Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Tarihi sevdirecek en iyi 5 tarih sitesi3 dk okuma süresi

8 2.105

Tarih kardeşleri olan diğer sosyal bilimler gibi ülkemizde önemsenmeyen bilim dallarından biri. Hal böyle olunca tarih alanında doyurucu online kaynak bulmakta zorlaşıyor. Bugün sizlere tarih alanında okumaktan keyif alacağınız en iyi 5 tarih sitesini tanıtacağız.

Tarihvemedeniyet.org

tarih-ve-medeniyet

Tarihvemedeniyet.org 2009 yılında kurulan 2010 yılından bu yana aktif olarak takip ettiğim tarih sitelerinden biri.

WordPress altyapısını kullanan site “tarih ve medeniyet”konusunda özel bir tasarıma sahip. 8.Altın Örümcek web sitesi ödüllerinde halk oylamasıyla blog ödülleri kategorisinde 1. olmuş bir tarih blogu. Siteyi en iyi tarih siteleri arasına sokan tek özelliği tasarımı değil. İçerik özellikle kaynak ve belge anlamında çok doyurucu bir site. En beğendiğimiz özelliği kullanılan üslûb. Herkesin anlayabileceği basit bir dille anlatıyor tarihi.

III. Ahmet döneminde bir sünnet düğününü okurken akıcı üslupla minyatürlerle, resimlerle rahatlıkla dönemin tarihine gidebiliyorsunuz. Diğer tarih sitelerinden ayrılan en önemli özelliği çok geniş bir online kütüphane ve tarih arşivine sahip olması. En çok okunan tarih kitapları ve nadide eserler bir tık uzağınızda. Online tarih kütüphanesine burdan erişebilirsiniz.

Beyaztarih.com

beyaztarih-com

2015 yılı nisan ayında kurulan beyaztarih.com ile 2015 eylülünde bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım. Site, tasarım özellikle de içerik açısından online internet ortamında yayın yapan en kaliteli tarih sitelerinden biri. Kaliteli içerik üretilmesinde yayın kurulunda 5 profesör 2 doçent ve 3 yrd.doçent olmasının önemli etkisi var. Sağlam bir ekip tarafından hazırlanan sitenin ansiklopedi bölümünde zengin kaynaklar ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor. Hakkımızda bölümünde amaçlarını şu şekilde anlatıyorlar:

Güçlü yazar kadrosu ile tarihi gerçekleri çarpıtmadan ve ideolojiler altına sığınmadan “gerçekte ne oldu” sorusunu sorarak tarihin karanlık dehlizlerindeki gerçekleri ortaya çıkarmak beyaztarih.com’un felsefesi oldu.

Yedi Kıta Tarih Dergisi Yedikita.com

yedikita.com.tr

2008 yılında yayın hayatına başlayan ve yüz binlerce okuyucusu bulunan YediKıta Tarih Dergisi’nin web sitesidir. Dergide yayınlanan yazılar düzenli olarak web sitesinde paylaşılmaktadır. Özellikle resimler, arşiv belgeleri ışığında tarih okuması yapmak isteyenlerin tam aradığı site. Birebir gerçek kaynaklar ve tarihi belgeler kullanılarak çarpıcı fotoğraflar eşliğinde hazırlanan araştırmacı tarih sitelerinden biri.

Konuyla İlgili:  Stalingrad Muharebesi

Türk Tarih Kurumu

turk-tarih-kurumu

Tarihle ilgilenen herkesin takip ettiği Türk Tarih Kurumu’nun web sitesi. Online Kütüphaneler, Kataloglar, Vesika ve Veritabanları, Tarih Dergileri ve daha birçok kaynağın bulunduğu muazzam bir site. Ayrıca tarihle ilgili konferans, sempozyum vb programları takip edebilirsiniz.

Wikipedia.org

wikipedia.org

Ülkemizde şuan kapalı olsa da ülkemizde en çok kullanılan en geniş tarih arşivlerinden biri. Sitede tarih alanında yazılmış yüzbinlerce konu bulunmakta. Yılların verdiği birikim milyonlarca üyenin katkısıyla bugünlere gelmiş bilgi havuzu.

 

 1. mehmet dedi

  beyaztarih.com zannediyorum diğerlerinden daha farklı. Çünkü makalelerini sürekli akademisyenler yazıyor. Farklı bir tarzları var. Daha önce hiç olmayan türde diyebilirim. Yoksa internette tarih yayını yapan bir sürü site var. Tarih ve medeniyet de bu açıdan baktığımız zaman aynı.

 2. editor dedi

  Aynen Mehmet Bey; Beyaz Tarih içerik anlamında akademik yazılardan müteşekkil bir site. Tarihvemedeniyet yine benzer türde. Ekstra tarih arşivi, tarih kütüphanesi bulunuyor. Beyaztarihte de ansiklopedi bölümü var. Gerçekten çok kıymetli tarih siteleri.

 3. Aydın Kaya dedi

  Ahmet bey hepsini inceledim. yedikıta matbu yayın yaptığı için sanıyorum hepsinden önde ama beyaztarih.com dijital mecranın en iyisi olabilir. Uzun aralıklarla içerik güncellenir sanıyordum ama her gün içerik paylaşılıyor. Tarih ve medeniyet en iyisiydi bir ara sanki mola verdiler yada ara ara yapıyorlar. wikipediayı ve tarih kurumuna yorum yapmayayım biri resmi kurum diğeri zaten biliniyor. Ayrıca beyaztarih sayfa tasarımını gücellemiş sizin paylaştığınız ekran görüntüsünden değişikti. tarihvemedeniyet.org’u eski günlerine dönmesini bekliyoruz.

  1. editor dedi

   Aydın Bey tüm siteleri detaylı bir şekilde inceleyip son durumları hakkında güncel bilgileri verdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Aynen dediğiniz gibi tarih konseptli tasarımıyla tarihvemedeniyet.org umarız eski içerikli günlerine döner.

 4. Tarihsel Bilgi dedi

  Türkiye’nin tarih sayfası Tarihsel Bilgi ile tanışın tarihselbilgi[.]com

 5. Mehmet Dinc dedi

  internet dünyasının en iyisi bence beyaztarih. matbu yayınlarla beraber bile sayabilirim. en önemlisi bütün yazıları bir arada. Keşke tarih dergileri de eski yazıları dijitale koysa.

  1. Selma dedi

   şu anda güncel olarak herhalde en iyi beyaztarih.com. Diğerleri ya açılmıyor ya yayınlamıyor ya dijitali yok. beyaztarih dijital yayıncılığa müthiş asılıyor. Bence bizim yayıncılar dijitaali kaçırıyor beyaztarih aldı başını gitti. her yazıya telif ödediklerini çalışan editörlerini düşünürsek müthiş bir yük.

 6. ahmet özmen dedi

  tarihten haber al adlı bir site var
  ahmetözmen adresinden giriş yapılıyor

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.