Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Yapay zekadan korkmalı mıyız?3 dk okuma süresi

Yapay Zeka nedir? Yapay zekayla ilgili bilgiler

5 260

YAPAY ZEKADAN KORKMALI MIYIZ?

Bir bilim insanının öngörüsüyle şekillenen yapay zeka hakkında ne yazık ki çoğumuzun bi fikri yok. Hadi gelin hep birlikte bu konuya değinelim.Yapay zeka nedir?

Peki nedir bu yapay zeka?

Terim anlamıyla  bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetine denir. Yapay zeka türleri 2 ye ayrılır:
yapay-zeka-nedir

 • 1.Zayıf yapay zeka: Tek bir alanda uzmanlaşan yapay zeka zayıf yapay zeka olarak adlandırılıyor. Aslına bakarsak yapay zeka çalışmalarının neredeyse hepsini zayıf yapay zeka oluşturuyor. İzlediğiniz ve sevdiğiniz filmlere göre size yeni film öneren Netflix uygulaması günlük hayatta farkına varmadığımız bir zayıf yapay zeka örneği.
 • 2.Güçlü yapay zeka: Bu da her anlamda insan zekasına benzeyen insan zekasından ayırt edilemeyecek olan türdür. Fakat bu seviyeye ulaşılamamıştır bunun sebebi ise henüz düşünen bilgisayarları geliştirememiş olmamız çünkü bilgisayarların işlemci hızı ve kapasitesi insan beynini aşsa da neden-sonuç ilişkisi kurma,problem çözme, öğrenme vb gibi yetilerinin olmaması.

yapay-zeka-kisa-tanimi
Şimdi yapay zeka ile ilgili başka bir konuya daha değinelim.

Yapay Zeka hayatımızı nasıl etkileyecek?

Kim bilebilirdi ki, yıllar önce Andrew NG’nin

Tıpkı 100 yıl önce elektriğin her şeyi dönüştürmesi gibi, önümüzdeki birkaç yılda yapay zekanın dönüştüremeyeceği bir endüstri düşünemiyorum.

Andrew Ng Co-Chairman and Co-Founder of Coursera

sözünün, yıllar sonra hayat bulup da uygulama alanlarına nüfuz edeceğini ? Evet bu anektoda binaen yapay zekanın uygulama alanları nelerdir? sorusuna cevap arayalım.
Bu soruya bi çok örnek vermek mümkün. otomobil, tarım, sağlık, eğitim, güvenlik…
Yani Beynimizi, makinelerı ve yazılımı daha iyi anladıkça, yapay zekaya da adım adım yaklaşıyoruz.
Peki gelelim asıl konumuza…

Yapay zekadan korkmalı mıyız?

Kimileri yapay zekayı hayatımızı kolaylaştıracak bir gelişme olarak görürken kimileri ise bu duruma pek sıcak bakmıyor. ‘Güçlü yapay zekanın geliştirilmesi insan ırkının sonunu getirebilir.’ diyen Stephen Hawking in bu uyarısından sonra Elon Musk da tüm insanlığa uyarıda bulundu. Çalışmalarıyla ünlü bu girişimci ve bilim adamları neden böyle düşünüyor?Örneğin Hawking’in yapay zekayı karamsarlıkla karşılamasının başlıca nedeni; insanların yavaş bir biyolojik evrime sahip olduğu, teknolojiyi sadece fiziksel ve düşünsel yolla kullandığı için bu evrime ayak uyduramayacağını , böyle sınırsız hafıza ve işlev kapasitesi olan bir güçle yarışamayacağını düşünmesi.
yapay-zeka-hakkinda
Peki insanlık neyden korkuyor? Yapay zekanın ahlakı kuralları var mı yada olmalı mı?Amacına ulaşmak için neleri göze alır, insanlarla karşı karşıya kalırsa ne yapar  gibi pek çok soruya yanıt bekleniyor. Bu konuda iyi insan nedir? yazısı belki bazı fikirler verebilir. Öbür taraftan yapay zekanın sadece bir bilgisayar yazılımı olduğu ve kontrol altında tutulup bundan korkulmaması gerektiğini düşünenler de var. Her iki tarafa da baktığımızda bunlar birer iddiadan ibaret.Belki de hiç bir zaman beklendiği kadar etkin olamayacak. Bunu şu zamandan bilmek ne yazık ki mümkün değil. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.
yapay-zeka-makaleler

Konuyla İlgili:  Eğitim ve Öğretim Düzeninin Felsefi Temelleri
 1. Alisalih dedi

  Sayın Yazarın çokça konuşulmayan ama yokta sayılamayacak bir konuyu irdeleyerek gündeme getirmesinin çok yerinde olduğunu düşünüyor, farklı yazılarını da merakla beklediğimizi belirtmek isterim. Teşekkürler

  1. Rümeysa Açıkgöz dedi

   Beğendiğinize çok sevindim. En yakın zamanda yeni yazımda görüşmek üzere. Takipte kalın 🙂

 2. Emin Polat dedi

  Tebrikler .Çok güncel bir konuya değinmişsiniz ve çok güzel açıklamışsınız . Başarılarınız devamını dilerim , yeni yazılarınızı merakla beklemekteyim ..

  1. Rumeysa Açıkgöz dedi

   Teşekkür ederim Emin Bey, yeni yazılarım için takipte kalın 🙂

 3. Okan dedi

  En iyi blogları araştırırken kendimi burada buldum ve gerçekten güzel bir site ve yazı olmuş. Yapay zeka konusunda ben de araştırmalar yapıp bir içerikler oluşturuyorum. İmkanınız olduğunda incelemenizi çok isterim. Böyle bir blog yazarının görüşleri benim için oldukça önemlidir. Teşekkür ederim.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.