Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Yeni cep telefonu almak zorunda mıyız?3 dk okuma süresi

Kaç yılda bir cep telefonu değiştiriyoruz?

0 220

Kaç yılda bir cep telefonu değiştiriyoruz?

İnsanların aldığı maaşları, hayat şartlarını, enflasyonu, asgari ücreti, aylık giderleri göz önüne aldığımızda cep telefonlarının buzdolabı, çamaşır vb. gibi en az 7-8 yıl kullanılması gerekiyor. Ancak android, ios farketmiyor tüm markalar güncelleme, pil ömrü vb. bahaneler uydurup kullanıcılara yeni telefon almaya zorluyor. Gerçi eskiden 1 yıllık maaş ile alınan buzdolabı, çamaşır makinesi, tüplü televizyon gibi eşyalar en az 20 yıl kullanılırdı. Şimdi bir maaş ile 1 buzdolabı alıyorsun 5 yıl gitmiyor. Ah kapitalist sistem ah 🙂 bu başka bir yazımızın konusu olsun.

Eskiden 5 10 maaş ile bir buzdolabı çamaşır makinesi alınırdı. Aldığımız çamaşır makinesini en az 20 yıl kullanırdık. Ah kapitalist sistem ah. Şimdi öyle mi.. 1 maaş ile 1 buzdolabı alıyorsunuz 5 yıl gitmiyor yaz…

Hiçbir cep telefonu markası, ekstra para ödeyerek kasko yaptırmak dışında, ekran kırılması, yanma, suya düşürme vb. durumlarda garanti vermiyor. Markaların Türkiye garantileri 2 yıl. Yiyecek, içecek, çamaşırlar, bulaşıklar, temizlik vb. temel ihtiyaçlarımızı gideren evlerimizin demirbaşları olan ve birçoğu cep telefonundan çok daha uygun fiyata satılan beyaz eşyaların garantileri 3, 5, 10 yıl arasında değişiyor.

Sigortasını yaptırdığımız arabanın tüm masrafları karşılanıyor. Ortalama 5-6 yılda bir otomobil değiştiriyoruz. Ayrıca genel olarak araba değiştirirken daha az zarar ediyor hatta bazen kâr da edebiliyoruz. Cep telefonlarında bir marka dışında genel olarak değiştirirken yarı yarıya zarar ediyoruz.

Cep telefonunu kaç yılda bir değiştiriyoruz?

Özellikle son yıllarda cep telefonu kullanma sürelerimiz düştü. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın son yaptığı araştırmalara göre Türkiye’de ortalama 2.5 yılda bir cep telefonu değiştiriliyor. Bunun içinde her yıl cep telefonu değiştiren %11’lik bir grupta var.

Türkiye’de kaç yılda bir telefon değiştiriliyor

Türkiye’de tüketici profiline göre satın alma tercihleri değişiyor. Burada tabi ki öncelikle sorumluluk tüketiciler olarak bizlerde. Aldığımız cep telefonunu en az 3-4 yıl kullanmalıyız. Ancak markalar da yazılımın, uygulamaların, donanımın, pil ömrünün güncelliği telefonlara verilen garanti süreleri, ekranların kalitesi, batarya dayanıklılığı gibi konularda tüketicilerin daha uzun süre kullanmalarına yardımcı olmalı.

Konuyla İlgili:  Sağlıkla ilgili tavsiyeler

Ortalama cep telefonu kullanma süresi

Bu noktada empati yaparak kendi kendimize şu soruları soralım. Kardeşim kapitalist sistemde bu mümkün değil. O zaman nasıl mal satacağız? Bayiler, satış elemanları, servisler nereden ekmeğini kazanacak? Ortada büyük bir sektör var. Evet katılıyorum. O halde markalar da tüketicilerin en çok karşılaştığı ekran kırılması, pil ömrü, bir iki senede bir telefon değiştirmeyi zorunlu kılan işletim sistemi güncellemeleri konularında tüketicilere yardımcı olmalı. Ya da eski telefonlarını değiştirirken tüketici zararını en aza indirecek değişim kampanyaları yapmalı.

Türkiye’de yılda ortalama 12 milyon adet cep telefonu satılıyor. Aylık ortalamada 1 milyon adet akıllı telefon satılırken, şirketlerin telefon satışından sağladıkları aylık gelir ise 2 milyar TL’ye yaklaşıyor. Kaynak: Türkiye’de en çok satılan telefonlar

1.600 tl asgari ücret alan biri her 2 yılda bir telefon değiştirdiğinde her yıl ciddi bir bütçeyi cep telefonuna ayırmak zorunda. Taksitin olmadığı cep telefonu pazarında tüketici kredisi veya operatörlere hatta taksitle telefon alanlar yüksek faizli taksitleri ödemekte zorlanıyor, borçlar birikiyor, geçinemeyen ailelerde maddi sıkıntılara bağlı sorunlar ortaya çıkıyor. Bu ülke olarak tasarrufu düşürüyor, israfa etmemize neden oluyor. Etrafınızda 5 yıldan fazla cep telefonunu kulllanan var mı? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

 

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.