Vakia suresinin saymakla bitmeyen faziletleri

13 4.137

Vakia suresinin saymakla bitmeyen faziletleri

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her kim her gece Vakıa Suresini okursa, ona asla fakirlik isabet etmez.”

Abdullah ibni Mes’ud (Radıyallahü Anh) vefat edeceği vakit müminlerin emiri olan Hazreti Osman (Radıyallahü Anh) onu ziyarete gelir. Ona “Neden şikayetin var?” deyince, o şöyle der: “Doktor beni hasta etti. Artık bana kim derman olabilir.” O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): “Sana devlet hazinesinden maaş bağlatayım mı? deyince, O: “İstemez” der. O zaman Hazreti Osman (Radıyallahü Anh): “Arkanda kızlar bırakacaksın onlara lazım olur” deyince, Abdullah ibni Mesud (Radıyallahü Anh) yukarıda zikredilen hadisi şerifi rivayet ederek: “Ben kızlarıma her gece Vakıa Suresini okumalarını emrettim, onlarda buna devam ediyorlar. Dolayısıyla onlarda muhtaç olmazlar” der.

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Vakıa Suresi, zenginlik suresidir. Onu okuyunuz ve o sureyi kadınlarınıza ve çocuklarınıza da öğretiniz.” Rivayet Edildi ki:

Bu sureyi okumaya devam eden kimse, fakirlikten emin olur, dünya kendiliğinden ayağına gelir.

Her gün sabah ve akşam bu sureyi okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmeden dünyadan göçer. Hayatı boyunca başka hiçbir tehlike yüzü de görmez.
İkindi namazından sonra 14 defa okunursa, rızık yağmur gibi yağar, Allah’u Teala işlerini kolaylaştırır.Bu bereketli surenin her gece akşam namazından sonra okunması tavsiye edilmiştir.Rızık, fakirlik ve yoksulluktan kurtulup zenginlik nimetine kavuşmak için okuyanlar,akşam namazından sonra okumaya devam etmelidirler.

Bu sureyi ara vermeksizin 40 gün 40 defa okuyan kişi, asla fakirlik çekmez. Allah’u Teala o kişiye yorulmadan ve günaha girmeden helal rızıklar nasip eder.

Ölmekte olan bir kişiye Vakıa Suresi okunursa, münker ve nekir meleklerinin suallerine kolaylıkla cevap verir. Ariflerden bazıları demişlerdirki: “Ölmüş bir kimsenin üzerine Vakıa Suresi okunursa, meyyitin acı ve ıstırabı hafifler. Ölümle burun buruna gelen ve can vermekte olan ağır bir hastanın üzerine okunursa, imanla göçmesine vesile olur. Azrail (aleyhhisselam) da o kimseye karşı çok nazik davranır.

Abdestli olarak her gün sabah akşam bu sureyi birer defa okuyan kimse hayatı boyunca açlık ve susuzluk acısı nedir bilmez ve hiçbir tehlike yüzü görmez.”

İmam Kurtubi (Rahimehullah) buyuruyor ki: “Tohum ekerken E’üzü-Besmele’den sora Vakıa suresinin 63-64. ayetleri ve zikredilen duayı okumak müstehaptır. Ayrıca ekine isabet edecek zararın uzaklaştırılmasına vesile olur.

İdrar yollarında rahatsızlığı olan kişi, Vakıa Suresinin 5-6. ayetleri ile Hakka Suresinin 14. ayetlerini yazıp zemzem suyunun içinde beklettikten sonra içerse, bi-iznillah hastalığına şifa olur

 1. Merak dedi

  Ailemi başka bir şehire taşınmayı ikna edemiyorum bu duayı okursam işe yarar mi lütfen cevap verin

 2. editor dedi

  Merhabalar, Kurân-ı Kerîm dertlilere deva, hastalara şifa, borçlulara edadır. Dilerseniz bu sureyi veya yasin suresini okuyup niyetinizle duâ edebilirsiniz. Rabbim hakkınızda hayırlı olanı gönlünüze razı eylesin inşallah selametle..

  1. Merak dedi

   Teşekkür ederim cevabınız için inşallah

 3. Elif dedi

  40 gün 40 kere ara vermeksizin okunursa denilmiş bayanlar adet dönemine girecek o zaman sorun olmuyormu

  1. Omur dedi

   Ben okudum çok faydası ölürümde ev sahibi olamam derken 40 gun dolmadan rabbim ev nasip etti bi hoca bana dedi 41 gün boyunca oku adetlenirsen birine senin niyetin için okumasını şöyle yani yerine biri okuyacak bide hamimlerde çok dua edin

 4. Ayşegül dedi

  Allahımın izniyle sabah öğle ve ikindi namazimin ardından her gün okuyorum ben namaza bir aydır başladım inşallah Rabbim niyetimi kabul eder borcum çok maaşım yetmiyor Rabbim yardimina ihtiyacim var doğrusu bu mudur yoksa başka vakitlerde okumam lazım bana doğru olanı söylermisiniz

  1. editor dedi

   Merhaba Ayşegül Hanım; niyetiniz çok önemli. Niyet sadece borç ödemek için olmamalı. Borçlarınızı bitirince de bırakmayın. Günlük Kur’ânı Kerim okumak zorundayız. İlla şu vakitte okunacak diye düşünmeyin. Sabah, öğle, akşam Allah rızası için okumaya devam ediniz. Allahın izniyle inşallah rabbim borçlarınızı ödeme kolaylığı versin inşallah.

   1. Ainur dedi

    Merhaba bende aynı soruyu soruyorum kadınlar adetliyken nasıl okunacak 40 gun bırakmadan demişsiniz

 5. Canan dedi

  Ben yatsı namazından sonra okuyorum. Sadece yatsı namazlarını kilabiliyorum. Diğer vakitlerde çalışıyor oluyorum. Kabul olunur mu?

  1. editor dedi

   İnşallah Allahın izniyle diğer namazlara da en kısa zamanda başlarsınız. ALLAH rızası için okumaya devam edin. Bi iznillah faziletlerini görürsünüz.

 6. Ömer dedi

  Merhaba işsizim aylardır iş bulamıyorum evlenecem işsizlik ve parasızlıktan dolayı kılımı kıpırdatamıyorum bu sureyi okısam her gece güzel iş sahibi olurmuyum

  1. naz dedi

   peygamberimiz bu süreyi okuyun demiş vardır elbette hikmeti … şüphe etmeden okuyun ben çok faydasını gördüm … borç için okuyun, iş için okuyun allah rızası için okuyun rabbim geri çevirmez … okuyun ve mucizenizi bekleyin … allahıma binlerce şükür olsun

 7. sevda dedi

  ben vakia suresinin faziletini bu yazıyla öğrendim yazandan allah razı olsun

Yorum Yap!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.