Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Osmanlı Devleti dönemi silahları2 dk okuma süresi

0 402

Osmanlı Devleti dönemi silahları

Her ne kadar 17.yüzyılda ateşli silahlarla birlikte klasik dönem silahları ortadan kalksa da hikayesi hem eski türk devletleri hemde Osmanlı Devleti ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

osmanli-devleti-donemi-silahlari
Osmanlı Devleti Dönemi Silahlari
Reddi miras olarak atalarını yok sayıp mirasını hiçe saydığımız için geçmişe dair ne varsa birçoğu Avrupa ve Amerika’nın seçkin müzelerinde sergileniyor. Bu resim Dresden, Almanya SKD Müzesinden, Osmanlı Silahları

Osmanlı müstakil ortaya çıkmış bir devlet değildir. Zira öyle bir devlet olsaydı Cengiz Han’ın kurduğu dünya hakimiyetine benzer saman alevi gibi gelip geçerdi. Hunlardan, Göktürkler’e, Avarlardan, Karahanlılar’a Gazneliler’e Büyük Selçuklu İmparatorluğu’na kadar tüm türk devletlerinin islâmî ve türkî adet ve geleneklerini bünyesinde toplamıştır.

Nerede bir tarihi eser veya geçmişe ait birşey görsek aklımıza bulup çıkartıp satıp kısa yoldan zengin olmak geldiği için binlerce yıllık tarihi eserlerimizi sahip çıkmamışız. Sahip çıkmayınca ya bizden birileri onları işte yukarıdaki gibi Avrupa ve Amerikalılara satmış veya bulup çıkartıcağım derken tarumar etmişiz.

Yazık tabiki üzülmekten başka elden birşey gelmiyor. Bulup satınca bir belki iki aile ihya olacak. Halbuki tarihi eserlerin bulunduğu alan müzeye dönüştürülse bütün il, ilçe, kasaba, köy ihya olacak. Kim bilir belki ilerde birgün birileri atalarının mirasına sahip çıkıp ne kadar yurt dışına çıkmış tarihi miras varsa bulup getirecek güç ve kudrete sahip olur.

Silah alanında da oldukça gelişmiş olan Osmanlı Devleti’nin kullandığı silahları anlatan belgeseli videodan izleyebilirsiniz. Daha da önemlisi siz de bu konuda dertliyseniz yorumlarınızda dertlerinizi paylaşabilirsiniz.

Konuyla İlgili:  Balkanlarda kalan Osmanlı mirası

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.