Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Sigara illetiyle ilgili hikayeler2 dk okuma süresi

0 297

Sigara illetiyle ilgili hikayeler

Risale-Duhan Sahib-i Berika evliyaullahtan Muhammed Hadimi hazretleri Risale i Duhan (Duman risalesi) isimli bir risale yazar.

O dönem Konya müftüsü ve bazı vaizlerde bu sigara illetine müptela olmuştur. Hadimi hazretlerinin aleyhinde konuşmaya başlarlar ve bir gün davet edip kendilerine sigaranın haram olmadığını ispata davet etmeye karar verirler. Hadimi hazretleri söylenen günde değil de bir gün sonra gelebileceğini bildirir.

Sağlık, manevi ve maddi hayatı yıkan illet

O gün müftü efendi ve vaizler bir rüya görürler. Rüya larında büyük bir meydanda bir kürsi ve üzerinde sevgili Peygamberimiz. İnsanlar peygamberimizin huzuruna çıkmak isterler ancak görevliler insanların ağızlarını kokladiktan sonra huzura kabul ederler. Bizim sigara müptelası müftü ve vaizlerde manzarayı bir köşede seyrederler. Bir ara sevgili Peygamberimiz kalkarak orada bulunan Hadimi hazretlerinin huzuruna getirilmesini emrederler. Hadimi hazretleri huzura geldiğinde peygamber efendimiz yazdığı duhan risalesindenden dolayı memnuniyetlerini ifade buyururlar. Ertesi günü sözleşilen yere gelen müftü ve vaizler karşılarında Hadimi hazretlerini görünce özür diler ve helallik isterler ancak Hadimi hazretleri bir şartla hakkımı helal ederim . Yazdığım bu risaleyi Konya ‘nın butun köylerine varıncaya kadar herkese dağıtırsanız o zaman hakkımı helal ederim buyururlar.

son-paketim-yalani
Bu son paket klişeleşmiş son paket yalanıdır. Aslında hiç son paket olmaz.

Sevgili dostlarım ;1605 yılında ilk olarak Osmanlı toprak larına gelen ve o günden bu yana müslüman milletimizi esir alan bu mel’un illetten şu Mübarek Cuma günü hürmetine Cenab-ı Hakk nefsimizi ve neslimizi muhafaza buyursun.

Konuyla İlgili:  Stres, kaygı ve bunalımların şifası - Dr.Aidin Salih

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.