Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Televizyon satın alma rehberi5 dk okuma süresi

1 333

1.Kaç Ekran Tv Alacağım?

Televizyon satın almadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Televizyon satın alırken bilmeniz gerekenler:

Televizyon satın almadan önce ilk yapmanız gereken alacağınız televizyonun ekran boyutunu belirlemeniz. Kaç ekran tv alacağınıza karar verirken oda büyüklüğünüz önemli bir faktördür. Aşağıdaki tabloda ortalama olarak televizyon ile aranızdaki mesafeye uygun tv ölçüleri verilmiştir.

tv-satin-alirken-nelere-dikkat-etmeli-2017
Ekran Boyutu Seçme – Tv İzleme Mesafeleri Tablosu

İzleme mesafeleri ortalama olarak verilmiştir. Salonunuzun büyüklüğüne göre değişebilir.

televizyon-izleme-mesafeleri
                 Ortalama Televizyon İzleme Mesafeleri

 

tv-satin-alma-rehberi
Görüntü Kalitesi ve Çözünürlük

2.Ekran Çözünürlüğü

Full HD mi UHD 4K Tv mi almalıyım?

Şu anda evlerimizdeki kanallarda Full HD ve HD yayınlar bulunmaktadır. UHD yayın sadece TRT test kanalında, Youtube da ve uydudaki kanallarda bulunmaktadır. Ancak bütün televizyon kanalları 4K UHD yayına hazırlanmaktadır. Bu nedenle televizyon alırken 2. karar vermeniz gereken özellik çözünürlüktür. HD: 1366×768 çözünürlüktedir. Full HD: 1980×1080 çözünürlüğe sahiptir.  UHD: 3850×2160 4K çözünürlüğe sahiptir.

3.Ekran Türü

Flat-Düz mü Curved Kavisli mi?

curved-kavisli-tv-nedir
Curved dediğimiz Kavisli Televizyonlar

Artık 3D dediğimiz tridi 3d gözlükle seyredilen televizyonlar kalktı.Sebebi hem müşteriler gözlükle televizyon izlemek istememeleri. Hemde 3D film, dizi vb. içeriklerin maliyetli olması ve yeteri kadar bulunamaması. Televizyon üreticileri bunun yerine 3D izleme hissi veren, televizyonun neresinden bakarsanız bakın [yanlardan, alttan ve üstten] aynı görüntüyü alabildiğiniz içe doğru kavisli televizyonları tasarladılar.

Burada size şöyle bir ipucu verebiliriz. Eğer duvara asacaksanız düz televizyonlar tablo gibi düz duracağı için daha güzel bir görünüm sunacaktır. Eğer tv sehpasına koyacaksanız curved/kavisli televizyonlar daha iyi seyir keyfi sağlayacaktır. En iyi televizyon hangisi sorusuna yanıtımız; en iyi panele sahip televizyon olacaktır.

Televizyon alırken neye dikkat etmek gerekir?

hangi-televizyon-satin-almali-2017
Televizyon alırken dikkat edeceğimiz diğer özellikler
 • Dahili Uydu Alıcısı: Bu 3 önemli özellikten sonra tv alırken dikkat etmemiz gereken en önemli şey Dahili Uydu Alıcısıdır. Yeni nesil televizyonların birçoğunda dahili uydu alıcısı bulunur. Ancak yine de alırken kendiden uydulu olup olmadığına dikkat ediniz.
 • İnternet/WiFi-Bluetooth: Televizyonun internet özelliği. Müşterilerin bir kısmı tarafından önemsenmese de aldığınız tvde olması iyidir. İnternete girebilir, film izleyebilir, smart cihazlarla bağlantı kurabilirsiniz.
 • USB-HDMI Çıkışları: Birçok televizyonda olsa da satın alırken en az 1 usb 1 hdmi olmasına dikkat ediniz.
Konuyla İlgili:  Fırın satın alma rehberi

