Notdefteri.net
Not Defteri Eğitim, Bilim, Tarih, İslâm, Kültür-Sanat, Rehberlik ve Kişisel Gelişim konularında içerik yayınlayan bilgi blogudur.

Zamanı verimli kullanmak için tavsiyeler2 dk okuma süresi

0 931

Zamanı verimli kullanmak için tavsiyeler

Zaman hepimiz için çok kıymetli. Vakit su gibi akıp gidiyor. Gün öyle hızlı bitiyor ki ne zaman akşam oluyor anlayan var mı? Teknolojinin örümcek ağlarıyla sarıp sarmaladığı insanoğlu kendine ve sevdiklerine tarihin hiçbir döneminde bu kadar az vakit ayırmamıştır.

Elimizdeki cep telefonları, bilgisayarlar, internete bağlı cihazlar en değerli eşyamızı, zamanımızı yiyip bitirmekte. En güzel çağlarımız ekran başında yitip tükenmekte. Sizde zamanı yetiremeyenlerdenseniz zamanı verimli geçirmek için hazırladığımız listemize göz atabilirsiniz.

1.Sosyal medya sitelerini çok fazla önemsemeyin. %90 sıradan, basit, işe yaramayan şeyler paylaşılıyor. Zaten işe yarayan kaliteli içeriği takip ederek gün içinde okuyabilirsiniz.

 

2.Haber ajanslarını sabah ve akşam dışında sürekli takip etmeyin. Her zaman gerçekleşen, olağan hadiseler meydana geliyor. Başka da hiçbirşey yok.

 

3.Kitap okumak, dil öğrenmek, not almak, herhangi bir alanda uzman olmak için kurs almak, işe girmek, ders çalışmak vb. harakete geçecek eylemleri ertelemeyin. Bugün ömrünüzden bir gün daha geçti. Başlamak için kendinizi hazır hissetmeyi beklemeyin, yoksa kısır döngüye girmeye başlarsınız.

 

4.Herşeyden önemlisi başlamaktır. Hatta başlamak bitirmenin yarısıdır. Bir işi bitirmek, kusursuz hale getirmekten daha önemlidir. Kusursuz hale getirmek için sonra zaman ayırırsınız. Önce o işe başlayın.

 

5.Zamanınız hayatınızdaki en önemli kaynağınızdır, paranızı harcar gibi özenle, dikkatle kullanın.

 

6.Karamsarlığa kapıldıysanız, kısır döngüye düştüyseniz, düşünce olarak çıkmaz sokaklardaysanız en güzeli manevî hayatınıza çeki düzen verin. Yeni bir başlangıç yapın.

 

7.Uyku düzeninize dikkat edin. Sabah erken kalkıp uyumazsanız günün ne kadar bereketli olduğunun farkına varacaksınız. Günlük 6 saat uyku bir yetişkin için yeterlidir. Unutmayın uyku bir kantar uyudukça artar.

 

8.Sağlıklı beslenmeye gayret edin. Mümkün mertebe tam doymamaya gayret gösterin. Enerjiniz düştüğü zaman 15 dakika mola verin.

Konuyla İlgili:  İnsan ne zaman ölür?

 

Not almayı ihmal etmeyin. her ne işle meşgul oluyorsanız mutlaka not alın. Çok faydasını göreceksiniz.

 

Size zaman kazandıran, vaktinizi değerlendirmenizi sağlayan bir şey yaptığınızda bunu çevrenizdekilerle paylaşın.Yerinde ve zamanında hayır diyebilmeyi mutlaka öğrenin. Diyorsanız zaten sıkıntı yok.

Bunların dışında zamanı değerlendirmekle ilgili eklemek istediğiniz varsa önerilerinizi bekliyoruz.

Bir yorum yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.