Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Rızık ile ilgili bilmeniz gerekenler

0 336

Rızık ile ilgili bilmeniz gerekenler

Namazı tadıl-i erkân ile kılmak.

Hadis-i Şerif’te “Bir adam nmazda ruku ve secdesinin hafifletir( tadili erkan ile kılmazsa) görürseniz onu çoluk çocuğuna acıyınız” (Ruh’ul Beyan) Yani tadil-i erkânı terk eden maişet darlığına düşer tadil-i erkâna dikkat eden ise maişet genişliğine kavuşur.

Zekâtını tam hatta fazla fazla vermek.

Malın şükrü mal iledir, yani zekât, malın şükrüdür. Toprak mahsullerinin zekâtın onda birdir ve öşür diye isimlendirilmiştir. Ticari malların ve paranın zekâtı ise kırkta birdir. Şükür ise malın artmasına sebeptir. Ayeti kerime de “Eğer nimetime şükrederseniz onu elbette ve elbette çoğaltırım” (Sure-i İbrahim, âyet 7) buyurmuştur. Yani zekât hem malı telef olmaktan muhafaza eder, hem de ilahi hazineden artmasını temin eder.

Sabah vakti uyanık olmak.

Hadisi Şerif “Sabah uykusu rızka manidir.”(Tergib) Yani bir Müslüman sabah namazını ve manevi ilticalarını ihmal etmemelidir.

Vakîa Suresini okumaya devam etmek.

Hadisi Şerif “Kim ki vakîa suresini her gece okursa ona ebediyen sefalet isabet etmez, kim ki bu sureyi her sabah okursa ona fakirlik yaklaşmaz.”(Havass’ul Kuran İmam-ı Ya’fi)

Duha namazına devam etmek.

Duha namazı güneş doğduktan 45 dakika sonra başlayıp, öğle namazına 15 dakika kalıncaya kadar kılınan ve en büyük fiili teşekkür olan 6 rekatlık nafile namazdır. Duha ( teşekkür ) namazının ilahi ücretinin %75 ‘i dünyada verilir.

Kurban kesmek

Geçim darlığı çeken ve borçlarını ödemekte zorlanan kimsenin Allah rızası için kurban keserek ve o kurbanı tasadduk ederek tıkanıklığı açmaya çalışmaları ehlullahın tavsiyesidir.

Rızık darlığı çekenler için okunacak dualar

  • Bir eûzu 300 besmele ve 100 Salâvât-ı Şerife okumaya devam edenleri ummadıkları yerden Allahü Teala rızıklandırır ve 1 sene geçmeden zengin nisaba malik hale getirir. (Tefcirut-tesnim sf 18)
  • Namazlardan sonra okunması tesbihatı yani 33 SübhanAllah, 33 Elhamdülillah, 33 Allahüekber okumayı asla terk etmemek. Çünkü Kelime-i Tenzih “Subhanallaah” günahları söküp atar.
  • Kelime-i tahmid “Elhamdülillah” her türlü nimete şükürdür. Kelime-i Tekbir “Allahü Ekber” ise kulun ibadetini ve tevbesini Allahü Teâlaya layık hale getirir.
  • Yemeklerden sonra mutlaka yemek duası yapmak. (Mümkünse Hazreti Üstazımızın tavsiye ettiği duayı okumak) Çünkü bu dua hem şükür, hem de rızık duasıdır. Duaya başlarken 3 kere “Elhamdülillah” denilmesindeki hikmet kul bir defa “Elhamdülillah” dediğinde Cenab-ı Hak “Kulumun şükrü bana ulaştı” der. 2. defa “Elhamdülillah” dediğinde “Sana nimetlerimi arttıracağım” der. 3. defa “Elhamdülillah” dediğinde ise “Kulumu affettim” der.
  • Nimeti israf etmemek, ayakta su içmemek, ekmek kırığını toplamak ve tabağı sünnetlemek. Süleyman Hilmi Tunahan hazretleri ekmek kırığı konusunda talebelerini şiddetle ve mübalağa ile ikaz etmişlerdir.
Konuyla İlgili:  Allah herkese böyle öğrenciler nasip etsin

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.