Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Seçimlerimiz ve bize yansıttıkları

5 135

Seçimlerimiz ve bize yansıttıkları

Seçim birkaç seçenek arasından tercih yapmaktır. Kendine en uygun olanı yada o an öyle gelen seçeneği tercih etmek…

İnsanoğlu hayatının her evresinde öyle yada böyle seçim işlemi ile karşı karşıya kalıyor..Bu basit günlük hayatımızdaki tercihlerimizde olabiliyor, bütün hayatımızı etkileyecek seçimlerde olabilir. Peki seçimlerimizde etkili olan şey nedir? Yaşam tarzımız mi, duygularımız mi, mantığımız mi,yoksa anlık çıkarlarımız mi? Gelin seçimlerimizde etkili olan durumları  geniş yelpazeden inceleyelim..

Kişisel ve genel tercihlerimiz

Duyguların etkili olduğu seçim genelde iki kişi yada birkaç kişi arasında kaldığımız zaman içimizdeki sesi dinleyip  yaptığımız tercihler. Mantığımızın etkili olduğu tercihler bize fayda sağlayacağını düşündüğümüz şeyleri seçmemizdir. Yaşam tarzımızın etkili olduğu seçime örnek verecek olursak sürekli kullandığımız bir eşyayı alışmış olduğumuz için ve rahat kullandığımız için yeni çıkan eşyaya tercih etmektir.

Seçimlerimizin önemi

Anlık çıkar için yapılan seçimler ise deyim yerindeyse anı kurtarmaya yönelik yaptığımız tercihtir. Tüm hayatımızı etkileyecek ülke genelinde yapılan seçimler vardır. Birkaç yılda bir sandık başına gideriz ve cazip geleni biz seçeriz. Peki neye göre seçiyoruz? Dürüst olmak gerekirse Seçimlerde gerçek his ile seçenler çok az. Kimi o anki çıkar için kimi bilinçsiz seçimler yapıyor. Atıyorum bir parti yada bir kişiye inandığı için her talebi kayıtsız şartsız onaylıyor çoğu insan. Bu doğru değil bence. Tercih ettiğiniz parti her zaman doğru isler yapmayabilir yada arada yanlış karar verebilir. Daha yeni bir seçim atlattık. Elbet bir kazanan olacaktı. Merak ettiğim ve eminim  herkesin  merak ettiği kim neye göre tercih yaptı. Seçimden sonra kim nasıl bir sonuç bekliyor? Nereden geldik nereye gidiyoruz? Sonumuz akıbetimiz nereye gidiyor? Bugün bu konuya değinmek istedim.Oturup bir düşünelim ne seçtik neden seçtik?

Seçimleriniz size hep mutluluk getirsin güzel insanlar..Bu konuda fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Konuyla İlgili:  Sobanın bizim için ifade ettikleri
 1. Güven akbaba dedi

  Yüreğinize sağlık duygu hanım sizi çok büyük bir keyifle takip ediyorum başarılarınızın devamını diliyorum iyi çalışmalar

 2. Jülide ferihan dedi

  Kalemine sağlık canım bu kadar güzel anlatılirdi ???

 3. Özgür Polat dedi

  Gündeme dair çok güzel anlamlı bir yazı olmuş duygu kardeşim seviyoruz seni

 4. Baris Ozkurt dedi

  Kalemine sağlık gündem değerlendirmen etkileyici

 5. editor dedi

  Seçimlerimiz dediğiniz gibi hayatımızı farklı şekillerde etkiliyor. “Nasılsanız öyle yönetilirsiniz” diyor peygamber efendimiz sav. Dolayısıyla biz toplum olarak iyi olursak sorun çözülür aslında.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.