Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Toplumumuzda Duyarlılık2 dk okuma süresi

6 221

Toplumumuzda Duyarlılık

Duyarlılık demek kısaca etrafımızda yaşanan gelişmelere,olaylara konulara tepkisiz kalmamaktir.Duyarlı olmak için öncelikle bilinçli olmak ve dış dünyaya alıcılarımızın açık olması lazım. Fakat bu durum günümüzde geçerliliğini kaybetmek üzeredir..Bunun başlıca sebebi içimizde çevreye karşı oluşan güvensizliktir.

Örnek vermek gerekirse;önceden bir dilenci görünce direk yardım etmeyi düşünürdük. Şimdi ise gerek medya gerek sosyal medya duyumlarımiz sebebiyle muhtemelen onun  durumu benden iyi diye düşünüp eminim birçok insan gerek maddi gerek manevi destek vermekten kaçınıyor.Etrafımıza şöyle bir baktığımız zaman ne çok duruma tepkisiz kalmışız farkediyoruz.insanlarda bir can korkusu bir bencillik oluşmuş durumda.Duyarlılık algımızda değişmiş üstelik..Bir kadın sokakta dayak yiyip öldürürse ilgilenmez kimse ama iki genç sarmaş dolaş gezince ayipliyor toplum.Sizcede ikinci durum daha masum değil mi?

Engellilere karşı toplumsal duyarlılığımız

Bir engelli gördüğümüz zaman insanlarda nedense önce bi acıma duygusu oluşuyor. Sonra acıma ile beraber güvensizlik. O yapamaz, edemez, bilmez, onu karıştırmayın gibi yorumları eminim hepimiz duymuşuzdur. Bebek yada çocuk görünce onun duyguları yokmuş gibi o daha çocuk bilmez Modunda herkes.Seçim yapılacak diyelim insanlarin çoğu durumdan bi haber sürü psikolojisi ile hareket ediyor.Çünkü olayla ilgisi yok sanki onu ilgilendirmiyor..

Özetle toparlamak gerekirse biz dünyada aslında ne kadar varız. Ne kadar haberdariz..İnsanlara nasıl davranıyoruz..Oturup bunu düşünmek gerek. Önce kendi benliğini çözerse sonra etrafı çözer ve mutlu olur insan..Kendinize ve etrafınızdakilere iyi davranin

 

Konuyla İlgili:  Bir babanın oğluna kulaklara küpe olacak 20 nasihati
 1. Erkan Tolga dedi

  Çok iyi özetlemişsiniz..

 2. yasemin dedi

  Duygu hanim gercekten cok dogru tespitlerde bulunmussunuz emeginize saglik sevgiler

 3. Serkan dedi

  Yolun acik olsun abla

 4. Güneş dedi

  Doğru söze ne söylenebilir ki… Başarılar

 5. Ertan dedi

  Tebrik ederim güzel anlatmissiniz

 6. Canan Türkmenoğlu dedi

  Doğru tespit gerçekten.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.