Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Paralel Evrenler mi Schrödinger Dalga Mekaniği mi?

1 169

Öncelikle yaygın paralel evrenler görüşü Hugh Everett’in ortaya attığı bir görüştür. Peki nedir bu paralel evren?Bir olayın olma olasılığının aynı olduğu evrenler kümesidir.Bu olaydan kastımız verdiğiniz her karar ,sizden bağımsız gelişen olaylar (kaos teorisine göre bu pek mümkün değil) paralel evrenlerde sonuçlanır.O sonuçlardan birini seçersiniz ve dallı sonuç kümesinden ya da dallı evren kümesinden birini seçmişsiniz demektir.Paralel evren modelleri vardır.

Görüşlerden biri evrenin ortak kökten geldiğidir ve birbirleriyle bağlantı içinde olduğudur.Ortak kökten kastımız Büyük Patlama ile evren ışık hızından hızlı biçimde bir şişmiştir.Buna Şişme Teorisi denir.İşte bu patlama ile birden çok evren dokusu meydana gelmiştir.En yaygın görüş Hugh Everett’in kuantum fiziksel yorumudur ki bu bildiğimiz paralel evren görüşüdür. Kuantumcu görüş Sicim Kuramı’nı da açıklamakta işe yarar.Sicim Kuramı HER ŞEYİN TEORİSİ ya da M TEORİSİ olarak da bilinirler(tamamen aynı şeyi karşılamasalar da böyle bilinir.)

Gelelim birçok fizikçinin kabul ettiği görüş olan Schrödinger Dalga mekaniği’ne. Schrödinger’in kuantum fiziğinin temellerini attığı görüş süperpozisyon temellidir. Süperpozisyon ,bir olayın olma olasılığının üst üste binmiş olmasıdır. Schrödinger bu olayın sonuçlanması için ölçüm yapılması ile dalga fonksiyonu çökmesinin gerekliliğini söyler.Dalga fonksiyonunun çökmesi durumunda üst üste binmiş olasılık bütünü dağılır ve olay bir sonuca bağlanılır.Bunun düşünce deneyi ise Schdödinger’in Kedisi olarak bilinir.

Bu deneyden bahsedelim.Kapalı bir kutuda kedi vardır.Kutunun içinde kediyle birlikte zehirli gaz ve sayaç vardır.Belirli bir zaman sonra zehirli gaz yayılır ve kediyi öldürmesi beklenir.Biz kutuyu açmadan anlık olarak kedi hem yaşıyordur hem de ölüdür.Yani süperpozisyon durumunda eşit olasılıklıdır. Kutuyu açtığımızda ise biz bir ölçüm yapmış oluruz ve kedinin son durumunun ortaya çıkmasını sağlarız.Yani kutuyu açtığımızda olasılıklar içinde olan yaşamak ve ölmek seçeneklerinden birinin seçilmesini sağlamış oluruz.Gelelim bu iki görüşün neden birbirleriyle çeliştiğine.Paralel evren olayında yaptığımız seçim bizi sonuçların taşıyıcısı olan başka bir evrene götürürken dalga mekaniğinde süperpozisyon durumunu kırıp bulunduğumuz evrende sonuca bağlarız.

Konuyla İlgili:  Schrödinger Dalga Denklemi Eldesi
SCHRÖDİNGER
EVERETT

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.