Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Pazarlık etmek bir sanattır3 dk okuma süresi

1 392

Pazarlık etmek bir sanattır

Pazarlık yapmak ürün, mal, hizmet başında kıyasıya pazarlık edebilmek tek başına bir sanattır. Bu sanatın inceliklerini okullarda, kitaplarda öğretmezler. Bunun ilmi hayatın içinde tecrübe kazanarak, yaşayarak öğrenilir.

Pazarlık nasıl yapılır? Pazarlığın püf noktaları nelerdir?

Ürünle ilgili [özellik/fiyat] araştırması yapma

Öncelikle alacağınız ürünün özellikleri ve fiyatı ile ilgili bilgi toplamalı, araştırma yapmalısınız. Bu anlamda çok iyi bir çağda yaşıyorsunuz. Zira herhangi bir ürünle ilgili fiyat/özellik araştırması yapmak tarihin hiçbir devrinde bu kadar kolay olmamıştı. Araştırma yaptıktan sonra ürün özelliğine göre piyasa fiyatını öğrenebilirsiniz. Ucuz veya pahalı sattığını anladığınızda satıcıya “başka yerde şu fiyat var” diyerek indirim yaptırabilirsiniz. Ürün ile ilgili yaptığınız piyasa araştırması sonucu aklınızda
ortalama bir fiyat ortaya çıkacaktır.

Açık sözlü, nazik ve anlayışlı olma

Ticarette en önemli şeylerden biri dürüstlüktür. Açık sözlü ve dürüst olduğunuzu satıcıya hissettirin. Kibar ve sakin bir üslup kullanın. Satıcının fiyatına veya herhangi bir davranışına kızıp tavrınızı değiştirmeyin. Bu durum lehinize değil aleyhinize olacaktır. Satıcı ürünü satmaktan vazgeçmesine veya pahalı satmasına neden olabilirsiniz.

Ürünü beğendiğinizi veya beğenmediğinizi belli etmeyin

Alışveriş yaparken ürünü beğendiğinizi satıcıya hissettirmeyiniz. Satıcı ürünü beğendiğinizi anlarsa indirim yapma olasığı azalır.

Ürünle ilgili ilk fiyat teklifi veren siz olmayın

Ürünle ilgili ilk fiyat teklifini siz verirseniz indirim oranı ve pazarlık payının ne kadar olacağını kestiremezsin veren siz olursanız pazarlık etme payınızın ne kadar olacağını bilemezsiniz. Pazarlığı satıcının verdiği fiyat ile aklınızdaki fiyat arasında yaparsınız.

 

Ürünle ilgili aklınızda mutlaka net bir rakam olsun

Satıcı size bir fiyat verdiği zaman sizde “Ben bu rakamdan yukarıya almam.” deyin. Aklınızdaki rakama veya ona yakın bir fiyata ulaşıncaya kadar pazarlığı bırakmayın. Pazarlığı satıcının verdiği fiyat ile aklınızdaki fiyat arasında yaparsınız.

Konuyla İlgili:  Zamanın değerlendirmesi

Nakit ödeme avantajını kullanın

Önce kredi kartı fiyatı üzerinden pazarlığa başlayın. Nakit ödeyeceğinizi pazarlığın sonuna saklayın. Kredi kartıyla ilgili anormal bir durum yoksa satıcı eline sıcak para geçeceğini duyunca pazarlık için yumuşayacaktır.

Pazarlığı tadında sonlandırın

Pazarlığın sünnetini icra ettikten sonra satıcıyı kızdırmadan pazarlığı usulüne uygun kesmeniz uygun olacaktır. Ürünün değerini, dükkanın masraflarını, vergisini, algısını satıcının, çalıştırdığı elemanların geçimini bu ürünün satışından sağladığını, devletin vergi gelirlerinin önemli bir bölümünün bu alışverişler olduğunu unutmadan pazarlığı sonlandırmak doğru olur. Eğer pazarlık bütçenize uygunsa alışverişi gerçekleştirir değilse alternatiflere bakmaya devam edebilirsiniz.

Pazarlık sünnet ancak biz sünneti bırakıyor muyuz?

Günümüzde AVM’lerde büyük mağazalardan içeri girdiğimizde pazarlık niyetimizi kapıda bırakıyoruz. Halbuki pazarlık sünnettir. Birçoğumuz alışveriş merkezlerinde utanıp sıkıldığımız için teklif dahi etmiyoruz. Halbuki satış görevlilerinin ürünlere göre iskonto/indirim insiyatiflerinin olduğunu bilmiyoruz. Bu nedenle pazarlıktan çekinmeyip rahatlıkla teklif edebilirsiniz.

Malesef zincir mağazalarda etiket fiyatları geçerli olduğu için etiket fiyatı üzerinden pazarlık yapmanıza olanak tanınmıyor. Elinizden geldiğince sünnet olan pazarlığı elden bırakmayın 🙂

Pazarlık sanatıyla ilgili eklemek istediğiniz olursa yorumda belirtebilirsiniz.

 

  1. sevda dedi

    pazarlık konusunda sunu bılırım hıc bırsey bılmıyorsan satıcının soledıgın mıktarın yarısını ver 🙂

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.