Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Temkin nedir?2 dk okuma süresi

Temkin Vakti nedir?

0 17

2019 yılı Ramazan ayı geldi

Hoşgeldin ey şehri ramazan

11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerif ayı her sene olduğu gibi bu senede huzuru, bereketi ve manevî iklimiyle geldi. İnşAllah kavgayı, gürültüyü, siyaseti bırakıp barıştığımız, kucaklaştığımız istifade ettiğimiz bir ay olur. Sahuruyla, iftarıyla, teravihleriyle bizi sımsıcak saran gönüllerimizi yumuşatan Ramazan ayı ile ilgili bir iki anektod aktaracağım.

Temkin nedir?

Temkin, oruçlarımızı riske atmamak için bir tedbirdi. Dedem temkini anlatırken şöyle açıklardı, bir yere gidecekken, otobüse son dakikada mı binmek istersin yoksa işini garantiye alıp, yirmi dakika önce mi hazır olursun?hangisi daha güzeldir.

Çocuklukta tutulan Ramazan oruçları

Farklıdır çocuklukta tutulan ilk oruçlar ve ilk ramazan günleri, eskiden çok daha farklıydı. Size yine nerde O eski ramazanlar demeyeceğim ama bir iki anı ile bitireceğim. Çocukken gecenin bir vakti ailenin bir araya toplanıp hasbihal etmesi, nenemin kuranı kerim okuması dedemin ramazan hikayeleri anlatması gitmiyor akıllardan.

Uykudan yemek kokularıyla çay fokurdusuyla uyanmak çok farklıydı. İlk oruçlu olduğumuz gün herkes uyanmış benim ilk orucum diye kimse dokunmamıştı. Hemen kalkıp koştum mutfağa sürahiden büyük bir bardağa su doldurdum ve hızlıca içtim. Beni gören nenem gel bakalım evlat deyip yanağımdan öptü. Ağzımdaki suyu silerken aklıma orucum geldi. Allah deyip iç çektim. Oruçlu olduğum yeni aklıma gelmişti. Orucum bozuldu diye üzülürken nenem başımı okşadı.

Evladım oruçluyken unutarak yemek içmek orucu bozmaz, hatta bu yeme içme hz. Allahın kullarına ikramıdır dedi

sevindim çocukluk duygularımla demek ki hz. Allah ta beni seviyor ki bana su ikram etti dedim kendi kendime Müezzinin eli kulağında ne demek, teravih kışanları ferahlatmak için osmanlı şerbeti ne demek, imsak ve iftar ne demek hep o ilk ramazanlar da öğrendik İftar masasında tıpkı uçakların hava alanına inip kalktığı gibi biri inip biri kalkan tabakları yer kalmayan iftar masalarını ve top patlamadan ağza atılan hurmaları unutmadık. İşte böyle. Bir Ramazan-ı Şerif ayı daha başladı. Sizin de ilk ramazanlardan kalan hikayeleriniz varsa yorum kısmında yazarsanız eskileri yad ederiz. Ramazan-ı Şerifiniz hayırlı, mübarek olsun. Rabbim bayrama ulaştırsın. Sevgiyle muhabbetle selamlar.

Konuyla İlgili:  Aşure günü, orucu ve faziletleri

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.