Tarih kardeşleri olan diğer sosyal bilimler gibi ülkemizde önemsenmeyen bilim dallarından biri. Hal böyle olunca tarih alanında doyurucu online kaynak bulmakta zorlaşıyor. Bugün sizlere tarih alanında okumaktan keyif alacağınız en iyi 5 tarih sitesini tanıtacağız.

Tarihvemedeniyet.org

tarih-ve-medeniyet

Tarihvemedeniyet.org 2009 yılında kurulan 2010 yılından bu yana aktif olarak takip ettiğim tarih sitelerinden biri.

WordPress altyapısını kullanan site “tarih ve medeniyet”konusunda özel bir tasarıma sahip. 8.Altın Örümcek web sitesi ödüllerinde halk oylamasıyla blog ödülleri kategorisinde 1. olmuş bir tarih blogu. Siteyi en iyi tarih siteleri arasına sokan tek özelliği tasarımı değil. İçerik özellikle kaynak ve belge anlamında çok doyurucu bir site. En beğendiğimiz özelliği kullanılan üslûb. Herkesin anlayabileceği basit bir dille anlatıyor tarihi.

III. Ahmet döneminde bir sünnet düğününü okurken akıcı üslupla minyatürlerle, resimlerle rahatlıkla dönemin tarihine gidebiliyorsunuz. Diğer tarih sitelerinden ayrılan en önemli özelliği çok geniş bir online kütüphane ve tarih arşivine sahip olması. En çok okunan tarih kitapları ve nadide eserler bir tık uzağınızda. Online tarih kütüphanesine burdan erişebilirsiniz.

Beyaztarih.com

beyaztarih-com

2015 yılı nisan ayında kurulan beyaztarih.com ile 2015 eylülünde bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım. Site, tasarım özellikle de içerik açısından online internet ortamında yayın yapan en kaliteli tarih sitelerinden biri. Kaliteli içerik üretilmesinde yayın kurulunda 5 profesör 2 doçent ve 3 yrd.doçent olmasının önemli etkisi var. Sağlam bir ekip tarafından hazırlanan sitenin ansiklopedi bölümünde zengin kaynaklar ziyaretçilerin hizmetine sunuluyor. Hakkımızda bölümünde amaçlarını şu şekilde anlatıyorlar:

Güçlü yazar kadrosu ile tarihi gerçekleri çarpıtmadan ve ideolojiler altına sığınmadan “gerçekte ne oldu” sorusunu sorarak tarihin karanlık dehlizlerindeki gerçekleri ortaya çıkarmak beyaztarih.com’un felsefesi oldu.

Yedi Kıta Tarih Dergisi Yedikita.com

yedikita.com.tr

2008 yılında yayın hayatına başlayan ve yüz binlerce okuyucusu bulunan YediKıta Tarih Dergisi’nin web sitesidir. Dergide yayınlanan yazılar düzenli olarak web sitesinde paylaşılmaktadır. Özellikle resimler, arşiv belgeleri ışığında tarih okuması yapmak isteyenlerin tam aradığı site. Birebir gerçek kaynaklar ve tarihi belgeler kullanılarak çarpıcı fotoğraflar eşliğinde hazırlanan araştırmacı tarih sitelerinden biri.

Türk Tarih Kurumu

turk-tarih-kurumu

Tarihle ilgilenen herkesin takip ettiği Türk Tarih Kurumu’nun web sitesi. Online Kütüphaneler, Kataloglar, Vesika ve Veritabanları, Tarih Dergileri ve daha birçok kaynağın bulunduğu muazzam bir site. Ayrıca tarihle ilgili konferans, sempozyum vb programları takip edebilirsiniz.

Wikipedia.org

wikipedia.org

Ülkemizde şuan kapalı olsa da ülkemizde en çok kullanılan en geniş tarih arşivlerinden biri. Sitede tarih alanında yazılmış yüzbinlerce konu bulunmakta. Yılların verdiği birikim milyonlarca üyenin katkısıyla bugünlere gelmiş bilgi havuzu.