Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Zaman ne demek?2 dk okuma süresi

Zaman nedir? Ehemmiyetine dair bilgiler

1 250

Hayatta en değerli varlığımız bankadaki servetimiz mi? ya da üzerinde oturduğumuz veya oturmadığımız evler mi? veyahut evlerimizin önünde duran arabalarımız mı? Hiçbiri değil. Hayatta en önemli varlığımız zamanımız.

Zamanımız olursa para kazanabilir, ev, araba alabiliriz. Zamanınız olmadan geriye kalanlar bir hiç. Bu nedenle “vakit, nakittir” demiş atalarımız. Elimizde boş vakit varken en iyi şekilde kullanmalı. Harcarken muhasebeci titizliğinde her dakikanın her saatin her günün hesabını iyi yapmalı. Çok fazla geliyor değil mi ömür? Halbuki geldiğiniz yaşa kadar hayatınızı gözden geçirdiğinizde nasıl geçti? sorusuna verdiğiniz cevap kadar kısa hayatlarımız.

  • Allah ömür verirse, sağlık sıhhat olursa, ortalama insan ömrü 70 yıl diyelim. İlk 5 yılı saymıyorum. Zira insanların çok azı ilk 5 yılını hatırlıyor.Geriye 65 yıl kalıyor.
  • Yani 23 bin 725 günümüz 569 bin 400 saatimiz var. Dünyada ortalama uyku süresi 8 saat.
  • 8 saatlik uyku 189 bin 800 saat 7,908 gün yani ortalama 21,5 yıl yapıyor.
  • Uyku süresini de çıkaralım. 569.400-189.800 = 379 bin 600 saat kalıyor.
  • Geriye 43,3 yıl, 15 bin 816 gün, 379 bin 600 saat kalıyor.

İşte hepsi bu kadar. Hatırladığımız ve uyanık olduğumuz  43,3 yıl, 15 bin 816 gün, 379 bin 600 saat.

Şimdiki yaşlarımızı hesapladık bile. Onları da hesaba kattığımızda aslında ömrümüzün ne kadar kıymetli olduğunu idrak ediyoruz. Her geçen saat zaman hazinesini tüketiyoruz.

Kıyamet gününde hiçbir kul, ömrünü ne için tükettiği, ilmi ile ne yaptığı, malını nereden kazanıp nerede harcadığı ve bedenini ne uğruna yıprattığı sorulmadıkça bir yere kıpırdayamayacaktır.

Hz. Muhammed Mustafa Sav. Hadis-i Şerif - T2417 Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 1

Her geçen saate, güne bu açıdan bakmalı. Bu vaktin kıymetini iyi bilmeli. Zamanımızı değerlendirmeliyiz. Rabbim rızasına uygun yaşamayı hepimize nasip eylesin.

Konuyla İlgili:  Bizim İmtihanımız Amerikan Yaşam Tarzı İle - Mustafa Kutlu

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.