Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Rızkın geniş ve bereketli olması için 10 vesile

1 210

Rızkın geniş ve bereketli olması için 10 vesile 

1. Namazı tadıl-i erkan ile kılmak. Hadis-i Şerif’te “Bir adam namazda ruku ve secdesinin hafifletir( tadili erkan ile kılmazsa) gorurseniz onu çoluk çocuğuna acıyınız” Ruh’ül Beyan Yani tadili erkanı terk eden maişet darlığına düşer tadili erkana dikkat eden ise maişet genişliğine kavuşur.

2. Zekatını tam hatta fazla fazla vermek.Malın şükrü mal iledir ,yani zekat, malın şükrüdür. Toprak mahsüllerinin zekatın onda birdir ve öşür diye isimlendirilmiştir. Ticari malların ve paranın zekatı ise kırkta birdir. Şükür ise malın artmasına sebeptir. Ayeti kerime de “ eğer nimetime şükrederseniz onu elbette ve elbette çoğaltırım.” Sure-i İbrahim ayet 7 buyurmuştur. Yani zekât hem malı telef olmaktan muhafaza eder, hem de ilahi hazineden artmasını temin eder.

3. Sabah vakti uyanık olmak. Hadis-i Şerif “Sabah uykusu rızka manidir.” Tergib. Yani bir Müslüman sabah namazını ve manevi ilticalarını ihmal etmemelidir.

4. Vakîa suresini okumaya devam etmek.Hadis-i Şerif “Kim ki vakıa suresini her gece okursa ona ebediyen sefalet isabet etmez, kim ki bu sureyi her sabah okursa ona fakirlik yaklaşmaz.” Havass’ül Kur’an İmam-ı Ya’fi.

5. Duhâ namazına devam etmek. Duha namazı güneş doğduktan 45 dakika sonra başlayıp, öğle namazına 15 dakika kalıncaya kadar kılınan ve en büyük fiili teşekkür olan 6 rekatlik nafile namazdır.Duha ( teşekkür ) namazının ilahi ücretinin %75 ‘i dünyada verilir.

6. Geçim darlığı çeken ve borçlarını ödemekte zorlanan kimsenin Allah rızası için kurban keserek ve o kurbanı tasadduk ederek tıkanıklığı açmaya çalışmaları ehlullahın tavsiyesidir.

7. Güneş doğarken bir euzu 300 besmele ve 100 selavatı şerife okumaya devam edenleri ummadıkları yerden Allahu Teala rızıklandırır ve 1 sene geçmeden zengin nisaba malik hale getirir. (Tefciruttesnim sf 18)

Konuyla İlgili:  Şakiki Belhi ve nasihatleri

8. Namazlardan sonra okunması tesbihatı 33 sübhanAllah 33 elhamdülillah 33 Allahüekber , okumayı asla terk etmemek.Çünkü kelimeyi tenzih “Subhanallaah”günahları söküp atar. Kelime i tahmid”elhamdülillah” her türlü nimete şükürdür. Kelimei tekbir “Allahuekber” ise kulun ibadetini ve tevbesini Allahü Teâlaya layık hale getirir.

9. Yemeklerden sonra mutlaka yemek duâsı yapmaktır. Çünkü bu dua hem şükür, hem de rızık duasıdır. Duaya başlarken 3 kere elhamdülillah denilmesindeki hikmet kul bir defa elhamdülillah dediğinde Cenabı Hak kulumun şükrü bana ulaştı der. 2. defa Elhamdüllah dediğinde sana nimetlerimi arttıracağım der. 3. defa Elhamdülillah dediğinde ise Kulumu affettim der.

10. Nimeti israf etmemek, ayakta su içmemek, ekmek kırığını toplamak ve tabağı sünnetlemek.

  1. Web İstanbul dedi

    Güzel paylaşımınız için çok teşekkürler her zaman takipteyim

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.