Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Zamanı verimli kullanma rehberi2 dk okuma süresi

0 138

Zamanı verimli kullanma rehberi

Çay/kahve ve yemek molaları hariç mesai saatlerinde koltuğunuzdan kalkmadığınız halde işleri yetiştiremiyorsanız günü verimli kullanamıyorsunuz demektir. Mesai saatlerinizi ve günü dolu dolu geçirmek için 5 önerimiz var.

1. Sosyal medya/Haber saati belirleme

Sabah sizin en verimli saatlerinizdir. Bu saatleri haber okumak veya sosyal medyada geçirmek yerine işinize odaklanabilirsiniz.  Hatta uzmanlar sabah kahvaltısı eşliğinde haber okumamızı tavsiye eder. Sosyal medya zaman tünelinize gün sonunda bakabilir zamandan verimlilik sağlayabilirsiniz.

2. Mail yönetimi

Tüm mailleri kontrol edip hepsine cevap vermeye çalışmak bir insanın en çok vaktini alan işlerin başında gelir. İş mailleri dışında gün içinde belli zamanlarda mail kutunuzu kontrol edebilir böylece zamandan tasarruf edebilirsiniz. Kaldı ki mail kutucuğunuza düşen maillerin birçoğunu okumadan siliyoruz.

3. İş sırası belirleyip görevleri teker teker bitirmek

Gün içinde belirlediğiniz yapılacaklar listesinde yer alan görevleri bitirmeye çalışmak. Ertesi güne mümkün olduğunca iş sarkıtmamak, malum damlaya damlaya göl olur (:

4. Sağlığınıza ve beslenmenize dikkat etmek

Herşeyin başı sağlık. Sağlık olmazsa hiçbir iş yapamazsınız. Azıcıkta olsa bir yerimiz ağrısa verimliliğimiz düşer iş göremez hale geliriz. Bu nedenle özellikle kahvaltı ve beslenme saatlerimize dikkat etmeliyiz.

5. Güne erken başlamak

Vakit her gece 00.00’da hesabımıza nakit olarak yatırılan 24 saatlik bir dilim. Bunun her anının kıymetini bilmeliyiz. Gece erken yatmalı sabah erken kalkarak günü verimli kullanabiliriz. Yataş’ın bir sloganı var:”İyi bir gün geceden başlar” diye gerçekten de öyle. Geç yatarsak geç kalkarız veya uykumuzu alamadığımız için verimimiz düşer. Sabah 5’te kalkan biriyle 10’da kalkan birini karşılaştırdığınızda aradaki 5 saatte neler yapılmaz ki?

Konuyla İlgili:  İşini hakkıyla severek yapabilmek

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.