Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Topal molla1 dk okuma süresi

Topal Molla kimdir?

0 264

Yabancı kaynaklarda doğruluğunu henüz teyit edemediğimiz, üzerinde araştırmalara devam ettiğimiz Topal Molla kimdir? Hangi amaçla Afganistan’a gelmiştir?

1920 yılında Topal Molla lakabıyla tanınan bir zat, Afganistan’da tekke kurmuş. Topal Mollanın müritleri 3 yıl içinde 200 bine ulaşmış.

Müritlerin sayısı 1925’te 300 bini aşan Topal Molla, krala karşı ayaklanma başlatmış.

Bir yıl boyunca Afganistan‘da kan gövdeyi götürmüş. O yıllarda Afgan kralı olan Emanullah Han, ülkesini terk etmek zorunda kalmış.

Emanullah Han ülkesinden ayrılırken Afgan sınırına geldiğinde yanına bir adam sokulmuş ve çok güzel konuştuğu Urduca’sıyla sormuş

– Beni tanıdın mı?
Ben meşhur Topal Mollayım. Afganistan’daki görevimi bitti, İngiltere’ye dönüyorum.

– Seni tanıdım! demiş Kral.
Ben senin İngiliz casusu olduğunu biliyordum. Fakat halkıma o kadar çok tesir etmiştin ki, senin casus olduğuna onları bir türlü ikna edemedim ve inandıramadım.

Sarıklı ve sakallı Topal Molla sakalını kesmiş, sarığını atmış, başına silindi şapkasını oturtmuş ve İngiltere yoluna koyulmuş. Tıpkı FETO’nun “Cemaat” kelimesini kirlettiği gibi bu ve benzeri adamlar “Molla” kelimesini kirletmiştir. Halbuki tarihin seyri içinde “molla” kelimesini kullanan Molla Gürâni, Molla Fenârî gibi çok kıymetli ilim adamları olmuştur.

Konuyla İlgili:  İslâm âleminin birliği nasıl sağlanır? Prof. Dr. Ahmet Akgündüz

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.