Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Selçuklu Kumandanı Afşin Bey1 dk okuma süresi

0 135

Selçuklu Kumandanı Afşin Bey

Selçuklu kumandanlarından. Horasanlı bir Türkmen ailesinden gelmiştir. Afşin Bey, 1016-1021 seneleri arasında çağrı bey kumandasında batıya yapılan seferlere katıldı. 1064’te emir Gümüştigin ile birlikte Anadolu’da gaza ile görevlendirildi.

Selçuklu Komutanı Afşin Bey’in Siyasi Hayatı

Malatya yakınlarında bizans ordusunu bozguna uğrattı. 1067’de kayseri’yi ele geçirdi ve kilikya’ya girdi. Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan, Afşin Bey’in bu zafer ve fetihlerini haber alınca, çok sevindi ve gazasını tebrik etti daha sonra alp arslan, afşin beyi kendisine karşı isyan eden erbasan’ı takib için vazifelendirdi. anadolu’yu iyi bilen afşin, akıncılarını toplayarak hızla derbend’e hareket etti. afşin’in üzerlerine geldiğini duyan erbasan, mihail ile anlaşarak istanbul’a doğru kaçtı. kendisini takib eden afşin bey, denizli yakınında honaz’ı fethetti. boğaziçine kadar geldi ve pekçok ganimetle geri dönüldü.

Afşin Bey’in Hizmetleri

Afşin bey, 1071’de malazgirt zaferine de katıldı ve büyük hizmetleri oldu Gazalarda şöhret kazanıp, Anadolu’nun türk yurdu olması ve islamlaşması için çok hizmet eden Afşin Bey, Sultan Alparslan’dan sonra Melikşah’ın maiyyetine girdi. 1075 (h. 468)te anadolu’dan haleb’e gitti. oradaki asilerin cezalandırılmasında vazife aldı.

Konuyla İlgili:  Early Ottoman Historians

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.