Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Rus Yazarlar

Dostoyevski kimdir? Gogol kimdir? Eserleri? Lermontov kimdir?

0 5

Rus Edebiyatını Baş Tacı Yapan En Önemli Rus Yazarlar 

1.Mihail Lermontov

Mihail Lermontov eserleri

mihail-lermontov-kimdir-eserleri

En önemli Rus şairlerin başında gelen ve sosyal motifleri kişisel deneyimleriyle sunan Mihail Yuryeviç Lermontov kimdir? Edebiyat dünyasının en ses getiren şairleri arasında yer almaktadır. Kendisi 19. Ve 20. Yüzyıl şairleri üzerinde müthiş bir etki bırakmıştır. Fransızca, İngilizce, Almanca gibi birçok yabancı dillere de hakim olan ünlü Rus yazar kısa hayatında büyük başarı ve şöhret kazanmasını sağlayan eserler üretmiştir. Mihail Lermontov 15 Ekim 1814 yılında Moskova da soğuk bir sonbahar gecesinde hayata gözlerini açmıştır. Lermontov’un büyükannesi soylu sınıfına ait elit bir kadındır. Ve torununa piyana ve yabancı dil gibi özel dersler aldırarak gelişimine katkıda bulunmuştur.  Bu genç ve kültürlü Rus yazarımız Temmuz 1841 yılında yaptığı bir düelloda karnından yaralanmıştır. İki gün boyunca acı içinde kıvranmış ve hayata gözlerini yummuştur.

Mutlaka okunması gereken başlıca eserleri;  Zamanımızın Bir Kahramanı, Şeytan, Hançer. 

2.Fyodor Dostoyevski

Fyodor Dostoyevski kimdir?

Fyodor Dostoyevski eserleri

gogol-kimdir-eserleri-rus-yazarlar

Rus edebiyatının ve Tüm zamanların en iyi yazarı arasında yer alan Dostoyevski, kesinlikle bu unvanı sonuna kadar haketmektedir. Çok kötü koşullarda yaşamasına rağmen hayatı boyunca yılmadan yazdı, yazdıkça yazdı. Kalemi onun silahıydı ve yine o silah ile kendisini vurdu. Yazdıkları yüzünden sürgün edildi hem de bir insanın hayatta kalmasının çok imkansız olduğu Sibirya’ya sürgün edildi. Ve işte bu sürgün sayesinde müthiş eserler yazdı ve bugün hala okunmasının ve sevilmesinin en büyük sebebi o sürgün oldu. Dostoyevski 11 Kasım 1821’de Moskova’da doğdu.  Annesi Anna hastalıklı bir kadındı, babası sarhoş ve oldukça kaba bir adamdı. Zor ve yoksulluklar içinde bir çocukluk geçirdi. Babasını sevmiyordu, hatta babası öldüğünde üzülmediğini farketti ve bu düşünce onu hasta etti, ilk sara nöbetini de bu dönemde geçirdi. Eserlerinde hem sorgulayıcı hem de derin tahlillere yer vermiştir.  Yazdığı eserler bugün dünyanın en çok okunan kitapları arasında yer almaktadır. Dostoyevski 9 Şubat 1881 yılında St. Petersburg’da ölmüştür. Dostoyevski en çok okunan eserleri;

Konuyla İlgili:  Nasihatnâme 5. ve son bölüm

Mutlaka okunması gereken başlıca eserleri; Suç ve Ceza, Budala, Karamazov Kardeşler, Ecinliler, Kumarbaz, Yeraltından Notlar, İnsancıklar. 

3.Nikolay Gogol

Nikolay Gogol kimdir?

Nikolay Gogol eserleri

dostoyevski-kimdir-rus-yazarlar-eserleri

 Gogol, Ukrayna asıllıdır.  Gogol ailesinde, Poltava eyaletinde dünyaya gelmiştir. 19 yaşına bastığında Sant Petersburg’a taşınma kararı almıştır. Puşkin’e hayranlık duymuştur. Bu çevrede adını duyurmaya çalışan Gogol, daha sonra da Petersburg’da bir üniversitede öğretmenlik yapmıştır. Onu diğer Rus yazarlarından ayıran özelliği mükemmel mizahıydı. Trajikomik hikayeler ile okuyucusunu hem güldürürken hem de derin düşüncelere dalmasına sebep olan ironik türden romanların sahibiydi. Gogol 31 Mart 1809 yılında Ukrayna’da doğmuş, 4 Mart 1852’de Moskova’da ölmüştür.

Mutlaka okunması gereken başlıca eserleri; Ölü Canlar, Müfettiş, Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto, Burun, Taras Bulba.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.