Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Yeni iş kolları nasıl ortaya çıkar1 dk okuma süresi

2 112

Yeni iş kolları nasıl ortaya çıkar

Bir gün Sultan, Padişahtan, erkek kardeşi Ahmet Efendi’nin sarayda işe alınmasını rica etmiş. Bunun üzerine Padişah Sadrazamı çağırıp kayınbiraderinin sarayda işe alınması için ferman buyurmuş. Sadrazam Sultan’ın erkek kardeşini şöyle bir sorguladıktan sonra onun herhangi bir eğitimi veya mesleği olmadığını anlamış. Ancak ferman bu, bir şekilde tatbik edilmesi gerekiyor.

Bunun üzerine sarayın bahçesine bir masa, bir koltuk, kağıt ve okkadan oluşan bir hazırlık yaptırıp Ahmet Efendi’yi yanına çağırmış. Kendisine, havada geçen bulutların sayılması görevini vermiş. Ahmet Efendinin işi masa üzerinde bulunan kağıtlara sarayın gökyüzünden her gün kaç tane bulut geçtiğini çentikleyip gün sonunda da toplam bulut sayısını Sadrazama rapor etmekmiş.

Ahmet Efendi vakit kaybetmeden işe koyulmuş. İlk zamanlar işler çok kolaymış lakin aylardan bahar olduğu için çok ciddi miktarda bulut yokmuş hatta yaz gelmiş bulut sayılarında önemli miktarda azalma olmuş. Ancak Ahmet Efendi her gün düzenli olarak kaç bulut geçtiğini çentik atıp gün sonunda da sadrazama raporlamayı ihmal etmemiş. Derken sonbahar gelmiş bulut sayıları yavaş yavaş tekrar artmaya başlamış. Kışa yaklaşırken ise bulut sayıları önemli miktarda artınca hemen Sadrazama çıkmış.

“Efendim artık bulutlar o kadar çok arttı ki ben saymaya tek başıma yetişemiyorum, mutlaka bana bir yardımcı gerekli, aksi durumda işim yetişmiyor demiş” Sadrazam Sultanın kardeşi için mi hayır mı diyecek, hemen bir tane daha kadro tahsis etmiş ve Ahmet Efendi’yi de “bulutçu başı” yapmış.

Konuyla İlgili:  Gerçekle efsane arasında kalmış tarihi hikaye
  1. Çağatay Gülümser dedi

    Yeni tema harika olmuş yalnız, dehşet beğendim 🙂

    1. Not Defteri dedi

      Teşekkür ederim Çağatay. Öncesinde haber odaklı bir tema kullanıyordum. Şimdi blog odaklı bir içerik temasını kendi üslubumuza uygun editlemeye çalıştık. Beğenmene sevindim. İyi çalışmalar..

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.