Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Okuyamamanın acısı paylaşmak2 dk okuma süresi

0 102

Okuyamamanın acısı paylaşmak

Sizlerle daha önce facebook’un internet üzerindeki hakimiyetini konuşmuştuk. Millet olarak dünyada en çok facebook kullanan ülkeler arasındayız. 78 milyon 741 bin olan nüfusumuzun 46.28 milyonu facebook kullanıyor. Tabi caizse okuyamadığımız için paylaşıyoruz. Sosyal medyada kitaplardan alıntı güzel sözler favorileri, beğenileri peşinden sürüklüyor lakin kitabı okuyupta sosyal mecrada paylaşanların dışında okuyan yok.

Türkiye’de yapılan araştırma ve anketlere göre kullanıcıların, Facebook’u kullanma amacı öncelikle iletişim kurmak (% 66.2) İkinci olarak izini kaybettiği arkadaşları/tanıdıkları bulmak (%37.7) Üçüncü sıradaki kullanım amacı yine kullanıcıların hoşuna giden videoları/fotoları paylaşması (% 20.6) Bir nevi iz sürmek olan arkadaşlarını daha yakından tanımak için Facebook’u kullananların sayısı da hiç azımsanmayacak miktarda (% 22.6)

Facebook’u Avrupa ve Amerika’da kullanıcılar iş ve politika için yoğun bir şekilde kullanırken ülkemizde en az kullanım amaçları arasında. Özellikle 2.el ev, araba ve eşya pazarında facebookun yoğun olarak kullanıldığını görmekteyiz. Yurdum insanı facebooku 3 temel nedenle kullanıyor. 1. eski ve mevcut arkadaşlarıyla iletişim 2.Önemli bir olay, gelişme olup olmadığı[haberleşme] 3. Boş vakitlerini öldürme. En çokta bu amaç zarar veriyor bize. Facebook’un zararlarını daha önce anlatmıştık. Zaman tünelinde yitip giden insanları başka bir yazıda konuşuruz.

Her sosyal ağın raconu farklı olsa da bizim kullanım alışkanlıklarımız amaçlarımızı belirliyor. Facebook, Instagram, Twitter farketmiyor aslında okumamanın acısıyla paylaşıyor okuyormuş gibi davranıyoruz. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

 

Konuyla İlgili:  İnsanlık gelecekte birgün sosyal medyadan sıkılır mı?

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.