Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Rızık endişesi çekmeyin, rızkı veren hüdâdır2 dk okuma süresi

Rızıkla ilgili hikayeler

0 16

Halid b. Said kimdir

Hz. Halid dönemi olayları

Halid b. Said’in babası Ebu Uhayha, oğlunun müslüman olduğunu öğrenince; müslüman olmayan çocukları onun arkasından saldı. Halid’i (r.a.) bulup getirdikleri zaman, Ebu Uhayha itip kakarak ona hakaret etti. Elindeki değneği başında kırıncaya kadar, ona dayak attı ve kendisine:

Sen Muhammed’in (Sallallahü aleyhi ve sellem) kendi kavmine aykırı hareket ettiğini ve onların ilahlarını kötülediğini, geçmiş atalarını ayıpladığını görüp duruyorsun da, ona tâbi oluyorsun ha! dedi.

Halid (r.a.) ise: Vallahi, o doğru söylüyor, doğru yapıyor. Ben, bunun için kendisine tâbi oldum, deyince Ebu Uhayha (r.a.) büsbütün kızdı. Ona sövüp saydıktan sonra:

Ey zelil! Yaramaz! İstediğin yere git! Vallahi, senin rızkını da keseceğim! dedi.

Halid: Sen benim rızkımı kesersen, Allah elbette bana geçineceğim şeyi ihsan eder, dedi.

Ebu Uhayha, Halid’i dısarı cıkarttırdı. Öteki Oğullarına: Eğer sizden biriniz onunla konuşacak olursa, ona yaptığım şeyi kendisine de yaparım, dedi. Halid’i hapsettirdi. Mekke’nin yakıcı sıcağı altında, aç, susuz bıraktırdı. Halid bir gün bir kolayını bulup babasının elinden kurtuldu. Habeş ülkesine hicret edinceye kadar, babasına görünmedi. Peygamberimiz’in (Sallallahü aleyhi ve sellem)yanından ayrılmadı. Habeşistan’a ikinci defa hicret emri cıkınca ilk Halid b. Said (r.a.) göç etmişti. Halid b. Said’in (r.a.) zevcesi Ümeyne (Hümeyne) Hatun da, ilk yıllarda Müslüman olmuştur.

Halid b. Said’in (r.a.) babası bir ara hastalanıp yatağa düşünce şöyle dedi:

Allah, bu hastalığımdan kaldırırsa Ebü Kebse’nin oğlunun (Peygamber Efendimiz’i kastediyor) tanrısına şu Mekke’nin ortasında bir daha tapılmayacak!

Halid de “Allah’ım onu yatağından kaldırma!” diye dua etmişti. İlahi netice, babası hastalığında öldü.

Konuyla İlgili:  Emek ile ilgili ayetler ve hadisler

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.