Televizyonlarla İlgili Kavramlar

 • Dahili Satellite – Dahili Uydu Alıcısı
  Samsung Tv’lerde dahili uydu alıcısı bulunmaktadır. Böylece uydudan gelen kabloyu direk tv’nize takarak kablo, kutu fazlalığından kurtulabilirsiniz.
 • Smart TV – Dahili Wi-Fi
  Tv’lerle kablolu/kablosuz bağlantıyla internete girebilir facebook, twitter’a bağlanabilir video izleyebilirsiniz. Kaçırdığınız dizileri, maç özetlerini internetten izleyebilirsiniz.
 • Akıllı Kumanda [Bazı Modellerde]
  Sesinizle komut verebileceğiniz bir kumanda düşünün. Samsung akıllı kumandalarla yerinizden kalkmadan tv’nizi yönetebilirsiniz.
 • Hızlı Bağlantı
  Müzik, fotoğraf ve video gibi içeriklerinizi TV, mobil, laptop, tablet cihazlarınız arasında paylaşabilir TV içeriğini mobil cihazınızda izlerken tek bir tuşla tekrar TV’ye dönebilirsiniz.
 • 4 ve 8 Çekirdekli İşlemciler
  Tv’lerde yer alan hızlı işlemcilerle grafik kalitesi yüksek oyunlarda dahi sorun yaşamazsınız. Ayrıca Televizyonunuzun 2-3 özelliğini bir arada kullanırken yavaşlama hissetmezsiniz.
 • Smart HUB
  Smart Hub uygulamalar dünyasında radyo dinleyebilir sık kullanılan uygulamalara[haberler, hava durumu, spor] hızlıca erişebilir internet, oyun, müzik ve videonun tadını çıkarabilirsiniz.
 • USB/HDMI
  Samsung Tv’lerde bulunan USB ve HDMI girişleri sayesinde her cihaza %100 uyumlu bir şekilde bağlanabilir görüntü, dosya, müzik paylaşımı yapabilirsiniz.
 • Tizen İşletim Sistemi
  Samsung Tizen işletim sisteminde menüler ve işlemler çok daha hızlı işlevsel çalışmaktadır.
 • UHD[Ultra HD] [Bazı Modellerde]
  Görüntüleme teknolojisinde yeni bir dönemi başlatan UHD ya da 4K olarak adlandırılan 3840 × 2160 çözünürlük değerine sahip televizyonlar hızla yaygınlaşıyor. Full HD yayın çözünürlüğünün 4 katı daha yüksek bir çözünürlük sunan UHD (4K) televizyon yayınları konusunda ilk adımı TRT attı. 1980×1080 çözünürlükteki Full HD teknolojiden 4 kat daha iyi bir görüntü kalitesi ve çözünürlüğü sunar.
 • UHD Upscaling[Bazı Modellerde]
  Normal HD görüntüyü Full HD’ye çevirerek çok daha iyi görüntü elde etmenizi sağlayan özelliktir.
 • Ekran Bölme [Bazı Modellerde]
  Samsung Tv’lerde dilerseniz ekranı bölebilir bir tarafta maç izlerken diğer tarafta kaçırmak istemediğiniz dizinizi izleyebilirsiniz.
 • Çift Tuner – Çift Uydu Alıcı [Bazı Modellerde]
  Çift Tuner iki ayrı kanalı aynı anda izlemenizi sağlayan teknolojidir. Bir tarafta tv izlerken aynı anda başka bir tv programını kayıt edebilirsiniz.
Konuyla İlgili:  F1 Araçları, özellikleri ve aksamları

Televizyon alırken dikkat etmeniz gerekenleri genel olarak sıraladık. Marka tercihi tamamen size kalmış. Her markanın farklı özellikleri var. Televizyonda en önemli şey panel. Paneli dayanıklı olursa uzun yıllar ekran kararması, ekran yanması, çizilme, çatlama, kırılma olmadan kullanabilirsiniz. Bu nedenle televizyonunuzun panelini her türlü darbeden, sıvı temasından muhafaza ediniz. Elektrik kesintilerine karşı televizyonlarınızı koruyunuz. Televizyon satın alırken aklınıza takılan sorular olursa yorum kısmında sorabilirsiniz.

 1. Tasarruf dedi

  Bilgilendirici güzel bir yazı olmuş teşekkürler

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.