Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Türkiye’deki üniversiteler ve eğitim kaliteleri

0 104

Türkiye’deki üniversiteler ve eğitim kaliteleri

Türkiye’de son yıllarda ardı arkasına yeni üniversiteler açıldı. Kimileri baştan aşağı yeniden inşa edildi. Bazıları eski binalardan üniversiteye devşirildi. O dönem çok tartışıldı. Bunca üniversite mezunu işsiz varken yeni üniversiteler açmak neye yarar? Önemli olan sayısı değil, iş olanakları vs.

Bir yazar entellektüel nedir sorusuna “Sen üniversite okuyacaksın, senin oğlun üniversite okuyacak, torunun da üniversite okuduğu zaman entellektüel olacaksınız” demiş. Entellektüel olmak için mi üniversite okunur yoksa üniversite okununca mı entellektüel olunur bilinmez. Ancak ortada ciddi bir kalite sorunu olduğu ortada. Zira her yıl yapılan dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 100’e ülkemizden herhangi bir üniversite giremiyor.

sıralama ürettikleri yeni teknolojiler, yayınladıkları kitap, makale sayısı, öğrencilerine sundukları iş imkanları ve gelirleri baz alınarak yapılıyor

Türkiye’de üniversitelerin tarihi gelişimi ve genel özellikleriyle ilgili hazırlanmış detaylı bilgi ve istatistikler veren slaytı izlemenizi tavsiye ederiz.

Bizde üniversitelerin kökeni batıdaki gibi 12. 13. yüzyıla dayanmıyor. Bilim, teknik anlamında gelişmeye onlar kadar erken de başlamamışız. Lakin %95’i müslüman olan ülkede islâm’ın ilk emri oku olmasına rağmen gün geçtikçe aradaki farkın açılması manidardır.

اِقْرَاْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذٖى خَلَقَ

“Ikra’ bismi rabbikelleziy halak” Alak Sûresi 1.ayet

“Yaratan Rabbinin adıyla oku!” Elmalı Tefsiri

Araştırmacı, sosyolog ve yazar Fatma Barbarosoğlu bir röportajında üniversiteler için:

“Mesela üniversitelerin sayısı arttıkça ilmi çalışmalar sıkıntıya uğruyor. Bir üniversiteyi kurumsal olarak kaliteli yapan hocaları ve kütüphanesidir. Pek çok üniversitenin kütüphanesi yok. Düğün salonundan bozma yerler…”

demişti. Haksız değil lakin daha da vahim olan şey çözümü için herhangi birşey yapılmıyor oluşu.

Aşağıda listesini verdiğimiz Türkiye’deki üniversiteler ve verdikleri eğitim ile ilgili mutlaka sizinde söyleyecekleriniz vardır. Kıymetli yorumlarınızla konuya katkı sağlarsanız memnun oluruz.

Konuyla İlgili:  Kitap okurken not almak, Kitap nasıl okunur?

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.