Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Platon İdeası

Platon kimdir, eserleri ve ideası

0 2

Platon kimdir, eserleri ve Platon ideası

Felsefenin ve bilimin bugünlere gelmesi öyle bir günde olmamıştır. Antik Yunan dönem uygarlığında meydana gelen gelişimlerin bugüne de oldukça etkisi dokunmuştur. Aristotales, Hegel, Sokrates, Platon gibi yaşama ışık tutan filozoflar sayesinde felsefenin asıl yapı taşları oluşturulmuş. Platon’un ideaları mantık ve akla dayanıyordu bu yüzden felsefe ile akıl arasında bir köprü inşa etmiştir. Platon’un kesin olarak doğum yılı bilinmiyor.

platon-ideasi-nedir

Platon’un yaşamı, hayat hikayesi

Bu konu hakkında birden çok varsayımlar var fakat hiçbiri kesin değil. Memleketi ve doğduğu şehir olarak Atina olduğu da bir diğer varsayımlar arasında yer almaktadır. Platon’un ailesi oldukça zengin ve varlıklı insanlarmış bu yüzden aristokrat sınıfında yer alıyorlar. Platon daha çocukken klasik müzik eğitimi, eğitim felsefesi almıştır. Sadece müzik değil diğer alanlarda da kendini geliştirmek için sürekli okuyordu, mesela; matematik, edebiyat, bilim hakkında araştırmalar yapıyordu.

Platon’un eserleri

Bunlardan en çok başarı gösterdiği alanlar felsefe, edebiyat ve güzel sanatlar olmuştur. Platon’un içinde yaşadığı ve bulunduğu dönem halk arasında yaygınlaşan açgözlülük, korkaklık, tembellik ve vurdumduymazlık gibi kavramların aşikar olarak yaşandığı Perikles dönemidir. Platonun ailesi onun aslında iyi bir politikacı olması konusunda çok ısrar ediyordu fakat oğulları bu konuya hiç de sıcak bakmıyordu. Platon’un kendi hayatına dair gerçekleri ve hayalleri daha farklıydı. Sürekli yazıyordu, okuyordu, araştırıyordu. Trajediler yazıp onları tiyatroya uyarlamak istiyordu.

Platon’un hocası kimdir? Platon ve Sokrates

Bir gün yolda orta yaşlarda bir adamla karşılaştılar, bu yaşlı adam onun hayatının bir parçasına dokunacak olan Sokrates’in ta kendisiydi. Sokrates’in öğretileri ve hayat görüşleri Platon’u gerçek anlamda etkilemiştir. M.Ö 399 ‘da Sokrates ölüm cezasına çarptırılmıştır. İnsanları kötü anlamda etkilemek ve tahrip etmek suçundan mahkum edilmiştir. Bu durum Platon’u da kötü anlamda etkilemiştir. Ve Sokrates’ten ve onun öğretilerinden içinde kocaman bir nefret ve kin ateşi doğmuştur. Sokrates öldükten sonra yeni deneyim ve yaşam tecrübeleri edinebilmek adına bir yolculuğa çıkar.

Konuyla İlgili:  İzafiyet Teorisi

Platon felsefesi ve platon akademisi

Mısır, Lübnan, Güney İtalya ve Sicilya gibi yerleri ziyaret etmiştir. Bu uzun süren gezilerden sonra kafasında bir devlet kurma düşüncesi belirir. Fakat bu fikir öyle çabucak oluşacak bir durum değildi, karşı çıkanları vardı. Bu hayal kırıklığından sonra Platon memleketine yani Atina’ya döner. İnsanları eğitmek için bir Akademi kurar. Bu akademide; matematik, felsefe, doğa bilimleri, felsefe, astronomi dersleri verilir ve bu akademiye girebilmek için koşul matematiği mutlaka çok iyi bilmekten geçiyordu.  Günümüzde Platon’un eserlerinin kopyaları mevcuttur ne yazık ki orijinalleri korunamamıştır. Fakat ne olursa olsun bu Platon’un büyük bir filozof olduğunu değiştirmez. Platon hakkında ve onun yaşam görüşleri hakkında doyum sağlayacak bilgiler almak isteyenler mutlaka onun kitaplarına bir göz atmalılar .Belki bir ilham kaynağı kafalarında belirip yollarına ışık saçar.

 

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.