Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Osmanlı Padişahları Neden Çok Evlilik Yaptı

0 1.522

Osmanlı Padişahları Neden Çok Evlilik Yaptı

Osmanlı padişahları hakkında zevk ve sefalarına çok düşkün oldukları için çok evlilik yaptılar diyen tarihten bihaber beyinleri gördükçe üzülüyor insan. Tamam sorgularsın, sorarsın, eleştirirsin ama aptallık başka.. hele hele artniyet bambaşka.

Öncelikle şu bilinmeli ki neden çok evlilik yaptıkları anlaşılsın. Osmanlı hanedanlıkla yani ‘babadan oğula’ geçen bir monarşik bir yönetim sistemine sahipti. Osmanlı sultanları çok evlilik yapmaya bir bakıma mecburdu. Çünkü devlet sürekli savaş, gaza ve cihat halindeydi. Şehzadeler babalarıyla seferden sefere at sırtında savaştan savaşa koşuyordu. Bunlardan kaçının sağ kalacağı bilinmezdi. Şehzadenin olmaması demek tahtın varisinin, devlet başkanının olmaması demekti. Üstelik sık sık salgın hastalıklar çıkar bazı şehzadeler bu sebeple ölürdü. Bunun yanı sıra kimi zaman suikast, zehirleme gibi tehlikelerle karşı karşıya kalmışlardı.

Osmanlı’yı doğru okumak

Bunun dışında bazı kadınlardan sadece kız evlat dünyaya gelmesi erkek evladın olmaması durumunda yine çok evlilik yapılırdı. Tahtın varissiz kalmaması ve devletin bekası için Osmanlı Padişahları erkek çocuk, şehzadeye sahip olmalıydı. Bu nedenle evlilikler yapıldı. Batılı yazarlar özellikle haremle ilgili mevzuları çalakalem kulaktan dolma bilgilerle yazıyor. Malesef roman tadında yazdıkları için gençlerimiz de rağbet gösteriyor bu eserlere. Yanlış tanıyorlar ecdadımızı.

Konuyla İlgili:  Osmanlı Devlet armasının sembolleri ve anlamları

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.