antoloji gibi siteler varsa işiniz daha zordur. Ancak Edebifikir kendine has tarzları, özgün yazarlarıyla kültürel bir topluluk oluşturmayı başarmışlar. Blogda yer alan öyküleri okurken ne zaman bittiğini anlamıyorsunuz. Uzun süredir böyle güzel bir edebi blog çıkmamıştı karşıma. Kendilerini twitterda tanıdım önce. Katıldığım anketin neticesinde güzel bir öykü kitabı gönderdiler. Başladım ‘Çicekli Elbise’yi öykülerini okumaya. Fırsat buldukça paylaşacağım altı çizilesi satırları.

Edebifikir kendini nasıl tanımlıyor?

Edebifikir; ‘insan ülkesinde’ otağ kuran göçebe bir yolcudur. Fikir, aksiyon ve eylem platformu olarak henüz söylenmemiş sözlerin varlığına inanır. Gerektiğinde yumruklarını ve gözyaşlarını bir tohum gibi sokaklara bırakır.

Dünyada yer işgal etmenin bedeli vardır. Edebifikir, bunu duyurmanın yükümlülüğünü hisseden bir sitedir. Burası sadece birtakım metinleri okumak için var değildir. Kalplerde ve zihinlerde olanı gözlerde ve bileklerde gösterme çabasındadır. Edebifikir, fikri hareketle mezcetme davasında olan bir yapıyı barındırır. Dolayısı ile bu siteyi takip edenler, okuduklarından sorumludur. Her türlü zorlayıcı kurumlara ve toplumsal temelli hiyerarşilere karşı olmak, bu sitenin ruhunda vardır.

Edebifikir;

Kalemin hakkını kelime ile öderken, yazdıklarının zekâtını simit alarak kuşlara öder. Üç – beş dergide yazısı çıkıp, birkaç televizyon programına katılımcı oldu diye, kendini üstat sanan amele yazar-şair(!) tayfasına her hâlükârda haddini bildirir. Faturalı hat kullanan ve faturaları otomatik olarak ödenen kimselere iyi gözle bakmaz. Nbr, nsl, bye, slm ve benzeri kısaltmalarla hayatı kısalttığını sananlara acır. Türkçeyi sever.

Konuyla İlgili:  Bir blogdan çok daha fazlası: Derindusunce.org

Lüks restaurantlarda iftar vermez. Çay ve simidi yeterli görür. Sanallığı sevmez, bilgisayar ekranında bulunmayı geçici görür. Bilgisayar ekranı yerine kâğıdı, kâğıt yerine dünyanın bütün çay ocaklarını yeğler. Televizyonda çıkan bir dizi sebebiyle tarih kitabı yazıp bundan para kazanmaktan korkar ve bundan Allah’a sığınır. Televizyon kelimesinin unutulacağı günleri özler, racondan böyle nevzuhur kelimeleri çıkarmak için sabırsızlanır. Vampirli, acayip katkılı resimlerle donatılmış hormonlu kitapları yakmak için fırsat kollar. Nevzuhur kahve içme mekânlarına ve şeddadî alışveriş tapınaklarına ayak alıştıranlara iyi gözle bakmaz.

Kendi ile sorunları olanı önce bir güzel pataklar, sonra yol gösterir. Bizden yanadır. Ben diyen kişinin uslanmaz, dikiş tutmaz olduğunu bilir. Ben diyenin ağzının ortasına okkalı bir söz yerleştirmeyi amaç eder. Hafta sonları merdiven silmeye giderek maddi ihtiyaçlarını karşılar. Yemeğin en güzel tarafını en son yer ve çayını üç şekerli içer. Son parasını yolda gördüğü gariplere verenleri çok sever.

Hüznün dumanını görmek için ayrıca mum yakıp seyre dalmaz. Hüznü zaten kaderiyle tescillidir. Yunus Emre’yi ve Karacaoğlan’ı sever. Ve Edebifikir sitesine Nişantaşı ve Moda’dan girilmez. Tel Aviv’den hiç girilmez. Racon budur.

Edebiyat Blogları

Keşfet kategorimizde yer alan internet siteleri bloglar ve forumlar alt kategorisinde zaman zaman okunmaya, keşfedilmeye değer blogları paylaşıyoruz. Sizinde beğendiğiniz bu tarz bloglar varsa yorumda yazarsanız öykülerini yazarız.

 1. Emlak dedi

  Güzel bir paylaşım olmuş. Ellerinize sağlık.

 2. Şemsiye dedi

  Harika bir siteniz var. Vakit buldukça ziyaret ediyorum. İyi günler.

 3. editor dedi

  Güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

 4. Mehmet dedi

  Ellerinize sağlık, bende çok beğendim bu siteyi.

  Bunun yanında bizim sitemize de göz atmak isterseniz lütfen çekinmeyin farklı güzel ürünler sunmaya çalışıyoruz kullanıcılarımıza, akıllı defter isimli bir ürünümüz var örneğin deftere yazdığınız her şeyi dijitalleştirebilmenizi sağlıyor ajanda ve defter arayışında olanlar için birebir harika bir ürün diyebilirim, bir inceleyin.

  Kolaylıklar.

 5. Serkan dedi

  Elinize sağlık çok güzel bir site olmuş. Artık takipteyim 😉
  birsanatbirkitap . com ‘ u da incelemenizi rica ederim. Kaliteli sanat-edebiyat-felsefe içeriklerini ve kitap tavsiyelerini bulabilirsiniz. Teşekkür ederim.

 6. Osman Çetin dedi

  Selam arkadaşlar edebiyat anlamında bir site isterseniz yesiltepesanatı öneririrm. Emekli edebiyat öğretmeninin anılarını ve kendisine ait eserleri bulmanız mümkün.

 7. Gülcan Aksoy dedi

  Ziyaret etmenizi çok istediğim bir blogum var. Beğeneceğinize eminim. En azından bir şansı hak ediyorum.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.