Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Tesadüf nedir? Tevafuk nedir? Farkları

Tsadüf mü Tevafuk mu?

1 40

 Tesadüf nedir?

Tesadüf kelimesinin sözlük anlamı olasılıklara bağlı olduğu düşünülen bağıl neden yani bir nevi rastlantı, rastgeliş demektir. Bir şeye rastlamak ifadesi ise bilinmezlik ve plansızlığı temsil eder.Peki insan hayatında tesadüfe yer var mıdır ? Beklenmedik anda karşımıza çıkan beklenmedik şeylerin karşılığımıdır tesadüf sizce de ? Bence tamamen bir inanç karmaşasından doğan manasız bir terim.

Tesadüf mü Tevafuk mu?

    Önceden belirlenen ,her şeyi bir nedene bağlayan kaderi unutarak kendini yaşadığı hayatın senaristi zanneden insanların kullandığı kılıftır tesadüf. İnsanı çoğu kez düşünme ve sorgulama yetisinden uzaklaştıran hatta bazı anları adından söz ettirerek basitleştiren  kavram. Bir kaideye tabii olduğunu bilip kaderin varlığına inananların hayatında ansızın beliriveren olaylara veya kişilere tesadüf diyebilmesi zor, hatta pek  görülür bir iş değildir. Bu insanlar kendileri için çizilmiş bir yolun varlığına , o yolda karşılarına çıkacak iyi kötü her şeyin bir mükafata bağlandığını bilir ve öyle yaşarlar. Ona göre ya önlemini beklerler ya da teslimiyet duygusuyla beklerler. Bu bekleyişin tek sebebi zamanını bilmeksizin onları bir hayrın bulacağına dair inançlarıdır. Aksi halde inançlarını saptıranların deyimiyle her iyi tesadüf beraberinde bir mucizeyi getirmesi gibi kötü tesadüfün de anlık felaketleri getirmesi beklenir.Her ikisine de kapılıp, önünü görmek isteyenlerin sanıyorum en fazla yapabilecekleri şey rastlantılarıyla başbaşa kalmak olur.

Tevafuk nedir?

        İnsanoğlu fıtratı gereği nefsine en iyi gelen şeyi bilir ve nefsini memnun etmeye meyillidir.Bu sebeple kendisini en kısa yoldan mutlu etmenin nihayi yoluna bakar çoğu zaman. İşte bu sebeple inançları tesadüf yönünde olan kimselerin karşılarına hayatta kendilerini şaşırtacak şeyler çıktığı zaman üzerinde durup sorumluluk bilinciyle karşılaşmak istemez, düşünmek, neden demek istemezler. Fakat kaçırdıkları bariz bir şey vardır ki bu onları kötü anlarda bile kendileri için en iyi olana ulaştıracak olandır. Bitti dedikleri yerde yeniden başlamanın gücünü verendir. Tüm bunların faziletine ulaşanlar hayatlarında tesadüfe değil, tevafuka yer veren kimselerdir.Bu beklenmeyenlerin ardında bir hayr olduğuna inanan kimselerdir.

Konuyla İlgili:  Toplumsallık Karmaşası

Yaşadığımız hiçbir şey tesadüf değil

         Eğer hayatınızda size sürpriz olan şeylere bir ad verecekseniz, muhakkak bir şeylere inanacaksanız kafanızı çevirin ve etrafınıza bakın. Rastgele bir şeyin olmadığını, her şeyin bir düzene tabii olduğunu fark edin. Başınıza gelen sizi şaşırtan iyi veya kötü o şeyin aslında bir tesadüf değil tevafuk olduğunu, devamında sizi ya esirgediğini ya da başrole koyduğunu asla unutmayın.

  1. Mehmet Ortaç dedi

    Ben ikisini aynı anlama geliyor sanıyordum. Tesadüf ve Tevafuk arasındaki farklar ilgimi çekti. Çok teşekkür ederim. Önemli bir bilgi kazanmış oldum.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.