Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Teknolojiyle değişen hayatlar4 dk okuma süresi

1 219

Teknolojiyle değişen hayatlar

Eskiden öyle günler hatırlıyorum çocukların uyanır uyanmaz bilgisayar başına oturmadığı. İnsanların gözlerinde şibikle cep telefonununa bakmadığı günler hatırlıyorum. Kahvaltıların sosisle,salamla bisküvi, meyve suyu ile yapılmadığı zamanlar. Çocukların sokakta oynamak için can attığı günler hatırlıyorum bir de o günlerin hatıralarını…

Bir dakika dediğimiz zaman dilimi hayatımız için çok kısa bir zamana karşılık geliyor. Ancak 60 saniye aslında o kadar da kısa değil. Teknoloji ve internette 1 dakika içinde devasa değişiklikler meydana geliyor. Şu sözü hep duyarız: “Teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor zaman tasarrufu sağlıyor” kolaylaştırdığı çok doğru fakat zaman tasarrufu yaptığı konusuna katılmıyorum. 1990 öncesi döneme baktığımızda çamaşır, bulaşık makinası veya teknolojik aletler zamandan tasarruf etmemizi sağladı ancak tasarruf ettiği bu zamanda insanı yalnızlaştırdı. Eskiden hayatı ailemiz ve dostlarımızla paylaşırken şimdi sanal alemde cihazlarla paylaşıyoruz.

Mehmet Yılmaz’ın “Sen İnsansın” kitabında dediği gibi

Herkesin herkesle her an iletişim halinde olması durumuna gelmemiz zor olmadı: Forumlar, bloglar, FaceBook, Twitter, InstaGram ile hızlandı bu gidiş. İnsanlar giderek daha mahrem görüntüleri paylaşıyorlar. WC aynasında makyajı akmış bir yüz, dağınık yatak odası, ameliyat sonrası karındaki dikişler, tükürürken, yahut dondurma yalarken çok yakından çekilmiş resimler… FaceBook’ta 20 dakikada paylaşılan fotoğraf sayışı 2.716.000! Diğer yandan mahrem ve namahrem arasındaki sınırın ortadan kalkması bizi şeyleştiriyor. Nasıl? Japon mutfağını, kitapları ve kedileri seviyorum… Ve tabi ki Monteverdi’yi. Benimle aynı zevkleri paylaşan 32.451 FaceBook üyesi varmış ve tamamı 30-50 yaş arası evli erkeklermiş. Ne yapsam 1 olamıyorum. Devletin ve şirketlerin gözünde istatistiksel bir yaratık konumunda yaşıyorum. Vergi mükellefi numaram var, müşteri kodu, banka hesap numarası… Tüketim alışkanlıklarım belli olduğu için o yönde reklâm geliyor: Tatil, çocuk, kitap, DVD… Kısacası özel değilim; Herkes’ten biriyim.

Konuyla İlgili:  İçerik mi kral sosyal medya mı?

Teknoloji’nin getirdikleri, götürdükleri

İnsanlar eskiden bir yerlere seyahate gidip döndüklerinde komşuları, sevenleri onu ziyarete gelir gezip görülen yerlerle ilgili sohbetler edilirdi. Getirilen hediyeler, ikramlar komşularla paylaşılırdı. Şimdiyse gideceğimizi Twitter‘dan yer bildirimini Foursquare‘den , gezip dolaştığımız yerlerin resimlerini Instagram’dan yorumlarını ve sohbetlerini Facebook‘tan paylaşır hale geldik. Her yeni cihaz eski bir dostu aldı götürdü bizden yalnızlaştık. Sorularımızı Google‘a sorar hale geldik.

Bütün suçu teknolojiye atmak bağnazlık olur. Mehmet Yılmaz’ın bu konuda güzel tespitleri var: [su_accordion] [su_spoiler title=”Teknoloji ve insan” style=”fancy”]

Teknolojiyi kullanan biziz. Hz. ALLAH bizlere el ve göz vermiş. Zekâ vermiş. Teknoloji 19.cu asırda başlamadı. Teknoloji insanın ellerinde başlar. Ben oturduğum yerden kalkıp hergün 1 saat yürürüm, karnımı doyuracak kadar elma yerim. Geri dönerim. Siz bir sepet yaparsınız. Haftada 2 kez elma toplamaya gidersiniz. Geri kalan vaktinizde bir ev yaparsınız. Bir de kayık. Balık tutarsınız. Kayıkla daha uzaklara gidip başka insanlarla temasa geçersiniz. Onlara balık ve elma verip et, deri eşya vs alırsınız.

Teknoloji meşrudur. Kötü / Düşman / vs değildir. “İnsansız hava aracı” denmiş olsa da
o aracı yapan ve yöneten, Afganistan’da çocuk öldürten de insandır. Demek ki ticaret,
mal birikimi ya da teknoloji kendi başına “KÖTÜ” olmaz. İnsanların bunlarla kurduğu
ilişki ALLAH’ın rızasına uygun olur. Ya da olmaz.

Peki bir elma sepetinden atom bombasına uzanan yolda Adaleti ne zaman kaybettik?
Vicdanlarımızın sesini ne zamandan itibaren duymaz olduk? Müslümanlar bu konuya kafa yormadıkça TEKNOLOJi tarafından eziyet göreceklerdir.[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yukarıda anlattıklarım hepimizi etkilememiş olsa da kıyısından köşesinden mutlaka ucu dokunmuştur. Bırakalım teknoloji hayatımıza girsin ama bizden sevdiklerimizi veya sevdiklerimize ayırdığımız zamanı götürmesin. Aile büyüklerimizle bir fincan acı kahve içmek dertleriyle hem dert olmak emin olun onların resimlerini Facebook’ta paylaşmakta bin kat daha kıymetli. Bunları göz önüne aldığımızda siz sevdiklerinize gerçekten zaman ayırıyor musunuz?

Konuyla İlgili:  Hayatımızı cep telefonları mı yönetiyor — Galeri
  1. Fatih Kemâl Bozdoğan dedi

    televizyonda çok zarar vermişti bize lakin bu mobil(telefon) kadar olamaz eskiden insanlar televizyon da hiç olmazsa tek bir konu üzerinde konuşuyordu çoluk çocuk ebeveynler başka şeyle ilgilenmiyordu şimdi aynı odada kimse konuşmuyor herkes farklı çağı yaşıyor kötü bir döneme gidiyoruz batılılarda farketti durumu son yazılıp çizilenler hep bunun üzerine eleştiriler

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.