Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Tarih nasıl yazılır2 dk okuma süresi

0 351

Tarih yazarken tarihçi nasıl çalışır?

Tarihçi nasıl tarih yazar?

Tarih yazma tarihçiden tarihçiye göre değişse de genel olarak iki çeşittir. 1. Tarihçi önce kaynakları okur, tarihçinin not defterini olay ve olgularla doldurur. Bu uzun hazırlık döneminin ardından topladığı ve okuduğu tüm kaynakları bir kenara koyar. Tarih not defterini ve okuduğu kitapların özetlerini, tarih notlarını bir kenara koyar. Ardından en başından itibaren bir örgü içinde yazmaya başlar.

Tarih yazmak için neler gerekir?

Tarih yazmaya nerden başlamalı?

2. Tarihçi konunun herhangi bir yerinden yazmaya başlar. Yazma ile okuma birlikte devam eder. Bu arada topladığı tüm kaynakları, kitapları okumaya devam eder. Bir yandan not tutar. Tuttuğu notları not defterine kaydeder. Bir yandan yazmaya devam ederken yazdıklarının bir kısmı çoğalır, eksilir, yeniden yazılır, yırtılır, silinir, atılır, çıkarılır.

Tarih yazmak

Yazma, okumaya kılavuzluk eder. Onu yönetir, verimli kılar. Yazdıkça neyi aradığımızı daha iyi bilir, bulduğumun anlamını ve konuyla ilişkisini daha iyi kavrarım. Bence kesinlikle tarih okumaları ile tarih yazma birlikte devam etmelidir. Matematik için 4 işlemin bir arada olması ne kadar önemliyse tarih yazımı için de birlikte yazma önemlidir. İkisi bir arada devam etmezse yazdıklarınız birbirinden kopabilir.

Tabi ki bu tamamen kendi halinde bir tarihçinin görüşleri ve yaşantısından ibaret. Zira Edward Hallet Carr’da tarihin okuması ile tarih yazımının birlikte devam etmesi gerektiğine inanıyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce önce önce okunmalı sonra mı tarih yazmalı? Yoksa bir yandan okumalı bir yandan tarih yazmalı mı? selametle kalın, selâm ve duâ ile…

Konuyla İlgili:  15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir’in mesajı

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.